eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Dzieci w sieci obronią się same?

Dzieci w sieci obronią się same?

2018-07-11 12:24

Dzieci w sieci obronią się same?

Dzieci w sieci © patrick - Fotolia.com

W dzisiejszych czasach małoletni internauta stał się standardem, podobnie jak normą jest telefon w rękach sześciolatka. Sieciowe bezpieczeństwo dzieci i młodzieży stało się więc kwestią priorytetową. Czy jest się o co martwić?

Przeczytaj także: Bycie „złym gliną” nie ochroni dziecka w sieci

Ze zrealizowanego w grudniu minionego roku badania Bitdefender "Teens and online Threats" wynika, że ponad połowa nastolatków (52%) chroni swoje urządzenia oprogramowaniem zabezpieczającym, z czego 47% posiada darmowy program, 39% płatną ochronę, a co dwudziesty korzysta z wersji próbnej.

Rezultaty badania napawać mogą połowicznym optymizmem. Z jednej strony widać bowiem, że mamy do czynienia z pokoleniem, dla którego cyfryzacja i bezpieczeństwo w sieci to niemal chleb powszedni, z drugiej - pozostaje nam troska o drugą połowę młodych internautów, który streamują, nagrywają i surfują, nie dbając za bardzo o zabezpieczenie. W tym ostatnim przypadku nieocenioną pomocą może okazać się aplikacja Asystent Rodzica.
„Każdy rodzic chce mieć pewność, że jego dziecko jest bezpieczne. Dlatego na rynku pojawia się coraz więcej aplikacji Asystenta Rodzica.” – komentuje Dariusz Woźniak inżynier techniczny Bitdefender Polska. „Jest to świetne narzędzie do blokowania dostępów lub sprawdzenia czy nasze pociechy nie odwiedzają stron nieodpowiednich dla ich grupy wiekowej lub pobierają podejrzane aplikacje. – dodaje.

Oprogramowanie to jednak nie wszystko. Będzie ono świetnie sprawdzać się jako start we wdrożeniu naszych dzieci w świat internetu. Powinniśmy rozmawiać z dziećmi na temat zagrożeń, które czekają na internetowych forach czy spreparowanych stronach. Jest to długa i ciężka droga do przeprawienia się, aby zaciekawić dzieci takim tematem i wzbudzić w nich naturalny instynkt, który obudzi się w odpowiednim momencie. Jeśli uda nam się osiągnąć sukces na tej płaszczyźnie, nie będziemy musieli walczyć o bezpieczeństwo naszych pociech, obronią się same.

fot. patrick - Fotolia.com

Dzieci w sieci

Każdy rodzic chce mieć pewność, że jego dziecko jest bezpieczne. Dlatego na rynku pojawia się coraz więcej aplikacji Asystenta Rodzica.


Dla rodziców, którzy nie wiedzą jak zacząć z taką nauką proponujemy poszperanie w sieci lub skierowanie zapytania do szkoły, do której uczęszcza nasze dziecko. Placówki edukacyjne posiadają odpowiednie zaplecze merytoryczne, aby w trakcie zajęć tłumaczyć dzieciom aspekty. Jak korzystać bezpiecznie z internetu, co to jest phishing, wirus czy jak chronić swoje dane w sieci? Co można udostępniać w social mediach oraz do kogo się zwrócić jeśli doświadczą sextingu lub cyberprzemocy.

Należy pamiętać, że na naukę nigdy nie jest za wcześnie, rozmowa w odpowiednim czasie będzie owocować mądrymi wyborami w przyszłości. Dodatkowo takie zajęcie może być ciekawą przygodą i świetną zabawą.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: