eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Luka dnia zerowego w przeglądarce Internet Explorer

Luka dnia zerowego w przeglądarce Internet Explorer

2018-05-09 11:48

Luka dnia zerowego w przeglądarce Internet Explorer

Luka w Internet Explorer © fot. mat. prasowe

U schyłku kwietnia br. produkty Kaspersky Lab wykryły nieznanego dotychczas exploita. Przeprowadzona analiza dowiodła, że wykorzystywał on lukę dnia zerowego (CVE-2018-8174) w przeglądarce Internet Explorer. Wykryte zagrożenie cyberprzestępcy wykorzystywali do ataków ukierunkowanych. To kolejny dowód na to, że szkodniki wykorzystujące błędy w oprogramowaniu są problemem, którego nie można nie doceniać.

Przeczytaj także: Kaspersky: luki dnia zerowego w Windows 10 i Internet Explorer, są już łatki

Biorąc pod uwagę aspekty techniczne, szczególnie interesujący wydaje się fakt, że exploit wykorzystujący lukę w przeglądarce Internet Explorer był pobierany do dokumentu Microsoft Word. Jest to o tyle znaczące, że był to pierwszy w historii przypadek zastosowania tego rodzaju techniki. Co więcej, atak mógł być skutecznie przeprowadzony również wówczas, gdy w Wordzie zainstalowane były wszystkie na bieżąco dostępne łatki.

Tuż po wykryciu exploita eksperci Kaspersky Lab zgłosili sprawę firmie Microsoft. Ta zareagowała natychmiast, publikując 8 maja stosowną łatkę, którą można pobrać ze strony https://portal.msrc.microsoft.com/en-us/security-guidance/advisory/CVE-2018-8174.

Zidentyfikowany przez Kaspersky Lab exploit bazuje na szkodliwym kodzie wykorzystującym lukę dnia zerowego — błąd UAF (ang. Use After Free) polegający na odwoływaniu się przez legalną aplikację (tym przypadku przeglądarkę Internet Explorer) do obszaru pamięci, który został już zwolniony. W większości przypadków takie zachowanie prowadzi do zawieszenia się przeglądarki, jednak w przypadku ataku cyberprzestępca wykorzystuje błąd do przejęcia kontroli nad maszyną ofiary.

Bardziej szczegółowa analiza exploita wykazała, że łańcuch infekcji obejmuje następujące kroki:
  • ofiara otrzymuje szkodliwy dokument w formacie RTF,
  • po otwarciu dokumentu w programie Microsoft Word pobierana jest strona HTML ze szkodliwym kodem,
  • kod ten wywołuje błąd uszkodzenia pamięci (UAF),
  • aktywowane jest polecenie pobierające dalsze szkodliwe moduły.

fot. mat. prasowe

Luka w Internet Explorer

Kaspersky Lab wykrył lukę dnia zerowego w przeglądarce Internet Explorer


Jeżeli luka jest obecna, omawiana technika pozwala cyberprzestępcom na wymuszenie uruchomienia Internet Explorera, niezależnie od tego, z jakiej przeglądarki użytkownik korzysta na co dzień. Na szczęście proaktywne wykrycie zagrożenia przez nasze technologie pozwoliło firmie Microsoft na szybkie opracowanie łaty usuwającej lukę. Zalecamy firmom i użytkownikom domowym, by jak najszybciej zainstalowali uaktualnienie opublikowane przez Microsoft, ponieważ cyberprzestępcy zapewne szybko dodadzą omawianego exploita do swoich zestawów szkodliwych narzędzi — powiedział Anton Iwanow, badacz ds. cyberbezpieczeństwa, Kaspersky Lab.

Produkty Kaspersky Lab wykrywają i blokują wszystkie etapy działania omawianego ataku z następującymi werdyktami:
  • HEUR:Exploit.MSOffice.Generic — szkodliwy dokument RTF,
  • PDM:Exploit.Win32.Generic — exploit Internet Explorera wykrywany przez technologię „Automatyczne zapobieganie exploitom” wbudowaną w rozwiązania Kaspersky Lab,
  • HEUR:Exploit.Script.Generic – exploit Internet Explorera wykrywany przez technologie heurystyczne wbudowane w rozwiązania Kaspersky Lab,
  • HEUR:Trojan.Win32.Generic — dalszy szkodliwy kod pobierany w ramach ataku.

Szczegóły techniczne dotyczące wykrycia przez Kaspersky Lab omawianego exploita są dostępne na stronie https://r.kaspersky.pl/eZgbt.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: