eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › W regionach powstało więcej biurowców niż w Warszawie

W regionach powstało więcej biurowców niż w Warszawie

2020-02-07 00:22

W regionach powstało więcej biurowców niż w Warszawie

Biurowce © Mike Mareen - Fotolia.com

Kolejne doniesienia z rynku potwierdzają, że miniony rok okazał się dla powierzchni biurowych okresem bardzo dobrym, a w niektórych przypadkach wręcz rekordowym. W najnowszym komunikacie firmy JLL czytamy między innymi o imponującym popycie (1,6 mln mkw.) i o potężnych rozmiarów podaży na rynkach regionalnych (5,6 mln mkw.), którym pierwszy raz w historii udało się pobić wynik wygenerowany przez Warszawę.

Przeczytaj także: Trójmiasto: jest potencjał i miejsce na nowe inwestycje biurowe

Takiego popytu na biurowce jeszcze nie było


Wśród największych transakcji, do których doszło na pozawarszawskich rynkach biurowych, warto wymienić trzy krakowskie umowy:
  • przednajem UBS w Fabryczna Office Park (na 19 300 mkw.),
  • odnowienie Motorola Solutions Systems Polska w Green Office (na 17 100 mkw.) oraz
  • przednajem Sabre w Tischnera Office (na 16 000 mkw.).

W skali całej Polski na wyróżnienie zasługują natomiast powierzchnie biurowe zakontraktowane przez:
  • mBank (45 600 mkw., Mennica Legacy Tower),
  • Orange Polska (44 800 mkw. w Miasteczku Orange) oraz
  • T-Mobile (27 400 mkw. w Marynarskiej 12). Wszystkie w Warszawie.

Popyt na biurowce w 2019 był rekordowy i wyniósł aż 1,6 mln mkw., z czego 693 000 mkw. przypadło na główne miasta poza Warszawą. Osiągnięcie tego wyniku było między innymi możliwe dzięki znakomitym rezultatom zarejestrowanym w Krakowie, gdzie firmy wynajęły aż 267 000 mkw. powierzchni. Na uwagę zasługuje też ponad dwukrotny wzrost popytu w Katowicach w porównaniu z 2018 r., co skłoniło deweloperów do realizacji nowych projektów, które zmienią panoramę miasta w nadchodzących latach. Ciekawym zjawiskiem jest również zmiana struktury popytu. Podobnie jak w Warszawie, również na rynkach regionalnych rośnie wolumen przednajmów. W ubiegłym roku jego udział w łącznym zapotrzebowaniu na biura zwiększył się o 70% rok do roku i w 2019 wyniósł łącznie 213 000 mkw. Stanowi to około jedną trzecią całkowitego popytu – mówi Karol Patynowski, Dyrektor ds. Rynków Regionalnych, JLL

fot. Mike Mareen - Fotolia.com

Biurowce

Popyt na biura w 2019 był rekordowy i wyniósł aż 1,6 mln mkw., z czego 693 000 mkw. przypadło na główne miasta poza Warszawą.


Flexy zyskują na popularności


Operatorzy biur elastycznych wynajęli w 2019 roku ponad 28 000 mkw. powierzchni w największych miastach poza Warszawą, co stanowi 20% wzrost rok do roku. Rosnące zaufanie w stosunku do tego segmentu rynku biurowego ilustruje umowa węgierskiego New Work w Hi Piotrkowska, będąca jednocześnie największą transakcją najmu minionego roku na łódzkim rynku – komentuje Adam Lis, Doradca ds. Elastycznych Rozwiązań Biurowych, JLL.

Inną ciekawą umową była decyzja Spaces o wejściu na rynek katowicki i wynajmie historycznej siedziby Związku Powstańców Śląskich.

Podaż – regiony prześcignęły stolicę


Silny popyt generuje wzmożoną aktywność deweloperów. W 2019 roku do użytku oddano ponad 60 projektów poza Warszawą o łącznej powierzchni 547 000 mkw.
Na koniec 2019 r. całkowite zasoby biurowe w Polsce przekroczyły 11 mln mkw., z czego 5,61 mkw. przypadło na regiony, a 5,59 mkw. na Warszawę. Oznacza to, że po raz pierwszy w historii rynku podaż na głównych rynkach regionalnych przewyższyła zasoby stolicy. Świadczy to o zróżnicowanym rozwoju sektora biur w Polsce i jego rosnącej dojrzałości – mówi Łukasz Dziedzic, Starszy Analityk. JLL

Największymi oddanymi w ubiegłym roku biurowcami poza Warszawą był, m.in. drugi etap projektu Business Garden we Wrocławiu i Poznaniu, Alchemia IV - Neon w Trójmieście, Tischnera Office i V.Offices w Krakowie, czy Brama Miasta B w Łodzi.

Łącznie zasoby biurowe w całym kraju urosły w ubiegłym roku o 710 000 mkw., z czego aż 547 000 na rynkach regionalnych.
Aktualnie poza Warszawą w budowie pozostaje 800 000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Najbardziej aktywni są deweloperzy w Krakowie, Katowicach i Trójmieście. Warto podkreślić, że tempo wzrostu stolicy Górnego Śląska przewyższa tradycyjnie większe od niego rynki, co wynika z doskonałego wyniku popytowego w 2019 roku. Przykładowo, TDJ Estate rozpoczął budowę wieży .KTW II, Echo Investment rozwija kampus Face2Face, a TriGranit uruchomił realizację budynku Silesia for Business - Łukasz Dziedzic, Starszy Analityk. JLL.

W Warszawie w realizacji pozostaje nieznacznie mniej niż poza nią – 790 000 mkw.

Powierzchnie niewynajęte i czynsze


Średni poziom pustostanów w Polsce to 8,7%. W Warszawie 7,8% istniejących zasobów biurowych pozostaje do wynajęcia. Poza nią, najniższym współczynnikiem powierzchni niewynajętej cechuje się Trójmiasto (4,9%), co oznacza, że dostępność powierzchni biurowych w tym regionie jest niewielka. Najwyższy wskaźnik występuje we Wrocławiu (12,5%). Największe spadki współczynnika powierzchni niewynajętej odnotowano w Lublinie (6,2 p.p. r-d-r) i Katowicach (3,2 p.p. r-d-r).

W związku z rosnącymi kosztami budowy (zarówno materiałów jak i pracy) odnotowano wzrosty czynszów na niektórych rynkach biurowych w Polsce. W ubiegłym roku zmiany miesięcznych stawek najwyższego czynszu bazowego odnotowano w: Krakowie (obecnie 13,5-15,5 euro za mkw. , w Trójmieście (13-14,5 euro za mkw.), w Łodzi (12-14 euro za mkw.), w Katowicach (13,6-14,5 za mkw.), w Poznaniu (13,6-15 euro za mkw.) i we Wrocławiu (13,5-14,8 euro za mkw.). Obecnie najwyższe czynsze transakcyjne charakteryzują Kraków. W nadchodzących kwartałach mogą nastąpić kolejne niewielkie zmiany.

Z kolei, w szerokim centrum Warszawy czynsze dla najlepszych nieruchomości wynoszą od 18 do 24 euro za mkw. miesięcznie, a poza nim od 11 do 16 euro.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: