eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rejestracja REGON XII 2013

Rejestracja REGON XII 2013

2014-02-07 11:19

Przeczytaj także: Rejestracja REGON XI 2013


Niepokojący, ale też nawiązujący do mniejszej liczby nowych rejestracji, może być wzrost liczby likwidowanych firm w stosunku rocznym – względem grudnia 2012 r. wyrejestrowań było o 15% więcej. Jeśli jednak odniesiemy się do analogicznych danych sprzed dwóch lat – to okaże się, że firm ubyło relatywnie niedużo. Dane z CEIDG za styczeń sugerują przy tym, że w styczniu wykreślonych zostało mniej firm niż w grudniu i mniej niż w styczniu 2013 r.

fot. mat. prasowe

Liczba wyrejestrowanych działalności w poszczególnych miesiącach

W grudniu liczba nowo otwieranych i wykreślanych z rejestru firm jednoosobowych niemal się zbilansowała. Minimalną przewagę – o 157 – mamy po stronie tych pierwszych.


Niespójne dane

W grudniu liczba nowo otwieranych i wykreślanych z rejestru firm jednoosobowych niemal się zbilansowała. Minimalną przewagę – o 157 – mamy po stronie tych pierwszych. Mimo tego inna statystyka GUS, pokazująca całkowitą liczbę osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą na koniec grudnia, wykazuje ubytek podmiotów zarejestrowanych względem listopada. Choć rozbieżności między tymi dwoma podejściami statystycznymi (jedno bardziej przypomina rejestr zmian, a drugie – ujęcie bilansowe) występują co miesiąc i bywają znacznie większe niż w danych za grudzień, to po raz pierwszy w dostępnych danych, jedno ujęcie wykazuje przyrost, a drugie – ubytek firm. Sam ubytek jest przy tym minimalny (187 osób). W sumie na koniec grudnia jednoosobową działalność gospodarczą prowadziło 2,96 mln osób, o 1,5% więcej niż przed rokiem. Jeśli chodzi jednak o tempo przyrostu tej liczby, to znaleźliśmy się poniżej linii trendu wykreślonej na podstawie danych z ostatnich 2 lat.

fot. mat. prasowe

Liczba jednoosobowych działalności gospodarczych

Pochodząca z rejestru REGON liczba 2,96 mln (grudzień 2013) oznacza maksymalną liczbę przedsiębiorców w Polsce. Aby na jej podstawie oszacować liczbę istniejących firm (rozumianych jako pewne przedsięwzięcie biznesowe, a nie numer REGON) trzeba pomniejszyć ją o przedsięwzięcia rodzinne oraz spółki osobowe.



Trudne pytanie o liczbę małych firm

W opracowaniu GUS zatytułowanym „Działalność gospodarcza przedsiębiorstw o liczbie pracujących do 9 osób w 2012 r.” można przeczytać, że liczba istniejących w Polsce małych firm wynosiła w 2012 roku 1,78 mln, czyli była znacznie mniejsza niż wskazuje przytoczona wcześniej (na podstawie danych z rejestru REGON) liczba 2,92 mln (tyle było zarejestrowanych osób prowadzących jednoosobową działalność na koniec 2012 r.). Skąd biorą się tak duże rozbieżności?

Pozycja z opracowania „Działalność ….” estymowana jest na podstawie informacji zawartych w wysyłanym przez GUS do wybranej grupy przedsiębiorców formularzu SP-3. Żeby sprawę jeszcze bardziej skomplikować można podać, że według innej publikacji GUS - „Ludność i gospodarstwa domowe (…)”, (powstałej na podstawie wyników spisu powszechnego z 2011 r.) – osób osiągających w 2011 r. dochód z pracy na własny rachunek było 2,68 mln, choć w liczbie tej ujęte są też osoby osiągające dochody z wynajmu.

Pochodząca z rejestru REGON liczba 2,96 mln (grudzień 2013) oznacza maksymalną liczbę przedsiębiorców w Polsce. Aby na jej podstawie oszacować liczbę istniejących firm (rozumianych jako pewne przedsięwzięcie biznesowe, a nie numer REGON) trzeba pomniejszyć ją o przedsięwzięcia rodzinne oraz spółki osobowe. Małżonkowie, którzy razem prowadzą biznes, nawet jeżeli oboje zarejestrowani są jako przedsiębiorcy, de facto tworzą jedną firmę, a nie dwie. Ile jest takich podmiotów? Nie wiadomo.

Niestety nie wiadomo też dokładnie, ile jest działalności zawieszonych, a je też trzeba wyeliminować, zwłaszcza jeżeli chcemy ustalić, ile małych firm faktycznie prowadzi działalność, a nie istnieje tylko na papierze. Na podstawie danych udostępnianych przez CEIDG można co prawda określić ile firm (a dokładnie działalności gospodarczych) zostało zawieszonych w danym okresie, nie wiadomo jednak ile w sumie podmiotów ma status „zawieszonych”.

Już nie na podstawie rejestru REGON, ale danych Ministerstwa Finansów, można szacować, że w 2012 r. „żywych” przedsiębiorców było ok. 2,3 miliona. Tyle osób rozliczyło PIT z działalności gospodarczej za 2012 r. Liczba ta nie oznacza jednak, że tyle było w Polsce firm. Bo po pierwsze mamy tu znów czynnik przedsiębiorczych małżonków, a po drugie – problem dużej rotacji firm. Jeśli nawet z podatku rozliczyło się 2,3 mln przedsiębiorców, to nie oznacza jeszcze , że tylu ich prowadziło działalność w jednym momencie, np. w grudniu 2012 r. Jedni mogli bowiem działać np. tylko w I kwartale a potem działalność zawiesić (albo nawet wyrejestrować), a inni - uruchomić ją dopiero w drugim półroczu. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że małych firm jest więcej niż wynikałoby to z danych ZUS, który podaje, że za siebie składkę na ubezpieczenie emerytalne i rentowe odprowadzało w I kw. ub.r. niespełna 758 tysięcy osób.

Katarzyna Siwek

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: