eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Perspektywy zatrudnienia II kw. 2013

Perspektywy zatrudnienia II kw. 2013

2013-03-12 11:28

Przeczytaj także: Jaki rynek pracy przyniesie nowy rok?


W zestawieniu z wynikami dla II kwartału 2012 r. prognozy są niższe w ośmiu z 10 badanych sektorach. Największe spadki odnotowano dla Kopalnie/ Przemysł wydobywczy, o 25 punktów procentowych, a także dla sektora Restauracje/ Hotele, o 20 punktów procentowych. W sektorze Budownictwo prognoza spadła o 17 punktów procentowych. Obniżenie prognozy nastąpiło również w sektorach Energetyka/ Gazownictwo/ Wodociągi oraz Finanse/ Ubezpieczenia/ Nieruchomości/ Usługi, odpowiednio o 9 i 7 punktów procentowych. Za to większy niż przed rokiem optymizm widać w branżach Rolnictwo/ Leśnictwo/ Rybołówstwo, gdzie prognoza wzrosła o 9 punktów procentowych, a także Instytucje sektora publicznego, gdzie odnotowano wzrost o 5 punktów.

fot. mat. prasowe

Prognoza netto zatrudnienia wg regionów

Najbardziej prognoza obniżyła się w regionie Północnym (o 7 punktów procentowych), a następnie w Centralnym (o 2 punkty). Poprawiły się natomiast nastroje pracodawców z regionu Południowego (wzrost o 5 punktów procentowych).


W porównaniu z I kwartałem 2013 r. prognoza netto zatrudnienia spadła w trzech z sześciu badanych regionach Polski. Najbardziej prognoza obniżyła się w regionie Północnym (o 7 punktów procentowych), a następnie w Centralnym (o 2 punkty). Poprawiły się natomiast nastroje pracodawców z regionu Południowego (wzrost o 5 punktów procentowych).

W ujęciu rocznym spadek optymizmu wśród ankietowanych firm odnotowano w pięciu z sześciu badanych regionach. Najbardziej prognoza obniżyła się w regionie Północnym (o 11 punktów procentowych), Południowym (o 9 punktów procentowych), Północno-Zachodnim (o 8 punktów procentowych), a także Wschodnim i Południowo-Zachodnim (o 3 punkty procentowe dla obu). Prognoza dla regionu Centralnego pozostała niezmieniona.

W zestawieniu globalnym wyniki raportu ManpowerGroup pokazują, że większość pracodawców na świecie przewiduje, w mniejszym lub większym stopniu, zwiększenie zatrudnienia w II kwartale 2013 r. Dodatnie prognozy netto zatrudnienia uzyskano w 32 z 42 badanych krajach. W ujęciu kwartalnym plany związane ze zwiększeniem liczby etatów uległy poprawie w 21 z 42 krajach, a pogorszeniu w 15. Analiza rok do roku pokazuje, że prognozy pogorszyły się w 25 badanych krajach.

Najbardziej optymistyczne prognozy na świecie ustalono na podstawie deklaracji pracodawców w Brazylii, na Tajwanie (+30% dla każdego), w Turcji (+28%), w Indiach (+27%). Najbardziej pesymistyczni są pracodawcy we Włoszech, Hiszpanii (-11% dla każdego), Grecji (-6%) i Holandii (-3%). Prognozy we Włoszech i Hiszpanii są najsłabszymi, które kiedykolwiek odnotowano w tych krajach w historii badania.

Informacje o badaniu
Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia to kwartalne badanie, które mierzy intencje pracodawców związane ze zwiększeniem lub zmniejszeniem całkowitego zatrudnienia w ich oddziale w najbliższym kwartale. Badanie jest przeprowadzane od 50 lat, aktualnie wśród ponad 66 000 pracodawców w 42 krajach i jest jednym z najbardziej wiarygodnych badań rynku pracy na świecie. Raport dla II kwartału 2013 r. został opracowany na podstawie wywiadów indywidualnych przeprowadzonych pomiędzy 17 a 29 stycznia 2013 r. W Polsce wyniki raportu ManpowerGroup publikowane są od II kwartału 2008 r. Badanie jest przeprowadzane na reprezentatywnej grupie 750 pracodawców.



poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: