eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Mamy 1. miejsce pod względem wolumenu powierzchni magazynowej

Mamy 1. miejsce pod względem wolumenu powierzchni magazynowej

2019-05-22 11:10

Mamy 1. miejsce pod względem wolumenu powierzchni magazynowej

Magazyn © netsay - Fotolia.com

Firma CBRE podsumowała sytuację, jaka panowała na rynku powierzchni magazynowych po I kwartale bieżącego roku. Z pełną odpowiedzialnością można mówić, że rynek znajduje się w szczytowej formie. Wolumen powierzchni magazynowych czyni nas liderem regionu CEE. Całkowite zasoby powierzchni wynoszą już 16 mln mkw., co względem analogicznego kwartału poprzedniego roku oznacza wzrost na poziomie 17%.

Przeczytaj także: Rynek magazynowy w Polsce Centralnej bez tajemnic

Dobre wieści na start


Początek bieżącego roku okazał się kolejnym okresem, który przyniósł polskiemu rynkowi przemysłowo-logistycznemu świetne wyniki. Co więcej, nie pojawiają się żadne sygnały świadczące o tym, aby sytuacja ta miała ulec odwróceniu. Pomimo oddawania co kwartał setek tysięcy mkw., poziom realizowanej powierzchni magazynowej pozostaje bardzo wysoki. Liderką wśród regionów pozostaje Warszawa i jej okolice, gdzie znajduje się obecnie około 25% całkowitej podaży krajowej (niemal 4 mln mkw.). W realizacji pozostaje 2,14 mln mkw., z czego najwięcej, bo aż 570 tys. m kw. przypada na Górny Śląsk.
Polski rynek magazynowy przeżywa większe niż kiedykolwiek zainteresowanie ze strony inwestorów. W samym ubiegłym roku wolumen transakcji inwestycyjnych na rynku powierzchni magazynowych w kraju był wyższy niż np. w Czechach, Belgii, Włoszech, Hiszpanii czy Szwecji. Co więcej, biorąc pod uwagę dwukrotny wzrost wolumenu w 2018 r., wiele wskazuje na to, że wysoki poziom inwestycji w tym sektorze utrzyma się także w 2019 r. – mówi Beata Hryniewska, Dyrektor Działu Powierzchni Magazynowych i Logistyki CBRE.

fot. netsay - Fotolia.com

Magazyn

Polska pozostaje niekwestionowanym liderem pod względem istniejącej powierzchni magazynowej w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.


Nowe umowy i projekty build-to-suit


Jak wynika z treści opracowanego przez CBRE raportu „Poland Market Outlook 2019”, pomimo dynamicznego wzrostu tempa podaży, pod koniec pierwszego kwartału 2019 współczynnik powierzchni niewynajętej zdołał utrzymać stosunkowo niski poziom (średnio 5,5%). Natomiast odnotowany popyt na powierzchnie magazynowe wyniósł prawie 990 tys. mkw. i pozostał wysoki, jednak okazał się o 22% niższy niż w tym samym rekordowym okresie w roku poprzednim. Prym wiodły nowe umowy i projekty build-to-suit, stanowiąc w sumie około 63% całkowitego popytu. Eksperci CBRE przewidują, że w najbliższych miesiącach duże zainteresowanie powierzchniami przemysłowo-logistycznymi będzie się utrzymywać. Zmieniające się nawyki konsumenckie Polaków i coraz większe przekonanie do zakupów e-commerce i omnicommerce pozwala przypuszczać, że sektor powierzchni magazynowych, a wraz z nim rynek usług logistycznych będzie nadal rozwijać się w szybkim tempie.

W poszukiwaniu alternatywnych lokalizacji


Ze względu na zauważalne obecnie powolne nasycanie się większych regionów magazynowych, jak np. Warszawy, Poznania lub Polski Centralnej, najemcy poszukują alternatywnych lokalizacji, gdzie nadal dostępna jest siła robocza. Przy spadającej wciąż stopie bezrobocia w Polsce (5,9% na koniec marca 2019 r.), jest to jeden z kluczowych czynników przy decyzji o ulokowaniu centrum dystrybucyjnego lub zakładu produkcyjnego.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: