eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Powierzchnie magazynowe, czyli 100% wzrostu

Powierzchnie magazynowe, czyli 100% wzrostu

2019-11-11 00:50

Powierzchnie magazynowe, czyli 100% wzrostu

Magazyn © hansenn - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Z najświeższych danych CBRE wynika, że pod koniec III kwartału br. łączne zasoby powierzchni magazynowych w naszym kraju rozpościerały się na 17,6 mln mkw. To świetny wynik, tym bardziej, że jeszcze przed 5 laty było to zaledwie 8,5 mln mkw. Od stycznia do września br. oddano do użytku niemal 2 mln mkw. nowoczesnej powierzchni, co względem analogicznego okresu poprzedniego roku oznacza wzrost o 38%. Już dziś śmiało można zakładać, że mijający rok zakończy się rekordem pod względem poziomu nowej podaży.

Optymizm też coraz większy


Powierzchnie magazynowe w naszym kraju już prezentują się okazale, a pewne jest, że wkrótce będzie jeszcze lepiej. U schyłku września bieżącego roku ich całkowite zasoby sięgały 17,6 mln mkw., co względem analogicznego okresu poprzedniego roku oznacza wzrost o pokaźne 18 proc. Minione dziewięć miesięcy zaowocowało oddaniem do użytkowania przeszło 1,96 mln mkw. nowych magazynów. Wydarzeniami, które zasługują w tym kontekście na szczególne wyróżnienie są m.in. otwarcie największego w Polsce magazynu BTS (Panattoni BTS Gliwice o powierzchni 210 tys. mkw.) oraz drugiego etapu Panattoni BTS Leroy Merlin w położonym nieopodal Łodzi Piątku (64 tys. mkw., z całkowitych 124 tys. mkw.). Wśród obiektów przeznaczonych na wynajem warto wspomnieć o oddanej w III kwartale br. inwestycji Panattoni Park Sosnowiec I (54,3 tys. mkw.).

Po trzecim kwartale w budowie pozostaje ponad 1,8 mln mkw., z czego najwięcej, bo po ponad 300 tys. mkw. w trzech regionach – okolicach Warszawy, regionie Wrocławia i Górnego Śląska. Na tych obszarach znajduje się 60% całkowitej powierzchni w budowie w Polsce. Około połowa tego wolumenu jest zabezpieczona umowami najmu, co wskazuje na większy optymizm deweloperów niż w poprzednich kwartałach. Od początku roku całkowite zapotrzebowanie na magazyny wyniosło ponad 2,87 mln mkw., co oznacza spadek popytu o 7% r/r. Najemcy szukali przede wszystkim w Warszawie Regionie, na Górnym Śląsku oraz we Wrocławiu – te obszary odpowiadały za 60% całego zapotrzebowania.

Przewidywania dla końca grudnia wskazują nieco ponad 4 mln mkw. popytu, co jest porównywalne z poprzednimi dwoma niezwykle dobrymi latami na rynku powierzchni magazynowych.

Górny Śląsk na prowadzeniu


Regionem, który najwięcej urósł od początku tego roku jest Górny Śląsk – dostępnej przestrzeni jest więcej o 443 tys. mkw., z czego za prawie połowę odpowiada wcześniej wymieniona inwestycja w Gliwicach. Tym samym rynek śląski stał się drugim po warszawskim, oferującym ponad 3 mln mkw.

Warszawa i Region Warszawski, Górny Śląsk, Polska Centralna, Poznań i Wrocław utrzymują pozycje liderów – na tych terenach znajduje się obecnie 80% zasobów powierzchni logistycznej i przemysłowej całego kraju. Na uwagę zasługuje ruch na budowach w niedocenianym dotychczas Regionie Północy - powstaje tam obecnie ponad 182 tys. mkw.

fot. mat. prasowe

Powierzchnia magazynów w Polsce

Regionem, który najwięcej urósł od początku tego roku jest Górny Śląsk.


Nieco więcej do wyboru


W minionych dwóch latach zapotrzebowanie na magazyny było tak duże, że poziom pustostanów utrzymywał się na wyjątkowo niskim poziomie. Obecnie stanowią one 6,5% rynku, co oznacza wzrost o 1,4 p.p. w porównaniu z II kwartałem 2019 r. Zestawienie z analogicznym okresem zeszłego roku wskazuje na jeszcze wyższy wzrost - o 2 p.p.
– Magazyny rosną w naszym kraju jak grzyby po deszczu. Utrzymuje się zainteresowanie inwestorów tym rynkiem, co widać wyraźnie w naszych statystykach. W ostatnich latach dostępna powierzchnia powiększyła się tak bardzo, że najemcy wreszcie mogą odetchnąć z ulgą – dzięki budowom spekulacyjnym zmniejszył się także towarzyszący im od dłuższego czasu problem braku magazynów dostępnych od zaraz. A są one potrzebne najbardziej sieciom handlowym i firmom logistycznym - komentuje Beata Hryniewska, Szefowa Działu Powierzchni Magazynowych i Logistyki CBRE.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: