eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Urządzenia mobilne bez ochrony

Urządzenia mobilne bez ochrony

2013-10-10 10:26

Urządzenia mobilne bez ochrony

Urządzenia mobilne bez ochrony © WavebreakMediaMicro - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Firma Symantec opublikowała „Raport Norton 2013”, który dowodzi, że choć spadła liczba dorosłych internautów padających ofiarą cyberprzestępców, to średni koszt ataku przypadający na ofiarę wzrósł o 50%.

Przeczytaj także: Europejczycy a urządzenia mobilne

„Współcześni cyberprzestępcy stosują bardziej zaawansowane metody, takie jak oprogramowanie ransomware i ukierunkowane akcje typu spear-phishing, które pozwalają im zdobyć więcej pieniędzy w jednym ataku niż kiedykolwiek dotąd” — powiedziała Jolanta Malak, dyrektor generalny w firmie Symantec Poland. „Z Raportu Norton wynika, że 49% użytkowników wykorzystuje swoje prywatne urządzenia zarówno do pracy, jak i do zabawy. Stwarza to całkiem nowe zagrożenia dla firm, ponieważ cyberprzestępcy mają możliwość dotarcia do jeszcze większej ilości cennych informacji”.

Raport wykazał również, że użytkownicy nie chronią swoich urządzeń, choć niemal połowie posiadaczy smartfonów zależy na nich tak bardzo, że ma je w zasięgu ręki również podczas snu.

fot. mat. prasowe

Skala cyberprzestępczości

Ofiarą cyberprzestępców padło 50% dorosłych internautów.


48% użytkowników urządzeń mobilnych nie stosuje nawet podstawowych środków ostrożności, takich jak hasła, oprogramowanie zabezpieczające czy robienie kopii zapasowych plików. Ta beztroska stwarza ryzyko zarówno dla nich, jak i dla ich cyfrowej tożsamości.

fot. mat. prasowe

Ryzykowne zachowania w mediach społecznościowych

36% polskich użytkowników social media nie wylogowuje się po każdej sesji.


„Gdyby to był test, użytkownicy urządzeń mobilnych nie zdaliby go” — powiedział Maciej Iwanicki, ekspert firmy Symantec ds. bezpieczeństwa internetowego. „Choć konsumenci zabezpieczają swoje komputery, brakuje im świadomości, że chronić należy również smartfony i tablety. To tak, jak gdyby korzystać z systemu alarmowego w domu, ale nie zamykać samochodu i zostawiać w nim szeroko otwarte okna”.

fot. mat. prasowe

Zacieranie granic między pracą a zabawą

43 procent Polaków używa swoje urządzenia zarówno do pracy i zabawy.


Informacje dotyczące polskich internautów:
  • W ciągu ostatnich 12 miesięcy 6 milionów Polaków padło ofiarą cyberprzestępców.
  • W tym czasie koszty związane z działalnością przestępców internetowych wyniosły w naszym kraju 6 miliardów złotych.
  • Tylko 28% używa podstawowych programów zabezpieczających na smartfonach.
  • 50% użytkowników smartfonów nie kasuje maili od nieznanych nadawców.
  • 21% polskich rodziców pozwala dzieciom korzystać ze swoich służbowych urządzeń, a w szczególności grać na nich, pobierać aplikacje oraz robić zakupy.
  • 31% Polaków dzieli się z innymi swoimi hasłami do mediów społecznościowych.

Metodologia stosowana przy tworzeniu Raportu Norton
Badanie przeprowadziła firma Edelman Berland w okresie od 4.07.2013 do 1.08.2013 metodą ankiet online, które objęły 13 022 osoby dorosłe w wieku od 18 do 64 lat, pochodzące z 24 krajów (Arabia Saudyjska, Australia, Brazylia, Chiny, Dania, Francja, Holandia, Indie, Japonia, Kanada, Kolumbia, Meksyk, Niemcy, Nowa Zelandia, Polska, Rosja, RPA, Singapur, Stany Zjednoczone, Szwecja, Turcja, Wielka Brytania, Włochy, Zjednoczone Emiraty Arabskie). Margines błędu dla całej próby dorosłych (n = 13 022) wynosi 0,9% przy poziomie ufności 95%. W USA i Indiach wywiady objęły po 1000, a w pozostałych krajach po 500 dorosłych respondentów. Dane z różnych krajów zostały opatrzone wagami, tak aby wszystkie kraje były reprezentowane jednakowo (po 500 dorosłych).

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: