eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Czy kontrola rodzicielska może być przyjazna?

Czy kontrola rodzicielska może być przyjazna?

2018-05-10 09:39

Czy kontrola rodzicielska może być przyjazna?

Czy kontrola rodzicielska może być przyjazna? © carballo - Fotolia.com

Wszczepiony w głowę dziecka chip, który pozwala rodzicowi na kontrolę jego codziennej aktywności i umożliwia nie tylko lokalizację latorośli, ale też blokowanie widzianych przez nie obrazów. Tak wygląda kontrola rodzicielska według futurystycznego serialu Black Mirror. Tego rodzaju rozwiązania to wprawdzie pieśń przyszłości, ale sama geolokalizacja nie jest już niczym nowym. To na niej bazuje kontrola położenia urządzeń mobilnych najmłodszych oraz wyznaczanie im tzw. stref bezpieczeństwa (geofencing).
Z ostatnich statystyk opublikowanych przez GUS wynika że dzieci i młodzież do 17 roku życia to grupa licząca sobie już niemal 7 milionów reprezentantów. Spora część najmłodszych odbywa codzienne podróże na trasie dom-szkoła. W tym czasie może dojść do nieprzewidzianych sytuacji, które uniemożliwią dziecku dotarcie do celu. Aby zapewnić dziecku ochronę, a rodzicom możliwość sprawowania kontroli nad bezpieczeństwem swojej pociechy opracowane zostały specjalne aplikacje służące sprawowaniu kontroli rodzicielskiej poprzez m.in. rozwiązania geolokalizacyjne.
- Większość współczesnych smartfonów jest wyposażona w usługi lokalizacyjne oparte na GPS. Umożliwiają one użytkownikom określenie swojego położenia. Mogą również zostać wykorzystane przez rodziców do kontrolowania lokalizacji swoich dzieci. Nie tylko są w stanie sprawdzić, gdzie aktualnie znajduje się ich podopieczny, ale również prześledzić historię jego przebytych tras – komentuje Kamil Sadkowski, badacz bezpieczeństwa ESET.

Geofencing, czyli kontrola rodzicielska plus swoboda


Wychowanie młodego człowieka powinno bazować m.in. na zaufaniu i odpowiedniej edukacji w zakresie potencjalnych zagrożeń i to nie tylko tych, które najmłodsi mogą napotkać w sieci. Tym bardziej, że na niebezpieczeństwo nasze dzieci mogą być narażone nawet w drodze do szkoły. Ważne jest, aby wiedziały, którymi drogami mogą się bezpiecznie poruszać, znały podstawowe zasady ruchu drogowego i pieszego oraz nie wdawały się w kontakty z nieznajomymi.

fot. carballo - Fotolia.com

Czy kontrola rodzicielska może być przyjazna?

Zaawansowane funkcje lokalizacyjne w aplikacjach sprawujących kontrolę rodzicielską, mogą pomóc zwiększyć zakres ochrony dzieci.


Jak wskazuje ekspert z ESET, prócz przekazania takiego rodzaju wiedzy, warto uświadomić dziecku istnienie nowoczesnych aplikacji, pozwalających nadzorować ich aktywność online oraz lokalizację ich urządzeń mobilnych. Jedną z nich jest ESET Parental Control, który w najnowszej wersji udostępnia usługę tzw. geofencingu, czyli możliwości ustawiania reakcji urządzenia mobilnego, gdy dziecko opuści wyznaczony wcześniej obszar, uznany za niezagrożony, np. wyjdzie poza przydomowy ogródek.
- Geofencing polega na tworzeniu przez rodzica tzw. bezpiecznych stref, w których dzieci mogą przebywać. Opiekun, za pomocą panelu kontrolnego, może wyznaczyć np. okolice domu, mieszkania dziadków, szkoły, jako miejsca niezagrożone. W przypadku, gdy dziecko przekroczy określone strefy, w jego telefonie pojawi się stosowne powiadomienie lub SMS wysłany z telefonu rodzica z prośbą o powrót do domu lub do bezpiecznej strefy – tłumaczy Sadkowski.

Wiele nastoletnich dzieci z pewnością uważa, że kontrolowanie miejsca, w których się znajdują jest działaniem naruszającym ich prywatność. Takie postrzeganie aplikacji do kontroli rodzicielskiej można jednak zmienić, dzięki funkcji wytyczenia przez rodzica obszarów bezpiecznych, tzw. geofencing. Opcja ta uruchamia mechanizm informowania rodzica o położeniu dziecka dopiero po przekroczeniu ustalonego wcześniej obszaru geograficznego. Dzięki temu rodzic zyskuje niezbędną dla niego informację o lokalizacji dziecka, gdy nie będzie ona zgadzać się z deklaracją dziecka. Nastolatek z kolei zyskuje swobodę i większą pewność respektowania jego prawa do prywatności
- Zaawansowane funkcje lokalizacyjne w aplikacjach sprawujących kontrolę rodzicielską, mogą pomóc zwiększyć zakres ochrony dzieci. W przypadku zgubienia drogi wystarczy, że dadzą znać opiekunom, że nie wiedzą, gdzie są. Wówczas rodzice będą mogli bez problemu odnaleźć je i zaprowadzić do domu. Dzięki nim najmłodsi czują się bezpieczni, wiedzą, że rodzice są spokojni i nie martwią się o nie – tłumaczy Sadkowski.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: