eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Życie zawodowe i prywatne: równowaga pomaga

Życie zawodowe i prywatne: równowaga pomaga

2013-08-31 00:15

Przeczytaj także: Pracownicy doceniają marketing osobisty


Codzienny pośpiech i duża liczba zadań sprawia, że część pracowników ma problemy z wyjściem z pracy. W dłuższym okresie czasu doprowadza to do sytuacji, w której przemęczony pracownik nie jest w stanie wykrzesać z siebie energii i przestaje być kreatywny. Pracuje więc dłużej, a od tego już krótka droga do niezadowolenia i wypalenia. Pracodawca często nie zauważa, że może mu pomóc organizując pracę w inny sposób, ale tak naprawdę to każdy z pracowników ma szansę, aby zidentyfikować te obszary, które w pracy są destrukcyjne i wpływają negatywnie na równowagę praca – życie osobiste. Na samym końcu to każdy z nas indywidualnie odpowiada za jakość swojego życiowego bilansu i może warto przyjrzeć się temu na jakie zadania poświęcamy najwięcej czasu i czy dają one nam oczekiwany efekt. Równowaga praca – życie to nie odpowiedzialność jednego aktora - tu rolę odgrywa i pracodawca i pracownik a sukces w tym, aby obie strony pracowały wspólnie nad równowagą. – dodaje Anna Parzyszek, konsultant Aon Hewitt.

Odpowiedni poziom równowagi pomiędzy pracą a życiem osobistym u pracowników przynosi korzyści pracodawcy

Jak pokazują wieloletnie analizy przeprowadzone przez Aon Hewitt, firmy, które wyróżniają się wysokim wskaźnikiem zaangażowania pracowników, osiągają średnio wyższe wyniki biznesowe niż grupa pozostałych firm uczestniczących w badaniu i jak się okazuje, nie odbywa się to kosztem pracy w nadgodzinach. Pracownicy, którzy dzielą efektywnie czas na pracę i życie pozazawodowe, są także gotowi, aby efektywnie realizować swoje cele i osiągać wysokie wyniki.

Fundamentalną wagę odgrywa tu edukacja zarządzających oraz stałe mierzenie zaangażowania pracowników. Po kolejnym roku cięcia kosztów widać, że bierne oczekiwanie na ożywienie gospodarcze nie wystarczy. Remedium na stagnację są strategiczne inwestycje w zasoby ludzkie bowiem tylko wtedy, gdy dbamy o rozwój i budujemy zaangażowanie pracowników, możemy mówić o wzroście wyników biznesowych – podsumowuje Edward Stanoch.
Ważne jednak, abyśmy przysłowiowo nie wylali dziecka z kąpielą. Skoro nauczyliśmy się koncentrować wysiłki na konsekwentnym mierzeniu satysfakcji klientów firmy czas najwyższy wprowadzić taki proces również wewnątrz organizacji: śledzić informacje zwrotne od pracowników, planować i prowadzić odpowiednie działania, które rzeczywiście mają na zaangażowanie wpływ, w tym działać na rzecz zapewnienia właściwej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym pracowników. Chodzi nie tylko o programy benefisów, idealnie jeżeli rzeczywiście dopasowanych do potrzeb pracowników (nie każdego uszczęśliwi karnet na siłownię) ale też czytelny sygnał wysłany przez szefa, który chociażby nie spędza wieczorów w firmie. Jeżeli szef firmy nie ma tego we krwi – na początku może to być trudne, warto jednak taki zwyczaj przełamać i oprócz sformalizowanych programów własną postawą uwiarygodnić wprowadzoną politykę– dodaje Edward Stanoch.

*Jak należy czytać analizę siły wpływu obszarów środowiska pracy na poczucie równowagi praca-życie?

Aby to zilustrować, posłużymy się przykładem dotyczącym pierwszego obszaru, dotyczącego procesów i procedur pozwalających na efektywne wykonywanie pracy. Obszar ten ma pozytywny wpływ na poczucie równowagi praca-życie na poziomie 19%. Poczucie równowagi praca-życie wyniosło w ubiegłorocznym badaniu średnio 55%. Gdyby wszyscy przebadani pracownicy zgodzili się z tym, że procesy i procedury w ich firmie pozwalają na efektywne wykonywanie pracy, poczucie pracowników, że zachowują równowagę między życiem prywatnym a zawodowym podniosłoby się o 19 pkt. proc. do poziomu 74%. Wpływ negatywny to 10%, zatem gdyby pracownicy tych firm mieli przeciwne obserwacje, tj. jednogłośnie powiedzieliby, że procesy i procedury nie pozwalają im na efektywne wykonywanie pracy, poczucie zachowywania takiej równowagi spadłoby u nich o 10 pkt. proc. do poziomu 45%.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: