eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Podróże 2020: 10 kluczowych trendów

Podróże 2020: 10 kluczowych trendów

2020-01-09 11:29

Podróże 2020: 10 kluczowych trendów

Podróże bez pośpiechu © fot. mat. prasowe

Zachowania i potrzeby konsumentów ewoluują niemal nieustannie. Wygrywają ci, którzy są w stanie je dostrzec i zareagować na nie w odpowiednim czasie. Branża turystyczna nie jest pod tym względem żadnym wyjątkiem. Co zaproponować podróżnikom, aby trafić w ich oczekiwania? Odpowiedzi na to pytanie można poszukiwać w przygotowanym przez Travelist zestawieniu najświeższych trendów podróżniczych. Podróże 2020 to m.in. ekoturystyka, dbałość o środowisko i wyjątkowe doświadczenia.

1. Wstyd przed lataniem


Ochrona środowiska to dziś jeden z najbardziej gorących tematów. Nie jest zatem zaskoczeniem, że znajduje on również swoje odzwierciedlenie w trendach podróżniczych. Turyści wyraźnie zaczynają się zastanawiać, co zrobić, aby podróżować w zgodzie z naturą. Doskonałym przykładem ich rozterek w tym zakresie jest tzw. flight shame, a więc wstyd przed lataniem, o tyle uzasadniony, że np. podróże pociągiem generują 6-krotnie niższą emisję CO2. Wyraźną tendencją, szczególnie na krótszych trasach, staje się zatem wybór mniej inwazyjnych dla środowiska środków transportu.

2. Podróże w stylu eko - wegańskie i ekologiczne hotele


Kolejnym przejawem coraz większej dbałości o kwestie prośrodowiskowe jest wzrost popularności filozofii zero waste, która staje się niejako nowym stylem życia. W dobie wszechobecnej troski o środowisko również w turystyce podejmowane są liczne inicjatywy mające ograniczyć wpływ na ekosystem. Trend podbił już Stany Zjednoczone i prężnie rozwija się w Europie. Również w Polsce coraz więcej hoteli podejmuje zielone inicjatywy mające na celu ograniczenie wpływu na planetę. Do najczęstszych praktyk należą m.in. rozwiązania energo- i wodooszczędne, eliminacja plastikowych naczyń i słomek w hotelowych barach i restauracjach czy oferowanie dań na bazie naturalnych produktów od lokalnych producentów żywności. Niektórzy podejmują nawet działania w kwestii designu, stosując ekologiczne elementy wyposażenia wnętrz.

3. Doświadczanie, nie zwiedzanie!


Jednym z najpopularniejszych trendów królujących obecnie w turystyce jest tzw. experience travel - przeżywanie chwil, które pozostaną z podróżującymi na długo po tym, jak rozpakują swoją walizkę. Podobnie będzie w nadchodzącym sezonie. Kreatywne warsztaty tematyczne, relaks w strefach wellness, a także emocjonująca aktywność w ciekawym otoczeniu - to najszybciej rozwijające się kategorie wyjazdów opartych o doświadczenia. Ich popularność rośnie skokowo nawet 90% w skali roku. Kurs salsy na Kubie, warsztaty kuchni tajskiej w Bangkoku czy nauka windsurfingu nad Bałtykiem - turyści z całego świata coraz częściej decydować się będą na podróże gwarantujące niecodzienne przeżycia, relaks lub uczące nowych, wzbogacających życie umiejętności.

4. Bliżej natury


Obecnie plaże nudystów nie wzbudzają większych emocji, czas zatem na jeszcze pełniejszą swobodę! W 2020 roku możemy się cieszyć spontaniczną kąpielą bez żadnego ubrania uprawiając…. nagacje, czyli wakacje bez kostiumów kąpielowych. Wyzwalające uczucie wypoczywania bez ubrania może sprawić, że urlop nabierze prawdziwych rumieńców, a podróżujący poczują ulgę od zurbanizowanego świata. Odpadnie także odwieczny ból głowy, związany z tym, co spakować do walizki. Większość naturystów uważa, że wspólne przebywanie nago jest dobre dla zdrowia - redukuje stres i budzi wiarę w siebie. Pokonaj osobiste granice i spróbuj uprawiać kolarstwo, jogę lub wybrać się na piknik zupełnie na golasa. Jak śpiewała w jednej z piosenek Anna Jantar - najtrudniejszy pierwszy krok ;)

fot. mat. prasowe

Podróże bez pośpiechu

W nadchodzących miesiącach nadejdzie moda na slow podróże


5. Spartańskie wakacje - detoks od cyfrowego świata


Zamiast pobytu w luksusowym hotelu i relaksu nad basenem, nocleg w namiocie na łonie natury? Cyfrowy detoks, wyciszenie i zminimalizowanie potrzeb – “spartańskie” wakacje stają się coraz popularniejszą formą podróżowania. Wyjazd bez telefonu, laptopa, czy tabletu wydaje się w dzisiejszych czasach wręcz nieprawdopodobny, ale może być niezwykle oczyszczający. Podróże offline mają przypominać nam o tym, że cieszyć można się także z małych rzeczy. Turystyczne kryjówki, do których możemy uciec od świata pojawiają się coraz częściej na uboczach miast, wzgórzach oraz w lasach. Do plecaka pakujemy tylko najpotrzebniejsze akcesoria!

6. Mikro wczasy


Coraz silniejsza potrzeba odpoczynku sprawia, że podróżujący znacznie częściej będą szukać miejsc, gdzie będą mogli zadbać o swoje dobre samopoczucie. Powoli mijają już czasy, kiedy decydowaliśmy się na dwa długie urlopy w roku: letnie wczasy i zimowy wypad na narty. Mając coraz większą chęć na odskocznię od codzienności, poznawanie nowych miejsc i kultur, a także możliwość pracy zdalnej, zdecydowanie częściej wybierać się będziemy na krótsze, kilkudniowe wyjazdy.

7. Podróże w stylu slow


Szaleńcze tempo życia, wszechogarniający stres, pogoń za sukcesem - te kwestie opisują codzienność znacznej części naszego społeczeństwa. Podczas podróży warto jednak znaleźć czas na bycie offline - przestać stale zerkać na telefon, odświeżać maila i scrollować Instagrama. Po trudnych tygodniach w pracy lub innych stresujących aktywnościach, znajdźmy chwilę na zasłużony wypoczynek. Podczas wyjazdu nie śpieszmy się i ustalmy priorytety. Chodzi o skupienie się na swoich potrzebach i uświadomieniu sobie, że praca, mimo iż bardzo istotna, nie może pozbawiać nas zdrowia – ani tego fizycznego, ani psychicznego.

8. Z pupilem na wakacje


Zwierzęta traktowane są jak członkowie rodziny, dlatego coraz częściej będą wybierały się na wczasy wraz ze swoimi właścicielami. W nadchodzącym sezonie, pytanie komu tym razem zostawić psa czy kota pod opieką podczas wyjazdu, wyprze refleksja nad tym, jak bezpiecznie dotrzeć do celu z pupilem i co zrobić żeby nasz zwierzak naprawdę wypoczął. Osoby, które chcą podróżować ze swoim psim lub kocim przyjacielem, muszą jednak przed dokonaniem rezerwacji sprawdzić, czy jego przewóz jest możliwy, a jeśli tak, to na jakich warunkach się odbywa oraz jakie są koszty. Warto również upewnić się, czy hotel w którym się zatrzymamy akceptuje zwierzęta.

9. Off season travel, czyli podróżowanie poza szczytowymi momentami sezonu


Nie od dziś wiadomo, że wakacje poza szczytem sezonu pomagają obniżyć koszty podróży i zakwaterowania, a także uniknąć tłumów turystów i stania w długich kolejkach. Jednakże w 2020 roku podróżni coraz aktywniej będą poszukiwali wycieczek poza sezonem, także ze względu na to, iż zwiedzanie, gdy dookoła panuje cisza może mieć zupełnie inny wymiar. Jak wyglądają plaże Bałtyku bez parawanów? Kiedy nie ma tłoku, całkowicie inaczej odbiera się odwiedzane miejsca – nie tylko te na łonie natury. Kultowe zabytki, kościoły, muzea i galerie sztuki także nabierają innego charakteru, kiedy świecą pustkami.

10. Podróże w poszukiwaniu oazy spokoju


Marzą się wam podróże z dala od tłumu turystów? Szukacie miejsc, w których poczujecie błogi spokój i oderwiecie się od codzienności? Wszechobecna cisza i otoczenie wspaniałego, niepowtarzalnego krajobrazu natury pomogą odciąć się od bieżących problemów i przygotować na nowe wyzwania. Jak wynika z obserwacji portalu Travelist, w nadchodzącym sezonie wzrośnie moda na podróże w mniej znane miejsca, oferujące ciekawą bazę turystyczną, ale jednocześnie dające możliwość wypoczynku w bardziej zacisznych warunkach.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: