eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Google ma 15 lat

Google ma 15 lat

2013-09-27 21:19

Google ma 15 lat

Google © Coolcaesar, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commmons

Pod koniec września 1998 roku wystartowała największa dziś światowa wyszukiwarka - Google. W tym roku obchodzi 15 lat swojego istnienia.

Przeczytaj także: Wielka Brytania: internetowe porno cenzurowane

Według kalendarium Google, historia firmy rozpoczęła się w 1995 roku, kiedy to Larry Page i Sergey Brin poznali się na Uniwersytecie Stanforda, gdzie obaj studiowali informatykę. Ich pierwszym wspólnym dziełem była wyszukiwarka BackRub. Po pewnym czasie nazwa zostaje zmieniona na Google, pochodzącą od matematycznego terminu „googol”, oznaczającego liczbę w postaci jedynki i stu zer. Już wówczas - jeszcze przed powstaniem firmy - twórcy wyszukiwarki podkreślali, że chcieliby uporządkować informacje w Internecie.

Oficjalnie firma zakłada pierwsze biuro w garażu Susan Wojcicki w Menlo Park we wrześniu 1998 roku. Wtedy również założona zostaje spółka Google Inc., zasilona kwotą 100 tys. dolarów otrzymaną od Andy'ego Bechtolsheima, współzałożyciela firmy Sun.

Już pod koniec roku 1998 wyszukiwarka zostaje zauważona przez prasę branżową. W kolejnym roku Google rozrasta się i przenosi siedzibę do Palo Alto, a następnie do Mountain View. Powiększa też znacząco swój kapitał.

Kolejne lata to kolejne wersje językowe wyszukiwarki, jej ekspansja w USA i na świecie. Już w 2000 roku indeks Google przekroczył miliard pozycji, wyprzedzając znacząco konkurencję. W tym samym roku startuje system AdWords, który wprowadza nowatorski sposób samodzielnego zarządzania reklamami.

W 2001 roku Google uruchamia wyszukiwarkę grafiki, a rozmiar indeksu wyszukiwarki zwiększa się do trzech miliardów dokumentów. Rok później pojawia się serwis Google News, służący wyszukiwaniu bieżących informacji, a także wyszukiwarka produktów Froogle (Zakupy Google).

W 2004 roku Google debiutuje na nowojorskiej giełdzie. W 2005 udostępnia Mapy Google oraz program Google Earth. W 2006 roku pojawia się Picasa Web Albums, zaś słowo „google” zostaje dodane jako czasownik do Oxford English Dictionary. W tym samym roku Google przejmuje You Tube.

Rok 2007 to uruchomienie Gmaila dla wszystkich użytkowników i ogłoszenie powstania systemu Android. W roku 2008 Google przygotowuje nową wersję Google Earth, zawierającą funkcję Street View oraz przeglądarkę Chrome. W 2009 rozpoczęła się praca nad systemem operacyjnym Google Chrome. W 2010 firma zaprezentowała swój pierwszy telefon Nexus One i po raz pierwszy reklamuje się w bloku przed Super Bowl. W 2011 wprowadzony zostaje przycisk +1, który umożliwia publiczne rekomendowanie rzeczy znalezionych w sieci. W ślad za tym ruszył projekt Google+.

W ciągu 15 lat swojego istnienia Google stała się najczęściej używaną wyszukiwarką. Dziś firma nie ogranicza się wyłącznie do wyszukiwania. Tworzy aplikacje, oprogramowanie, zarządza serwisami społecznościowymi, jest widoczna w każdym zakątku Internetu. Angażuje się w przedsięwzięcia polityczne, społeczne i artystyczne. Obecnie w Google pracuje ponad 30 tysięcy osób. Ma ona swoje biura w ponad 40 krajach na całym świecie. W 2011 roku prezesem zarządu Google został ponownie współzałożyciel firmy, Larry Page. Drugi z założycieli - Sergey Brin - kieruje obecnie projektami specjalnymi w spółce.

oprac. : Joanna Gacka / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: