eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ocena ryzyka krajów wg Coface IV 2018

Ocena ryzyka krajów wg Coface IV 2018

2018-04-23 08:48

Ocena ryzyka krajów wg Coface IV 2018

Ocena ryzyka krajów wg Coface IV 2018 © Pauli Bauer - Fotolia.com

Coface opublikował najnowszą aktualizację oceny ryzyka krajów. Trzy kraje zanotowały wzrosty, a trzy spadki. Eksperci zwracają uwagę na pojawienie się symptomów świadczących o zakończeniu cyklu koniunkturalnego w krajach rozwiniętych, a także na rosnące ryzyko protekcjonizmu. Najbezpieczniejszymi sektorami w naszym kraju pozostają motoryzacja oraz farmacja.

Na optymizm przedsiębiorców zaczyna wpływać ryzyko wystąpienia wojny handlowej


Globalny wzrost gospodarczy ma według prognoz Coface osiągnąć 3,2 proc. i wiele wskazuje na to, że tym samym osiągnie on swój szczyt. Świadczyć o tym mogą przejawy osłabienia w krajach rozwijających się i statystyki odnośnie upadłości. W minionym roku mieliśmy do czynienia z ich bezprecedensowym spadkiem, ale w tym roku prognozowane jest wyhamowanie tego trendu: -7 proc. w strefie euro i -5 proc. w Stanach Zjednoczonych. Powody do zadowolenia ma Portugalia. Jej dynamiczny wzrost gospodarczy zaowocował podniesieniem oceny do poziomu A2.

Cykl koniunkturalny w Stanach Zjednoczonych przeważnie znajduje się o krok przed krajami strefy euro i krajami rozwijającymi się. Podczas gdy wskaźnik optymizmu przedsiębiorców i poziom wykorzystania możliwości produkcyjnych w Stanach Zjednoczonych sugerują rekordowy czas trwania bieżącego cyklu, spadek zysków przedsiębiorstw (-10,3 proc. z roku na rok pod koniec 2017 r.) i ryzyko przegrzania rynku pracy zwiastują zmianę fazy. W strefie euro, po kilku rekordach w 2017 r., wskaźniki koniunktury pokazują wyraźnie, że przekroczony został szczyt wzrostu gospodarczego. Ten punkt zwrotny zbiega się z dużymi ograniczeniami podażowymi i wysokim poziomem ryzyka politycznego.

fot. Pauli Bauer - Fotolia.com

Ocena ryzyka krajów wg Coface IV 2018

Coface zaktualizował oceny ryzyka krajów i sektorów: w Polsce sektory motoryzacyjny i farmaceutyczny pozostają najbezpieczniejsze.


Protekcjonistyczna gorączka, która ogarnęła cały świat od momentu wyboru Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych, oraz widmo globalnej wojny handlowej, mogą częściowo wyjaśnić utratę zaufania przedsiębiorców. Coface przewiduje, że prezydent Trump będzie kontynuował politykę ogłaszania środków protekcjonistycznych przed tzw. wyborami środka kadencji, zaplanowanymi na listopad 2018 r., co może wpłynąć na wyniki przedsiębiorstw. W perspektywie krótkoterminowej, ostatnie działanie polegające na nałożeniu ceł na część chińskich produktów nie będzie miało znaczącego wpływu na realną gospodarkę ani na dynamikę światowego handlu (prognoza Coface + 3,7 proc. w 2018 r.). W dłuższej perspektywie otwarta wojna handlowa między Chinami i Stanami Zjednoczonymi mogłaby się nasilić w niektórych sektorach, takich jak technologie teleinformacyjne (branża ICT).

Spadek ogólnego ryzyka korporacyjnego


W związku z rosnącym globalnym popytem, wzrost cen ropy spowodował podniesienie przez Coface oceny Nigerii (z D do C), ósmego największego eksportera ropy naftowej na świecie, jak również aktualizację ocen sektorów energetycznych w Brazylii („średnie ryzyko"), w Argentynie („średnie ryzyko") oraz w Chile („niskie ryzyko"). Podniesienie oceny Republiki Południowej Afryki do poziomu B uwzględnia również fakt ożywienia gospodarczego, które spowodowało zwiększenie produkcji w sektorach: chemicznym (obecnie „średnie ryzyko"), papierniczym („średnie ryzyko"), jak również sprzedaży detalicznej („średnie ryzyko"). Z drugiej strony wyższe ceny surowców są niekorzystne dla niektórych krajów importujących, takich jak Tunezja, której ocena kraju została obniżona do poziomu C.

Pomimo zachodnich sankcji odnotowuje się ożywienie gospodarcze w Rosji, przy czym głównym czynnikiem napędowym jest konsumpcja gospodarstw domowych, a w mniejszym stopniu wzrost inwestycji, co powoduje poprawę ocen w trzech sektorach: chemicznym (obecnie „niskie ryzyko"), papierniczym („średnie ryzyko") i budowlanym („wysokie ryzyko").

Informacje o badaniu
Oceny ryzyka Coface dla 160 krajów obejmują 8-stopniową skalę w porządku rosnącym: A1 (ryzyko bardzo niskie), A2 (ryzyko niskie), A3 (ryzyko raczej akceptowalne), A4 (ryzyko akceptowane), B (ryzyko istotne), C (ryzyko wysokie), D (ryzyko bardzo wysokie), E (ryzyko ekstremalne). Oceny ryzyka sektorowego Coface (13 sektorów w 6 regionach geograficznych, w 24 krajach generujących prawie 85 proc. światowego PKB) obejmują skalę 4-stopniową: ryzyko niskie, ryzyko średnie, ryzyko wysokie i ryzyko bardzo wysokie.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 1

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: