eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rejestracja REGON VI 2016

Rejestracja REGON VI 2016

2016-07-15 13:45

Rejestracja REGON VI 2016

W ubiegłym miesiącu powstało 25,5 tys. nowych firm © psdesign1 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

W ubiegłym miesiącu powstało 25,5 tys. nowych jednoosobowych działalności gospodarczych. To wynik na poziomie „górnych stanów średnich”. Ale za to liczba likwidowanych firm mocno wystrzeliła w górę. W czerwcu zniknęło z rynku prawie 43,5 tys. działalności gospodarczych. Ten wynik może być skutkiem czyszczenia rejestru przez urzędników.

Przeczytaj także: Rejestracja REGON V 2016

Na koniec czerwca liczba jednoosobowych działalności gospodarczych wyniosła 2 963 tysiące – wynika z rejestr REGON. W stosunku do końca maja widać bardzo duży spadek. Miesiąc wcześniej bowiem ta liczba wynosiła 2 982 tysiące.

Spadek wyniósł więc 18,7 tys. To największy miesięczny ubytek jednoosobowych firm do lat. Na przykład w listopadzie ub.r. liczba jednoosobowych działalności gospodarczych zmniejszyła się o ponad 12 tys., zaś w styczniu 2012 r. – ubytek wyniósł 16,7 tys. jednoosobowych firm.

Chętnych do prowadzenia biznesu jest nadal wielu


Przyczyną tak wyraźnego spadku na pewno nie była niechęć Polaków do zakładania biznesów. W czerwcu powstało prawie 25,5 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych. To więcej niż w maju (powstało wtedy nieco ponad 24 tys. firm), ale trochę mniej niż w kwietniu (wtedy założono nieco ponad 26 tys. działalności).

Również dane dotyczące średniej liczby nowo zakładanych firm pokazują, że ochota na zakładanie własnego biznesu utrzymuje się wśród Polaków na bardzo stabilnym poziomie. W czerwcu średnia 12-miesięczna liczba nowo zakładanych firm wyniosła 23,9 tys., czyli tyle samo co miesiąc wcześniej.

Skoro napływ nowych firm na rynek praktycznie pozostał na niezmienionym poziomie, to spadek ogólnej liczby działalności gospodarczej musi wynikać z zamykania mikrofirm. I rzeczywiście, w czerwcu z rejestru REGON wykreślono 43,4 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych. To ponad trzykrotnie więcej niż w maju, kiedy z REGON-u wykreślono 16,7 tys. działalności.

fot. mat. prasowe

Liczba jednoosobowych działalności gospodarczych

Na koniec ubiegłego miesiąca zarejestrowanych było ponad 2,963 mln jednoosobowych działalności.


Czerwcowa liczba zamkniętych firm jest tak wysoka, że nie da się jej wytłumaczyć standardowymi rezygnacjami z prowadzenia działalności. W grę muszą wchodzić inne czynniki.

fot. mat. prasowe

Nowo zarejestrowane jednoosobowe działalności gospodarcze

Średnia 12-miesięczna liczba rejestracji okazała się identyczna jak przed miesiącem.


Urzędnicy czyszczą?


Najbardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem jest czyszczenie rejestrów przez urzędników. Od dawna wiadomo, że w REGON-ie jest mnóstwo firm, które nie prowadzą działalności. Ze względu na skomplikowane przepisy i procedury w rejestrze widnieją firmy, których właściciele zmarli, wielu także nie informuje o tym, że ich przedsiębiorstwo już nie funkcjonuje. Co jakiś czas urzędnicy robią akcję czyszczenia rejestru, wskutek czego w ciągu miesiąca wykreślają dużo więcej działalności niż zwykle.

fot. mat. prasowe

Wyrejestrowane działalności gospodarcze

W czerwcu wyrejestrowanych zostało trzykrotnie więcej działalności gospodarczych niż przed miesiącem.


Marek Siudaj

Przeczytaj także

Polska Ekstraklasa 2016

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: