eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Jak pokolenie Y szuka pracy?

Jak pokolenie Y szuka pracy?

2017-01-30 11:42

Jak pokolenie Y szuka pracy?

Pokolenie Y na rynku pracy © fot. mat. prasowe

Jak pokolenie Y poszukuje pierwszej pracy? Kiedy rozpoczyna poszukiwania? Czy jego przedstawicieli cechuje elastyczność? Czy młodzi są skłonni do przeprowadzki? Odpowiedzi na te i inne pytania poszukiwał serwis OLX Praca. Oto wnioski ankiety skierowanej do użytkowników pomiędzy 18 a 30 rokiem życia.

Przeczytaj także: Studia wyższe nie przygotowują do pracy

Pierwsza praca


Z przeprowadzonego sondażu wynika, że zdecydowana większość, bo aż 86 proc. użytkowników, którzy poszukują pierwszego zatrudnienia na łamach OLX praca, to osoby pomiędzy 18 a 24 rokiem życia. Zdarzają się jednak i starsi - co dziesiąty poszukiwacz pierwszej pracy (11 proc.) należy do grupy wiekowej 25 - 30 lat.

Niemal połowa kandydatów do pierwszej pracy to studenci, a jedna trzecia - świeżo upieczeni absolwenci studiów. 54 proc. z nich deklaruje że poszukuje pracy krócej niż 3 miesiące, o połowę mniejsza grupa szuka pracodawcy od 3-6 miesięcy. 64 proc. badanych to kobiety.

Modzi są elastyczni


Wprawdzie pokolenie Y okazuje się dość elastyczne, jeżeli chodzi o formę przyszłego zatrudnienia, ale ciągle najchętniej widziana jest umowa o pracę (42%). Na kolejnych miejscach plasują się umowa zlecenie (22%) oraz umowa o staż (15%). Co ciekawe, 7% ankietowanych nie miałby nic przeciwko pracy bez jakiejkolwiek umowy.

Duża gotowość do dojazdów


Pokolenie Y zdecydowanie woli pracować w swoim mieście - trzy czwarte jego reprezentantów nie jest skłonne do przeprowadzki w celach zawodowych. Znacznie bardziej łaskawym okiem młodzi patrzą na dłuższe dojazdy. 64 proc. pytanych jest w stanie dojeżdżać do siedziby firmy od 5-20 km, a 17 proc. wyraziło gotowość do pokonania odległości od 21-50 km.

Pierwsze wynagrodzenie


Wiele mówi się o nierealistycznych oczekiwaniach finansowych milenialsów. Tymczasem wyniki ankiety tego nie pokazują. Prawie połowa badanych chciałaby zarabiać od 1500 do 2000 złotych netto, a blisko jedna trzecia oczekuje wypłaty w wysokości od 2000 do 3000 złotych na rękę.

Na co pokolenie Y zwraca uwagę w ogłoszeniu?


Poszukiwania pierwszej pracy najczęściej zaczynają się w kategoriach: administracja biurowa, gastronomia oraz kasjer/ekspedient. Lokalizacja jest pierwszym elementem ogłoszenia, na które zwracają uwagę, aż ¾ ankietowanych przyznało, że to najważniejsze kryterium. Kolejne bardzo istotne elementy to wymagania na stanowisku pracy oraz wymiar czasu. Nieco mniej ważny jest rodzaj umowy oraz wynagrodzenie, za to bardziej wartościowe w ogłoszeniu będą informacje o firmie niż wskazanie dodatkowych benefitów.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: