eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Przetargi - raport IX 2013

Przetargi - raport IX 2013

2013-10-31 10:53

Przeczytaj także: Przetargi - raport VIII 2013


Według GUS, we wrześniu 2013 roku stopa bezrobocia utrzymała się na tym samym poziomie co miesiąc wcześniej. Pracy nie miało ponad 2 mln 83 Polaków a stopa bezrobocia wyniosła 13 procent. Wrzesień był siódmym miesiącem z rzędu, w którym spadało bezrobocie liczone w relacji miesięcznej.

Produkcja sprzedana przemysłu była we wrześniu o 6,2 procent wyższa niż przed rokiem i o 9,6 proc. wyższa w porównaniu z sierpniem. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 5 procent wyższym niż we wrześniu 2012 i o 1,4 proc. wyższym w porównaniu z sierpniem. W relacji rocznej, we wrześniu 2013 wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 28 spośród 34 działów przemysłu.

– Wiele czynników wskazuje na to, że polska gospodarka zaczyna wychodzić ze spowolnienia. Rośnie sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłu. Niestety bezrobocie spada bardzo powoli. Dane płynące z gospodarki wskazują na rosnący eksport, co jest wiadomością bardzo optymistyczną, bowiem to właśnie produkcja eksportowa jest dla wielu gałęzi rodzimego przemysłu „być albo nie być”. Powoli zaczyna również rosnąć konsumpcja wewnętrzna, czyli jeden z motorów wzrostu gospodarczego w ostatnich latach – mówi Beata Szkodzin, wydawca serwisu eGospodarka.pl. – Symptomy te wskazują na przyspieszenie w gospodarce. W trzecim kwartale należy oczekiwać wzrostu dynamiki PKB do około 1,5 procent rok do roku, w ostatnim kwartale być może osiągniemy nawet 2 procent. Ciągłe jednak mamy do czynienia z poważną nierównowagą budżetu państwa i niepewnymi losami ustawy budżetowej na przyszły rok, której strona dochodowa oparta jest na budzących obawy wielu ekonomistów założenia – dodaje Beata Szkodzin.

„Budowlanka”: mocne odbicie

We wrześniu 2013 roku na pozycje liderów wzrostów w relacji rocznej wróciły przetargi na prace budowlano-remontowe. W odniesieniu do września 2012 najwięcej przybyło ogłoszeń na pokrywanie podłóg i ścian, roboty w zakresie różnych nawierzchni, wznoszenie ogrodzeń, roboty w zakresie instalacji elektrycznych, roboty w zakresie przygotowania terenu pod budowę i roboty ziemne, roboty w zakresie burzenia i rozbiórki obiektów budowlanych, roboty drogowe, przygotowanie terenu pod budowę, instalowanie centralnego ogrzewania czy tynkowanie.

Na odbicie w sektorze budowalnym wskazuje porównanie odpowiednich kwartałów roku bieżącego i ubiegłych. Dane wskazują, że w III kw. 2013 roku względem analogicznego kwartału 2012 roku największe wzrosty (na poziomie 20 – 30 procent) objęły zamówienia na wykonywanie pokryć i konstrukcji dachowych, roboty w zakresie przygotowania terenu pod budowę i roboty ziemne, roboty w zakresie burzenia, przygotowanie terenu pod budowę, roboty rozbiórkowe, tynkowanie, roboty w zakresie okablowania oraz instalacji elektrycznych, roboty w zakresie różnych nawierzchni, pokrywanie podłóg i ścian, roboty wykończeniowe w zakresie obiektów budowlanych, roboty budowlane w zakresie układania chodników i asfaltowania oraz roboty drogowe.
Przeczytaj także: Przetargi - raport IV 2019 Przetargi - raport IV 2019

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: