eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Psychiatrzy coraz częściej odwiedzani

Psychiatrzy coraz częściej odwiedzani

2006-09-03 00:04

Z raportu Głównego Urzędu Statycznego wynika, że w poradniach zdrowia psychicznego w całym kraju zarejestrowało się już ponad milion Polaków. Jest to dwa razy więcej niż 10 lat temu. Najwięcej rodaków skarży się na zaburzenia nastroju oraz nerwice, a psychiatrę częściej odwiedzają panie oraz mieszkanki dużych miast - donosi "Metro".
10 lat temu z poradni zdrowia psychicznego korzystało około 650 tysięcy Polaków, obecnie zaś ponad milion. Okazuje się, że co trzydziesty Polak jest zarejestrowany w publicznej przychodni. Nie wiadomo natomiast ile osób korzysta z usług prywatnych gabinetów. Z raportu wynika, że 241 tys. osób cierpi na zaburzenia nastroju a 335 tysięcy na nerwice.

Do poradni zdrowia psychicznego częściej zgłaszają się panie, jednak jak przyznają specjaliści, z każdym miesiącem przybywa również mężczyzn oraz osób młodszych. Na wizytę u psychiatry decydują się najczęściej panowie w wieku około 20 lat, którzy nie radzą sobie z życiem osobistym oraz 40-latkowie z zaburzeniami osobowości, którzy nie potrafią poradzić sobie z pracą zawodową lub też są bezrobotni.

Psychiatrów odwiedzają również osoby młode, które mają problemy z nałogami - narkotykami, alkoholem, czy też hazardem. Na wizytę w poradni decydują się też młode kobiety cierpiące na bulimię i anoreksję. Okazuje się jednak, że chorzy nie mogą liczyć na szybką pomoc. W wielu miastach na wizytę w poradni zdrowia psychicznego, która jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia trzeba czekać kilka tygodni.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: