eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Czego nauczyciel nie mówi rodzicom?

Czego nauczyciel nie mówi rodzicom?

2006-09-02 09:05

Wielu rodziców odrabia za dzieci lekcje, pisze lipne usprawiedliwienia, toleruje ściąganie i oszukiwanie szkoły, ale jednocześnie oczekuje od swego potomka więcej, niż ten zdolny jest osiągnąć. Polski rodzic za mało rozmawia z dziećmi, a problemy domowe, które mają wpływ na zachowanie i edukację dziecka, starannie ukrywa przed nauczycielami. Ze szkołą w ogóle kontaktuje się za rzadko, oczekuje bowiem, że to ona nauczy i wychowa dziecko.

Przeczytaj także: System oświaty w Polsce 2007/2008

Ten niewesoły obraz wyłania się z sondażu przeprowadzonego przez IPSOS na zlecenie miesięcznika Reader’s Digest. 500 nauczycielom przedstawiono 16 zdań. Mieli wskazać, które z nich mieliby ochotę powiedzieć rodzicom swoich uczniów, jednak z różnych powodów tego nie robią. To pierwsze takie badanie w Polsce.

• Najwięcej (64%) nauczycieli chciałoby powiedzieć wprost: Proszę nie ukrywać przede mną kłopotów rodziny. Będzie mi łatwiej pomóc Pana(i)dziecku. Ten problem 20% nauczycieli uznało za najważniejszy.

• 56% nie mówi (choć ma na to ochotę): Tak naprawdę nie interesują Cię postępy dziecka, tylko cenzurka.

• 55% ciśnie się na usta: Wiem, że odrabiasz lekcje za dziecko, a to ono ma się uczyć a także: Twoje dziecko nie jest tak zdolne, jak Ci się zdaje. Za dużo od niego oczekujesz.

Jak wynika z indywidualnych rozmów z ankietowanymi, oczekiwania rodziców wobec szkoły są większe niż dawniej. Mówią o tym zarówno bardziej doświadczeni, starsi nauczyciele jak i stażyści. To szkoła ma nauczyć i wychować, z drugiej strony np. uważają, że agresją dziecko "zaraża się" w szkole - 51% nauczycieli chciałoby wypalić: To dom jest źródłem agresji, a nie szkoła. Wielu dodawało od siebie: "Rodzice muszą zrozumieć, że i dobre, i złe zwyczaje, nawyki, reakcje rodzą się w domu. Nie wolno całej winy zrzucać na szkołę".

 

1 2

następna

oprac. : Joanna Kujawa / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: