eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Najlepsi pracodawcy wg menedżerów 2016

Najlepsi pracodawcy wg menedżerów 2016

2017-05-02 11:32

Najlepsi pracodawcy wg menedżerów 2016

Polacy wytypowali najbardziej pożądanych pracodawców © vgstudio - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Przeszło 3300 specjalistów i menedżerów z całego kraju po raz siódmy wskazało najbardziej pożądanego pracodawcę w naszym kraju. Najnowsza edycja badania Antal International pokazuje, że polscy pracownicy coraz bardziej konkretyzują swoje marzenia i - co za tym idzie - mają coraz wyższe wymagania. Najlepsi pracodawcy to nie tylko tacy, którzy oferują atrakcyjne wynagrodzenie. Większe znaczenie dla ankietowanych mają takie kwestie jak wielkość i prestiż firmy oraz styl zarządzania i kultura organizacyjna.
Coroczne badanie Antal nie wskazuje gotowych odpowiedzi, a to oznacza, że ankietowani spontanicznie wskazują dowolnego pracodawcę, którego uważają za najbardziej pożądanego. 71 laureatów, wybranych głosami przeszło 3300 respondentów, ma więc realne powody do zadowolenia.
„Nasze doświadczenie pokazuje, że pracownicy z roku na rok coraz szybciej, pewniej i konkretniej udzielają odpowiedzi na pytanie o najbardziej pożądanego pracodawcę. Nie tylko wiedzą, która organizacja jest w stanie spełnić ich oczekiwania, ale też bez trudu uzasadniają swoje wybory. Co więcej, coraz częściej podejmują takie działania, aby najlepsi pracodawcy nie byli potencjalnymi, ale obecnymi” – komentuje Artur Skiba, prezes Antal.

Co to oznacza dla zatrudniających? Nic innego niż konieczność ciągłej ewaluacji oferowanych standardów. Najlepsi pracodawcy muszą sobie zdawać sprawę, że ich sukces w znacznej mierze uzależniony jest od wsłuchiwania się w głosy pracowników. I to zarówno obecnych, jak i kandydatów do pracy.

Pożądany – czyli jaki?


Czym według menedżerów charakteryzują się najlepsi pracodawcy. Ostatnia fala badania, podobnie zresztą jak poprzednie, wskazuje tu wielkość i prestiż firmy, styl zarządzania oraz kulturę organizacyjną oraz innowacyjność. Ponownie tuż za podium, lecz w odwrotnej kolejności, znalazły się wysokość wynagrodzenia i stabilność zatrudnienia (ta ostatnia ex aequo z możliwością szkolenia).

fot. mat. prasowe

Ranking najbardziej pożądanych pracodawców

Najbardziej pożądany pracodawca z sektora bankowego to ING Bank Śląski.


W porównaniu do poprzednich edycji badania widoczny jest trend bardziej kompleksowego analizowania tak atmosfery, jak i warunków pracy przez specjalistów i menedżerów. Respondenci nie wskazują już pojedynczych wyróżników i chcą pracować w firmach, które o ich dobrostan dbają holistycznie.
„Pracownicy są coraz bardziej świadomi zróżnicowania czynników, które są predyktorami wyższych standardów i jakości samej pracy. Chociaż na szczycie listy nadal są cechy związane z niepowtarzalnością firmy, widoczny jest wzrost istotności wszystkich kryteriów, w tym także podstawowych warunków pracy, jak wysokość wynagrodzenia czy benefity” – zauważa Małgorzata Pukropek, menedżer Antal HR Consulting.

„W praktyce oznacza to, że pracodawcy, którzy próbują budować swoją przewagę np. oferując niestandardowo wysokie zarobki, kosztem złej atmosfery w pracy lub braku równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, nie będą w oczach pracowników atrakcyjni. I odwrotnie – doskonała opinia o firmie nie skusi pracowników, jeżeli renoma nie idzie w parze z godnymi warunkami pracy” – wyjaśnia Małgorzata Pukropek.

Najbardziej pożądani w swoich branżach


Specjaliści i menedżerowie wytypowali najbardziej pożądanych pracodawców w 16 branżach. Na 71 wyróżnionych marek, jedynie 38 to również ubiegłoroczni laureaci. 33 pracodawców debiutuje w zestawieniu lub do niego powraca.

Ciekawą sytuację obserwujemy w branżach doradczej i produkcyjnej, gdzie wszyscy tegoroczni laureaci odbierali statuetki również w poprzedniej edycji badania Antal. Odwrotnie jest w sektorze handlu detalicznego oraz wśród kancelarii prawnych. Tam aż 75% wyróżnionych teraz firm debiutuje w zestawieniu lub trafia do niego po okresie nieobecności.

fot. mat. prasowe

Jakie są główne cechy pożądanego pracodawcy

Na znaczeniu zyskuje wielkość i prestiż firmy.


Informacje o badaniu
Badanie Najbardziej pożądani pracodawcy w opinii specjalistów i menedżerów zostało przeprowadzone metodą CAWI oraz CATI w terminie 14 listopada 2016 - 26 stycznia 2017. W badaniu wzięło udział 3303 specjalistów i menedżerów z całego kraju. Badanie było anonimowe.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: