eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Przetargi - raport X 2012

Przetargi - raport X 2012

2012-11-30 10:41

Przeczytaj także: Przetargi - raport IX 2012


Z kolei, według danych ministerstwa pracy, wzrost stopy bezrobocia w październiku (w granicach od 0,1 do 0,3 punktu procentowego) odnotowano w dwunastu województwach. Najsilniej, bo o 0,3 punktu, natężenie bezrobocia wzrosło w województwie warmińsko-mazurskim. W dwóch województwach (lubelskim i łódzkim) wskaźnik bezrobocia w porównaniu do poprzedniego miesiąca nie zmienił się. Z kolei w województwach lubuskim i świętokrzyskim odnotowano spadek wskaźnika bezrobocia (odpowiednio o 0,2 i 0,1 punktu). Najniższa stopa bezrobocia (na poziomie 9,2 proc.) wystąpiła w województwie wielkopolskim, najwyższa w województwie warmińsko-mazurskim (19,8 proc.). Liczba bezrobotnych w końcu października 2012 roku wyniosła niemal 1 mln 996 tys. Osób i w porównaniu do końca września 2012 roku wzrosła o prawie 17 tys. osób.

Analitycy spodziewali się większego wzrostu bezrobocia, tym bardziej, że firmy zapowiadały zwolnienia grupowe, a z zachodniej Europy napływały niekorzystne informacje gospodarcze. Na niewielki wzrost stopy bezrobocia w październiku prawdopodobnie wpływ miała względnie dobra pogoda oraz uruchomienie dodatkowych środków na aktywizację bezrobotnych, które dotarły już do publicznych służb zatrudnienia.

fot. goodluz - Fotolia.com

Przetargi

Prawdziwe tornado przetacza się przez sektor budowlany, najmocniej chyba dotknięty trwającym spowolnieniem. Utrata płynności firm budowlanych skutkuje rosnącą liczbą upadłości.


W październiku zatrudnienie w gospodarce w sektorze przedsiębiorstw nie zmieniło się, a wynagrodzenia wzrosły o 2,8 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Względem września zatrudnienie spadło o 0,1 procent. Stagnacja w zatrudnieniu i spadek realnych płac potwierdzają trwające od kilku miesięcy osłabienie gospodarcze. W najbliższych miesiącach może być jeszcze gorzej. W niektórych branżach, np. budowlanej trwają zwolnienia grupowe, ograniczane są inwestycje infrastrukturalne. Firmy nie zatrudniają nowych pracowników, bo obawiają się o przyszłość. Sytuacja na rynku pracy będzie miała negatywny wpływ na konsumpcję indywidualną, czyli do niedawna główny czynnik wzrostu gospodarczego.

Według szacunków GUS, ceny dóbr i usług konsumpcyjnych w październiku 2012 r. wzrosły o 0,4 proc. w porównaniu z wrześniem br. W odniesieniu do października 2011 r. były zaś wyższe o 3,4 proc. Największy wpływ na kształtowanie się inflacji w październiku miał wzrost cen odzieży i obuwia oraz cen żywności. Obok nieznacznego obniżenia cen paliw doszło do spadku cen w rekreacji i kulturze. Wolniej od ogólnego wskaźnika inflacji rosły koszty dóbr i usług związanych z mieszkaniem oraz ceny w restauracjach i hotelach.

Wyniki finansowe przedsiębiorstw średnich i dużych po trzech kwartałach 2012 były gorsze od uzyskanych rok wcześniej. Wynik finansowy netto firm okazał się po trzech kwartałach o ponad 10 mld zł niższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Znacząco, bo o ponad jedną trzecią wzrosły też straty netto. Odsetek firm, które po trzech kwartałach 2012 roku osiągnęły dodatni wynik finansowy był co prawda tylko nieznacznie niższy niż w tym samym okresie 2011 roku. A to oznacza, że prawie tyle samo firm co w zeszłym roku w tym samym okresie (niespełna 28 proc.) miało straty o ponad 4,5 mld zł wyższe niż przed rokiem.
Przeczytaj także: Przetargi - raport IV 2019 Przetargi - raport IV 2019

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: