eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Zmiana pracy: marzenie co 2. pracownika

Zmiana pracy: marzenie co 2. pracownika

2022-07-12 07:59

Zmiana pracy: marzenie co 2. pracownika

Ponad połowa pracowników na świecie marzy o zmianie pracy © pixabay.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Great Place to Work® prezentuje wyniki badania Global Employee Engagement Benchmark 2021, z którego wynika, że tym, co w największym stopniu przeszkadza pracownikom w miejscu pracy jest brak zaufania, poczucia celu oraz niedostatecznie dobre relacje międzyludzkie. Nic zatem dziwnego, że blisko co 2. pracownik myśli o zmianie pracy. To z kolei oznacza, ze firmy nie w pełni wykorzystują potencjał pracowników, co nie pozostaje bez wpływu na ich konkurencyjność i wyniki biznesowe.

Przeczytaj także: 9 na 10 Polaków rozważa zmianę pracy. Jakie powody i motywacje?

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Jakie obszary stanowią dzisiaj dla większości firm na świecie największe wyzwanie?
  • Jak duża grupa pracowników rozważa zmianę pracy?
  • Jakie zagrożenia niesie brak satysfakcji z pracy?

Badanie Global Employee Engagement Benchmark 2021 zostało przeprowadzone na grupie ponad 14 tysięcy pracowników z 37 krajów i pozwala przyjrzeć się jakości globalnego rynku pracy. Badani mieli za zadanie ocenić swoje miejsce pracy na podstawie 17 stwierdzeń, jakie zawarte są w tradycyjnej ankiecie Great Place to Work Trust Index™. Stwierdzenia dotyczyły czynników, które przyczyniają się do pozytywnego doświadczenia pracowników, w tym poczucia celu pracy, przestrzeni do innowacyjnego myślenia, bezpieczeństwa psychicznego, postrzegania liderów i uczciwości stosowanych zasad.

Z badania wynika, że tylko około połowa pracowników na całym świecie ma jednoznacznie pozytywne doświadczenia i myśli o swoim pracodawcy jako świetnym miejscu pracy. Różnice między regionami są niewielkie. W regionie o najlepszym wyniku - w Ameryce Południowej, 60% pracowników określiło swoją firmę jako świetne miejsce pracy. Regionem o najsłabszym wyniku okazała się być Europa - jedynie 52% potwierdziło, że pracuje w wyjątkowym miejscu pracy.

Dlaczego świetnych miejsc pracy jest tak mało?


Analiza wyników badania pozwoliła wyodrębnić 4 obszary, które stanowią dzisiaj dla większości firm na świecie największe wyzwanie. Są to:
  1. Uczciwość i równość traktowania: ponad połowa pracowników uważa, że wynagrodzenia i awanse nie są przyznawane sprawiedliwie.
  2. Atmosfera pracy i relacje międzyludzkie: 45% ankietowanych twierdzi, że ich firma nie jest środowiskiem sprzyjającym zdrowiu psychicznemu.
  3. Poczucie celu: to dla pracowników coraz ważniejszy aspekt, niestety, duży odsetek respondentów zadeklarował, że nie ma poczucia, że ich praca ma sens i znaczenie.
  4. Przywództwo: niemal połowa respondentów nisko oceniła kompetencje przywódcze swoich liderów, wskazując m.in., że nie dbają o nich jako o ludzi i nie angażują ich w podejmowane decyzje.

Czołówka powiększa dystans od peletonu


Globalny rynek pracy mierzy się od lat z problemem kosztownej rotacji pracowników i trudnościami z pozyskiwaniem talentów. W świetle wyników badania Great Place to Work® nie ulega wątpliwości, że większość miejsc pracy na świecie będzie miała kłopoty z utrzymaniem pracowników: prawie połowa ankietowanych stwierdziła, że nie zamierza pozostać na długo u swojego obecnego pracodawcy. Firmy te staną również przed wyzwaniem przyciągnięcia nowych talentów: ponownie blisko połowa pracowników zadeklarowała, że nie zamierza polecić swojego pracodawcy innym.

Diametralnie inne doświadczenie w miejscu pracy jest udziałem osób zatrudnionych w firmach z listy World’s Best Workplaces™.

fot. mat. prasowe

Porównanie opinii pracowników

Istnieją firmy, w których zdecydowana większość pracowników czuje się bezpieczna i zawodowo spełniona.


Na tle średniej światowej, gdzie niemal połowa zatrudnionych marzy o zmianie pracy, wyniki Najlepszych Miejsc Pracy™ na świecie pokazują, że istnieją firmy, w których zdecydowana większość pracowników czuje się bezpieczna i zawodowo spełniona. Fakt, że 88% zamierza związać się zawodowo na dłużej ze swoim aktualnym pracodawcą, a co ważniejsze 89% jest skłonna polecić swoją firmę jako świetne miejsce pracy innym, powoduje, że pozycja tych firm na rynku jest o wiele bardziej stabilna.

Brak satysfakcji z pracy przekłada się na mniejsze zaangażowanie pracowników, a to w sposób bezpośredni rzutuje na cały potencjał firmy. Organizacjom trudniej w takiej sytuacji szybko i sprawnie reagować na nowe wyzwania czy zwinnie dostosowywać się do zmiennych warunków rynkowych. Długofalowe inwestycje w pracowników mają więc biznesowy sens.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: