eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rejestracja REGON XI 2013

Rejestracja REGON XI 2013

2014-01-10 12:37

Rejestracja REGON XI 2013

Rejestracja REGON XI 2013 © Sergey Nivens - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Październikowy wzrost liczby zamykanych jednoosobowych firm, będący następstwem porządkowania rejestru REGON, okazał się zjawiskiem przejściowym. W listopadzie sytuacja wróciła do normy, a wykreśleń z rejestru było mniej niż średnio w ostatnich 12 miesiącach.

Przeczytaj także: Rejestracja REGON X 2013

Przypomnijmy, że w październiku z rejestru REGON wykreślonych zostało ponad 28 tysięcy osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą – najwięcej od stycznia br. Było to spowodowane porządkowaniem rejestru z firm, które nie wznowiły działalności gospodarczej po trwającym co najmniej 2 lata zawieszeniu. Zgodnie z prawem, takie osoby powinny być z automatu wykreślane z REGONu. Firmę zawiesza się na czas, w którym nie prowadzi ona działalności. Dzięki temu właściciel nie musi odprowadzać składek ZUS.

Spadek liczby wykreślanych działalności

Na szczęście porządki okazały się czynnikiem jednorazowo wpływającym na liczbę zamykanych firm. W listopadzie sytuacja wróciła już bowiem do normy, a nawet poprawiła się – z rejestru wykreślono niespełna 16 tys. osób prowadzących działalność jednoosobową, czyli niemal o jedną czwartą mniej niż średnio w ostatnich 12 miesiącach.

… ale też nowych firm

Niestety listopad zaskoczył negatywnie pod względem liczby nowych rejestracji działalności gospodarczych. W zeszłym miesiącu zarejestrowało się zaledwie 19,4 tys. osób, najmniej w całym okresie, za jaki GUS udostępnia dane z rejestru REGON, czyli od grudnia 2011 r. Do tej pory najgorszy był luty 2012 r., kiedy numer REGON otrzymało 20,7 tys. osób fizycznych. Liczba rejestracji w listopadzie była o 23% mniejsza od średniej z ostatnich 12 miesięcy.

fot. mat. prasowe

Liczba wyrejestrowanych działalności w poszczególnych miesiącach

W listopadzie z rejestru wykreślono niespełna 16 tys. osób prowadzących działalność jednoosobową, czyli niemal o jedną czwartą mniej niż średnio w ostatnich 12 miesiącach.


Przed nami gorący okres

Na podstawie danych z jednego miesiąca trudno ocenić przyczynę tego zjawiska. Raczej nie można upatrywać jej w zmianach regulacji związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Być może spadek rejestracji w listopadzie jest zapowiedzią jej wzrostu w kolejnych miesiącach – przełom roku jest bowiem okresem, w którym cyklicznie (o ile można użyć takiego sformułowania na podstawie danych z dwóch lat) rośnie liczba osób fizycznych rejestrujących jednoosobową działalność gospodarczą. Zjawisko to ma z jednej strony podłoże psychologiczne – postanowienia noworoczne, porządki w życiu prywatnym i zawodowym, nowe plany i marzenia związane z przełomem roku – a z drugiej ekonomiczne czy społeczne. Koniec roku to bowiem okres roszad kadrowych w firmach, co w przypadku wielu zwalnianych osób skutkuje decyzją o założeniu własnej firmy, w tym m.in. z powodu konieczności przejścia na tzw. samozatrudnienie. Być może też – nieco przewrotnie – listopadowy spadek liczby zakładanych firm jest dowodem poprawiającej się sytuacji gospodarczej i mniejszej motywacji Polaków do poszukiwania dodatkowych źródeł dochodu. W ostatnich 12 miesiącach, licząc do końca listopada, jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowało 301,5 tys. osób fizycznych.

fot. mat. prasowe

Liczba nowozarejestrowanych działalności

Niestety listopad zaskoczył negatywnie pod względem liczby nowych rejestracji działalności gospodarczych.


Stabilizacja liczby biznesów

Październikowe porządki w bazie CEIDG spowodowały, że na koniec tego miesiąca liczba osób posiadających jednoosobową firmę była mniejsza niż we wrześniu, co było zjawiskiem nietypowym na te porę roku. W listopadzie bilans udało się odbudować, a liczba działalności – 2 962 tys. – minimalnie przekroczyła poziom z września. W liczbie tej ujęte są zarówno firmy aktywnie działające, jak i czasowo zawieszone. Na podstawie informacji o liczbie rozliczonych PIT-ów za 2012 r. można szacować, że „żywych” firm było w tym czasie ok. 2,3 mln.

fot. mat. prasowe

Liczba jednoosobowych działalności gospodarczych

Październikowe porządki w bazie CEIDG spowodowały, że na koniec tego miesiąca liczba osób posiadających jednoosobową firmę była mniejsza niż we wrześniu, co było zjawiskiem nietypowym na te porę roku.


Katarzyna Siwek

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: