eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Na wakacje wybieramy hotele

Na wakacje wybieramy hotele

2018-07-07 00:22

Na wakacje wybieramy hotele

Na wakacje wybieramy hotele © Bekir Ugur - Fotolia.com

Wprawdzie wakacyjne wynajmy cieszą się coraz większą popularnością, to jednak okazuje się, że Polacy do kwestii zakwaterowania podchodzą dość klasycznie, najczęściej wybierając hotele (42 proc.). Przy wyborze zakwaterowania najistotniejsza jest atrakcyjna cena oraz dogodna lokalizacja, które wiodą prym nad wewnętrznymi udogodnieniami oferowanymi przez obiekt.
Przed nami pierwsza odsłona opracowanej przez wyszukiwarkę KAYAK.pl analizy Hotel Travel Report. Autorzy opracowania przyglądają się, gdzie Polacy zatrzymują się najchętniej w zależności od długości pobytu, ile kosztują ich noclegi, a także jak prezentują się ich hotelowe preferencje. Oto najważniejsze wnioski, jakie nasuwa jego lektura.

Popularne kierunki podróży i ceny noclegów
Jeśli przyjrzeć się krótkim wyjazdom, podczas których korzystamy z oferty hotelowej, to zdecydowanie wygrywają tu tzw. city breaki. W Polsce najczęściej odwiedzamy Kraków, Warszawę i Wrocław, a za granicą Pragę, Firostefani oraz Rzym. W przypadku dłuższych eskapad decydujemy się na destynacje gwarantujące pogodę oraz wakacyjne pewniaki. Zakopane, Gdańsk i Kołobrzeg to najpopularniejsze polskie kierunki podróży dla wyszukiwań noclegów trwających do dwóch tygodni. W Europie największe zainteresowanie odnotowano dla miejscowości położonych na najpopularniejszych wyspach Morza Śródziemnego, takich jak maltańska Bugibba czy Chania na Krecie. Światowe zestawienie z kolei zostało zdominowane przez wyspy Azji Południowej i Południowo-Wschodniej: Malediwy, Phuket i Bali.

Do najpopularniejszych miejsc na ponad dwutygodniowy pobyt w hotelu należą zaś Warszawa (lider rankingu miejsc położonych w Polsce), Dubrownik (numer jeden europejskiego zestawienia) i balijska Kuta, najchętniej wybierana spośród dalszych kierunków podróży. Analiza pokazuje również, że podczas dłuższych wakacji Polacy zdecydowanie stawiają na miejsca pełne słońca oraz że chętnie wyjeżdżają na dłuższe wakacje połączone z pobytem w hotelu zarówno w jesienno-zimowych miesiącach, jak i w szczycie sezonu.

fot. Bekir Ugur - Fotolia.com

Na wakacje wybieramy hotele

Jak wynika z danych KAYAK.pl, Polacy zdecydowanie preferują zagraniczne podróże – aż 88% wszystkich wyszukiwań hoteli przypada na miejsca znajdujące się poza granicami kraju.


Miejsca cieszące się największym wzrostem popularności: Jak wynika z danych KAYAK.pl, Polacy zdecydowanie preferują zagraniczne podróże – aż 88% wszystkich wyszukiwań hoteli przypada na miejsca znajdujące się poza granicami kraju. Nic więc dziwnego, że w tym roku największym wzrostem popularności dla wyszukiwań hoteli cieszą się zagraniczne miasta: Dubaj (+560%), Larnaka (+454%) i Lizbona (+340%). Wśród polskich miast zdecydowanie wyróżnia się Wrocław. Noclegi w stolicy Dolnego Śląska były wyszukiwane aż 200% częściej – to prawie czterokrotnie większy wzrost niż w przypadku drugiego w rankingu Krakowa (54%).

Dokonywanie rezerwacji i czas: Polacy nie zwlekają z rezerwacją noclegu – według danych KAYAK.pl średni czas wyszukiwania hotelu to około 3 minuty. Ulubionym momentem tygodnia na szukanie noclegu jest przełom i początek tygodnia (niedziela, poniedziałek, wtorek), a na zarezerwowanie hotelu podróżni z Polski decydują się średnio na 51 dni przed datą zameldowania – najwcześniej w przypadku pobytów nieprzekraczających dwóch tygodni, które średnio rezerwowane są już na ponad dwa miesiące (68 dni) przed rozpoczęciem urlopu.

Preferencje w wyborze hotelu: Jak wynika z danych wyszukiwarki, ulubioną kategorią hoteli Polaków są hotele 3-gwiazdkowe, stanowiące aż 41% wszystkich wyszukiwań. Wbrew pozorom najważniejsze udogodnienia wcale nie znajdują się wewnątrz hotelu – jak pokazują wyniki ankiety przeprowadzonej przez KAYAK.pl, dla 53% podróżnych z Polski kluczowe jest położenie ośrodka w pobliżu interesujących miejsc, a co drugi ankietowany (50%) zwraca uwagę przede wszystkim na niską cenę noclegu. Co więcej, jak pokazuje analiza przeprowadzona przez KAYAK.pl, Polscy podróżni najchętniej zawężają wyniki wyszukiwania, wybierając hotele o rodzinnym, romantycznym i budżetowym charakterze.

Marta Krywult, Rzecznik Prasowy KAYAK, komentuje:
„Nocleg to kluczowa kwestia dla wszystkich podróżnych – w końcu wybrane miejsce ma za zadanie być naszym domem poza domem. Każdy może mieć jednak zupełnie odmienne oczekiwania wobec wakacyjnego „domu”. Cieszymy się, że nasz najnowszy raport zdradza trochę więcej w tym temacie i pokazuje, na co Polacy zwracają uwagę, szukając hoteli. Mamy też nadzieję, że zaprezentowane informacje – najpopularniejsze kierunki, średnie ceny noclegów czy wskazówki ekspertów – zainspirują podróżnych z Polski do pewnego planowania kolejnych wyjazdów. Pomogą im w tym również dostępne w naszym serwisie narzędzia i funkcje ułatwiające planowanie podróży, takie jak filtry wyszukiwania hoteli czy interaktywne mapy Heatmaps – pokazujące najpopularniejsze części miasta według zaznaczonych preferencji – dzięki którym można łatwo wybrać nocleg idealny dla siebie”.

Uwagi
Analiza powstała w oparciu o wyszukiwania hoteli na KAYAK.pl, a ceny zostały zebrane ze wszystkich stron KAYAK między 1.06.16 i 31.12.17 oraz 1.06.15 i 31.12.16 dla podróży między 1.01.17 i 31.12.17 oraz 1.01.16 i 31.12.16. Podane ceny dotyczą cen za noc w pokoju dwuosobowym w hotelach 3- i 4-gwiazdkowych. Ceny mogą ulec zmianie, mogą się różnić lub nie być już dostępne. Dane ankiety bazują na przeprowadzonym przez Cint sondażu badającym podróżnicze nawyki Polaków. Dane zostały zebrane między 9 a 17 stycznia 2018, a w sondażu wzięło udział 1009 Polaków w wieku od 18 do 65, odpowiadających populacji Polski pod względem wieku, płci i miejsca zamieszkania. W globalnym badaniu wzięło udział 26216 osób z 26 krajów.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Najlepszy hotel

    matraskinga7 / 2019-12-15 14:56:20

    My często jeździmy z dziećmi nad morze, to co jest dla nas najważniejsze, jeśli chodzi o dobry hotel, to: lokalizacja, cena i atrakcje hotelowe. Jak dla nas wygrywa zdecydowanie Hotel Lubicz w Ustce: https://hotel-lubicz.pl/. bo jest położony blisko plaży i centrum i ma dużo atrakcji dla gości hotelowych, m.in. profesjonalną strefę SPA&Wellness, park wodny, saunę, animatora zabaw do dyspozycji dzieci, a także pokoje przeznaczone dla dzieci, aby miały gdzie się bawić i grać :) Zawsze pobyt tam jest bardzo udany, niezależnie od pogody :) odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: