eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rejestracja REGON III 2017

Rejestracja REGON III 2017

2017-04-20 12:47

Rejestracja REGON III 2017

Nowa firma © Kaspars Grinvalds - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

W marcu rynek mikrofirm zasiliła rekordowa liczba nowych wpisów przekraczająca 27 tys., co oznacza wynik grubo ponad średnią. W sumie mamy obecnie 2,962 mln zarejestrowanych w REGON jednoosobowych działalności gospodarczych. Możliwe, że nowe firmy kusi zapowiadana rewolucja w opłacaniu składek ZUS.

Przeczytaj także: Rejestracja REGON XI 2016

Mimo zawrotnego tempa i dużej ilości zmian wprowadzanych w przepisach gospodarczych, chęć do pracy „na swoim” rośnie. Możliwe, że rekordowa na przełomie 3 lat liczba jednoosobowych, nowo zarejestrowanych firm w rejestrze REGON w marcu jest wynikiem zapowiadanej redukcji obciążenia przedsiębiorcy składkami ZUS. Zgodnie z planami resortu finansów, drobny przedsiębiorca nie tylko przez pierwsze pół roku życia firmy ma być zwolniony z obowiązkowych ubezpieczeń społecznych, ale także będzie mógł potem opłacać składki liczone od nowej, niższej podstawy niż dotychczas – pod warunkiem, że jego miesięczny zarobek nie przekracza 5 tys. zł.

Ponad ćwierć miliona firm skorzystałoby z nowego ZUS


Na koniec marca liczba jednoosobowych działalności gospodarczych wyniosła 2,962 mln – wynika z rejestru REGON. Biorąc pod uwagę wyniki z ostatnich 12 miesięcy, w jednym miesiącu przybywa średnio 23,4 tys. nowych firm. W skali roku daje to sporo ponad 250 tys. nowo rejestrowanych działalności, co oznacza, że projektowane modyfikacje mogłyby ułatwić stawianie pierwszych kroków ponad ćwierci miliona świeżo upieczonych przedsiębiorców.

Równolegle do „ulgi na start”, czyli 6-miesięcznego okresu urlopu od opłacania obowiązkowych składek ZUS dla nowych firm, resort finansów wprowadza kolejny projekt – uzależniający wysokość podstawy wymiaru składek emerytalnej, rentowej, wypadkowej i dobrowolnej chorobowej oraz składki na Fundusz Pracy od osiąganego przez firmę przychodu. Projekt nie odnosi się natomiast do składki na ubezpieczenie zdrowotne, które aktualnie kosztuje przedsiębiorcę miesięcznie 297,28 zł bez względu na staż czy zarobki jego firmy.

fot. mat. prasowe

Nowo zarejestrowane jednoosobowe działalności gospodarcze

Średnia 12-miesięczna liczba rejestracji okazała się nieco wyższa niż przed miesiącem.


fot. mat. prasowe

Nowo zarejestrowane jednoosobowe firmy w I kw. 2017

Porównując średnią ilość wpisów na przestrzeni pierwszego kwartału, w tym roku po pierwszym kwartale mamy o półtora tysiąca więcej jednoosobowych działalności gospodarczych niż w 2016 r.

fot. mat. prasowe

Wyrejestrowane działalności gospodarcze (w tysiącach)

W marcu br. z rejestru REGON zniknęło 21,4 tys. firm.


Katarzyna Miazek

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: