eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek pracy 2024 - co nas czeka?

Rynek pracy 2024 - co nas czeka?

2023-12-03 00:20

Rynek pracy 2024 - co nas czeka?

Szukanie pracy będzie trudniejsze w 2024 roku? © nito - Fotolia.com

Jaki będzie 2024 rok na rynku pracy? Z badania przeprowadzonego przez serwis kariery InterviewMe.pl wynika, że ponad połowa polskich pracowników uważa, że będzie lepszy niż 2023. Dla co trzeciej osoby priorytetem będzie zdrowie psychiczne.

Przeczytaj także: Rynek pracy CEE: bezrobocie poniżej średniej i presja płacowa

Serwis kariery InterviewMe.pl przeprowadził badanie „Trendy na rynku pracy 2024”, w którym zapytano 1038 respondentów o ich oczekiwania w pracy na nadchodzący rok.

Choć większość z badanych jest zdania, że 2024 rok będzie lepszy na rynku pracy, to aż 46% uważa, że będzie trudniej znaleźć pracę. 2/3 badanych uważa, że w Polsce wzrośnie liczba osób żyjących z zasiłków, a 70% badanych twierdzi, że wysokie koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują zamknięcie wielu firm w kraju.

Z badania wynika, że dla co trzeciej osoby (33%) priorytetem w pracy w 2024 roku będą dobre samopoczucie i zdrowie psychiczne. Kolejne 26% ankietowanych wskazało wyższe zarobki na tym samym stanowisku, 9% - znalezienie nowej pracy, a 8% - rozwijanie umiejętności. Rzadziej deklarowano chęć osiągnięcia większej elastyczności w pracy (5%), otrzymania awansu (4%) lub uruchomienia własnego biznesu (4%).

fot. nito - Fotolia.com

Szukanie pracy będzie trudniejsze w 2024 roku?

Choć większość z badanych jest zdania, że 2024 rok będzie lepszy na rynku pracy, to aż 46% uważa, że będzie trudniej znaleźć pracę.


Ponadto 66% uczestników badania twierdzi, że w nadchodzącym roku będzie mniej premii i nagród finansowych. Co prawda, 42% z nas spodziewa się ogólnie wyższych płac niż teraz, ale aż 2 na 3 respondentów zakłada równoczesny wzrost cen w sklepach i usługach. Aż 55% badanych uważa, że w 2024 roku czeka nas kryzys gospodarczy w Polsce, a 52% - że czeka nas kryzys na świecie.
Z naszego badania wynika, że ponad połowa respondentów spodziewa się albo kryzysu, albo wzrostu bezrobocia w nadchodzącym roku, albo obu tych rzeczy naraz. A niestabilna sytuacja w kraju i za granicą z pewnością sprzyja takim opiniom - komentuje Wojciech Martyński, ekspert kariery InterviewMe i autor badania. - Musimy jednak pamiętać, że według danych GUS stopa bezrobocia w Polsce w październiku 2023 roku wyniosła zaledwie 5% - a to jeden z najniższych wskaźników w całej Unii Europejskiej. I jeśli z początkiem nowego roku bezrobocie faktycznie wzrośnie, co zapowiadają eksperci, to raczej nie będzie to duża zmiana.

Mimo obaw nieco ponad połowa (51%) badanych uważa, że przyszły rok będzie ogólnie lepszy dla pracowników w Polsce niż rok 2023, a jeszcze więcej (54%) - że będzie on lepszy również dla firm. Według 56% respondentów nadchodzący rok to także dobry czas na zmianę pracy - mimo że zdaniem 41% Polaków samych ofert pracy będzie mniej niż obecnie, a 69% z nas spodziewa się większej konkurencji wśród kandydatów do pracy.
Badanie InterviewMe pokazuje typową dla Polaków rzecz - a mianowicie że w wielu kwestiach jesteśmy podzieleni na pół. Jak wiemy, minione miesiące zatrzęsły sceną polityczną i być może ten czynnik wpłynął na pozytywne lub negatywne nastawienie części społeczeństwa do niektórych kwestii, jak prowadzenie biznesu czy pobieranie zasiłków. U wielu badanych da się jednak zauważyć obawy przed tym, co przyniesie jutro. Może to być efekt niepokojów na arenie międzynarodowej, rosnących cen i częstych zmian przepisów, np. w prawie pracy i podatkowych - tych, które już wprowadzono i takich, które są dopiero planowane - komentuje Marta Rojewska, ekspertka kariery InterviewMe.

Oto inne ciekawe wyniki analizy:
  • Tylko 12% respondentów obawia się, że sami stracą pracę w nadchodzącym roku.
  • Według 57% badanych w firmach będzie większa przejrzystość wynagrodzeń niż teraz.
  • 82% ankietowanych spodziewa się, że w 2024 roku wzrośnie zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów.
  • Zdaniem 79% Polaków sztuczna inteligencja (AI) będzie mieć większe znaczenie na rynku pracy.
  • 62% badanych twierdzi, że technologia będzie mieć pozytywny wpływ na sytuację pracowników w nadchodzącym roku.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: