eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › 42% firm źle ocenia swoją kondycję. Problemem popyt i zatory płatnicze

42% firm źle ocenia swoją kondycję. Problemem popyt i zatory płatnicze

2020-05-21 17:09

42% firm źle ocenia swoją kondycję. Problemem popyt i zatory płatnicze

Firmy źle oceniają swoją kondycję © gioiak2 - Fotolia.com

Najświeższa, druga już odsłona badań Centrum Monitoringu Sytuacji Gospodarczej (CSMG) wskazuje, że na swoją bieżącą sytuację narzeka obecnie 42 proc. polskich firm. Problematyczny okazuje się przede wszystkim spadek zamówień oraz zatory płatnicze. Spraw nie ułatwia również państwo - przedsiębiorcy wskazują, że zbyt długo czekają na wsparcie, a procedury towarzyszące jego uzyskiwaniu oceniają jako zbyt skomplikowane.

Przeczytaj także: Masowe zwolnienia pracowników raczej nie nadejdą. Lepsze wieści z firm

Omawiana fala badań została zrealizowana pomiędzy 7 a 19 maja, a więc już po odmrożeniu części polskiej gospodarki. To najprawdopodobniej jeden z powodów, dla których oceny formułowane przez respondentów są nieco lepsze niż deklaracje składane podczas I fali badań, przeprowadzonej od 9 do 17 kwietnia. Ciągle jednak nie jest dobrze. W skali od 0 do 10 firmy oceniały swoją kondycję na 4,5. Przed miesiącem wskazywały na 3,6.

Negatywną ocenę (oceny od 0-4) sformułowało 42 proc. pytanych (55 proc. w poprzedniej fali), z czego odsetek firm, które uważają, że ich kondycja jest bardzo zła (0) to 9 proc. Pocieszeniem jest fakt, że co trzeci respondent nie kryje zadowolenia. Dla porównania, przed miesiącem zadowolonych (oceny 6-10) było 19 proc.

Jak podkreśla główny ekonomista Pracodawców RP dr Sławomir Dudek, niektóre branże i firmy w obecnej rzeczywistości radzą sobie całkiem dobrze, ale należą one do mniejszości. Najlepiej wypadają tu firmy zatrudniające ponad 250 osób, w przypadku których średnia ocen to 6,1 – mówi główny ekonomista Pracodawców RP dr Sławomir Dudek.

fot. gioiak2 - Fotolia.com

Firmy źle oceniają swoją kondycję

42 proc. firm negatywnie ocenia swoją kondycję – wynika z najnowszych badań Centrum Monitoringu Sytuacji Gospodarczej. Najczęściej wskazywaną przyczyną złej sytuacji firm jest spadek popytu oraz zatory płatnicze.


„Spośród branż najgorsza kondycja jest w usługach dla ludności (kosmetyczne, fryzjerskie) - 2,3 oraz w turystyce, gastronomii - 3,2. Lepsze oceny są w handlu - 4,7, produkcji - 4,9 i budownictwie – 5,2” – dodaje Dudek.

Najczęściej wskazywaną przyczyną złej sytuacji firm jest spadek popytu oraz zatory płatnicze. Dopiero na czwartym miejscu jest zamknięcie gospodarki.
„To oznacza, że dla rozwoju gospodarczego teraz najważniejsze nie jest samo otwarcie biznesów, ale odmrożenie „konsumentów”, odmrożenie popytu, powrót zaufania i skłonności do konsumpcji” – mówi Sławomir Dudek.

Większość firm (ok. 79 proc., poprzednio 88 proc.) oczekuje spadku przychodów w maju. Ok. 37 proc. oczekuje zmniejszenia zatrudnienia, średnia redukcja to 7 proc. (wobec 15,5 proc. poprzednio). Największe spadki przychodów są spodziewane w usługach dla ludności, turystyce i gastronomii (średnio ok. 90 proc.), w budownictwie ok. 23 proc., a w przemyśle 27 proc.

Dobrą wiadomością jest poprawa płynności finansowej firm w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Ok. 79 proc. przedsiębiorstw deklaruje, że jest w stanie przetrwać miesiąc i dłużej. 75 proc. dużych firm ma bufory płynnościowe na przetrwanie ponad 3 miesięcy. Największe problemy z płynnością mają samozatrudnieni oraz mikrofirmy. Ponad 50 proc. z nich deklaruje, iż maksymalnie jest w stanie przetrwać tylko 1 miesiąc.

Z instrumentów pomocowych najlepiej ocenianym instrumentem pomocowym jest zwolnienie ze składek ZUS (81 proc. respondentów wskazało ten instrument). Ok. 44 proc. respondentów wskazuje na dopłaty do wynagrodzeń, a ok. 37 proc. na odroczenie zaliczek PIT. Ponad 69 proc. wskazuje przy tym na niejasność przepisów instrumentów pomocowych. 56 proc. firm wskazuje też na nadmiar biurokracji, a 42 proc. na brak wsparcia ze strony urzędników.
„Niejasne przepisy, biurokracja i długie oczekiwanie na decyzję lub przyznanie środków to główne problemy w korzystaniu z instrumentów wsparcia. Ponad 39 proc. badanych twierdzi, że oczekiwanie na realizację wsparcia jest zbyt długie, do tego prawie 54 proc. wskazuje, że przepisy są niejasne. Prawie 80 proc. firm obawia się nawrotu epidemii, 70 proc. boi się wzrostu podatków” – mówi dr Dudek.

Firmy zapytano także o ocenę stanu całej gospodarki. W opinii przedsiębiorców jej kondycja jest gorsza od ich własnej. Średnia ocen to bowiem 3,2 (przed miesiącem 3). Nadal także przeważają oceny negatywne, są one jednak mniej radykalne. Ubyło skrajnie negatywnych opinii, ale również i skrajnie pozytywnych. Obecnie jedynie 6 proc. pytanych pozytywnie ocenia kondycję całej gospodarki (wobec 12,5 proc. poprzednio).

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: