eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Jak Google mapuje?

Jak Google mapuje?

2005-06-10 00:06

Tworzenie mapy strony nie jest rzeczą obcą dla webmastera, stworzenie takiego oto zestawienia linków podstron umożliwia szybszą indeksację przez Google. Chcemy przekazać Państwu dzisiaj kilka informacji na ten temat.

Przeczytaj także: Po książki do Google?

Mapa strony (sitemap) jest niczym innym jak zestawieniem linków wewnętrznych serwisu. Często zgrupowane są one razem z odpowiednimi informacjami dotyczącymi owej strony (min.: tytułem, datą ostatniej modyfikacji). Owocem stworzenia takiej mapy jest przyśpieszony proces indeksacji podstron w naszym serwisie.

Nikomu chyba nie trzeba wyjaśniać, że dobre wypozycjonowania w Google może przynieść znaczne korzyści. Często gdy tworzymy stronę startując z niemalże tonami informacji czy też zmieniając adres istniejącej strony na nowy pojawia się potrzeba szybkiej indeksacji podstron.

Istota procesu indeksacji przez wyszukiwarkę polega za „zbadaniu” jej przez pająka (crawler), który po zebraniu odpowiednich informacji pozwala zapisać stronę w bazie danych wyszukiwarki. A, że pająk niemalże jak człowiek miewa problemu z poruszaniem się to często sporo czasu zajmuje mu zbadanie wszystkich linków pochowanych w głębi serwisu.

Stosując jedną sitemap’e, na której zamieszczamy odnośniki do wszystkich podstron ułatwiamy robotę koledze z wyszukiwarki, bowiem nie musi on latać gdzie popadnie, żeby wyszperać nowy link. Warto także wziąć pod uwagę aby mapa strony widoczna była na wszystkich podstronach.

Podczas tworzenia mapy strony należy zwrócić uwagę na to, żeby nie znajdowało się na niej więcej niż 50.000 odsyłaczy a rozmiar pliku mapy dochodzić powinien maksymalnie do 10MB. W przypadku ogromnej liczby podstron (ponad 50.000) należy zrobić indeks map a każdej mapie przydzielić odpowiednią ilość linków.

Wiele osób stosując zwykłe tekstowe sitemap’y nie zdaje sobie sprawy, że istnieje także możliwość tworzenia takiej listy podstron w dokumencie XML. Wówczas dobrze, jest zaopatrzyć każdy link w dodatkowe pola, w których zamieścimy informacje tj. data ostatniej modyfikacji, jak często treść strony jest zmieniania, adres URL.

Aby szybko i dobrze stworzyć mapę strony Google udostępniło webmasterom aplikacje skryptową, zwaną , której celem jest wygenerowanie mapy stron w formacie XML. Napisany w języku Python skrypt „sitemap_gen.py” może ułatwić pracę niejednemu webmasterowi.

Proces tworzenia mapy strony opiera się na trzech zasadniczych operacjach, pierwszy polega na tworzeniu mapy XML z pliku tekstowego zawierającego odpowiednie linki, drugi na skanowaniu zawartości folderów na serwerze a ostatni bazuje na logach serwera.

Warto także dodać, że mapy stron dla Google to wciąż projekt w fazie testów, dlatego członkowie Google nie obiecują, że wszystkie strony na mapie zostaną zindeksowane.

oprac. : Przemysław Strzałka / Webdiary.pl

Więcej na ten temat: Google, mapa strony, indeksacja stron, sitemap
K2 tworzy dom mediowy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: