2017-04-26 10:42
Polski internet coraz bardziej niebezpieczny © Nmedia - Fotolia.com
Przeczytaj także: CERT: ponad ćwierć miliona zainfekowanych komputerów na dzień
- Polski internet stał się już na tyle niebezpieczny, że ataku może spodziewać się niemal każdy jego użytkownik. Na szczęście świadomość wśród użytkowników jest coraz większa - mówi Przemysław Jaroszewski, kierownik zespołu CERT Polska. - Dowodem na rosnącą czujność i roztropność internautów był cały miniony rok, ale niestety też potwierdził on większość naszych przewidywań.
- Choć polski internet doświadczył już niemal wszystkich globalnych nowości wykorzystywanych przez cyberprzestępców, to jednak w 2016 roku najpowszechniejsze okazały zagrożenia tradycyjne - oszustwa, wykorzystujące niewiedzę lub nieuwagę internautów – mówi Juliusz Brzostek, dyrektor Narodowego Centrum Cyberbezpieczeństwa, w strukturach którego działa zespół CERT Polska - Najczęstszym typem incydentu był phishing, stanowiący ponad połowę wszystkich przypadków - dodaje Juliusz Brzostek.
fot. Nmedia - Fotolia.com
Polski internet coraz bardziej niebezpieczny
Wśród najpoważniejszych zagrożeń znalazły się ataki przy użyciu botnetu Mirai, a także infekcje typu ransomware.
- Pod pretekstem aktualizacji oprogramowania, np. systemu operacyjnego, przestępcy nakłaniają użytkownika do pobrania złośliwej aplikacji, przejmującej kontrolę nad skrzynką wiadomości lub innymi funkcjami telefonu. Taki program może np. przysłonić prawdziwą stronę do logowania do banku fałszywym komunikatem. W momencie wpisywania loginu i hasła, dane przesyłane są do cyberprzestępców zamiast do banku - wyjaśnia dyrektor NC Cyber.Najlepszą ochroną przed takimi oszustwami jest zwykła ostrożność.
- Zawsze lepiej upewnić się, jakich uprawnień żąda dana aplikacja. Jeśli prosi o dostęp do sms-ów, kontaktów czy innych uprawnień, których nie potrafimy zrozumieć lub uzasadnić – warto zachować ostrożność, a w przypadku wątpliwości, lepiej jej nie instalować – radzi Przemysław Jaroszewski.
- Trwa wyścig między przestępcami a specjalistami ds. bezpieczeństwa. Wyścig o to, kto pierwszy zdobędzie informację pozwalającą dokonać przestępstwa lub mu zapobiec - mówi Wojciech Kamieniecki, dyrektor instytutu badawczego NASK - Naszą rolą, jako instytutu badawczego i jednocześnie gospodarza NC Cyber, jest inicjowanie i promowanie współpracy i wymiany informacji a także analiza nowych źródeł ryzyka i wypracowywanie środków zaradczych. Tylko informowanie się o zagrożeniach i wzajemne ostrzeganie w połączeniu z eksperckim zapleczem dają szansę na to, by polski internet był bezpieczny, a polskie firmy instytucje i internauci - chronieni przed naprawdę poważnymi problemami.
oprac. : eGospodarka.pl
Zagrożenia w sieci 2011 wg CERT Polska
Zagrożenia w sieci I-VI 2011 wg CERT Polska
Zagrożenia w sieci: spokój mąci nie tylko phishing
CERT Orange Polska: 2020 rok pod znakiem phishingu
Zgrożenia w sieci 2010 wg CERT Polska
Wirus Weelsof: 100 euro za odblokowanie komputera
Szkodliwe oprogramowanie ransomware coraz aktywniejsze
Dzieje cyberprzestępczości: era nowoczesnego ransomware’u
Dzieje cyberprzestępczości: czas na zorganizowane grupy hakerskie
Dzień Dobry, pragnę zasięgnąć u Państwa porady, w związku z rzekomo zawartą umową z Plikostrada (działająca na zasadzie Pobieraczka) ...
Dzień dobry! Mam wielki problem. Mianowicie pobierałem program, który daje licencję Windowsa, która go aktywuje, lecz gdy skończyła się ...
3 cyberoszustwa finansowe, przez które możesz wpaść w długi
Ceny materiałów budowlanych. Jest szansa na powrót do normalności?
Sprzedaż nieruchomości dziecka - jak wygląda procedura?
Planujesz sprzedaż mieszkania? To dobry moment
Młodzi ludzie coraz później opuszczają dom rodzinny. Winna pandemia?
Nikkei 225 najwyżej od stycznia po "Dniu Góry"
MF zaostrza nadzór nad firmami w zakresie rejestrowania sprzedaży