eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Przetargi - raport X 2012

Przetargi - raport X 2012

2012-11-30 10:41

Przetargi - raport X 2012

Przetargi © goodluz - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W październiku 2012 liczba ogłoszonych postępowań o udzielenie zamówienia publicznego w ujęciu miesięcznym wzrosła zarówno w relacji miesięcznej jak i rocznej – podaje raport opracowany przez serwis eGospodarka.pl. Jednak po upływie dziesięciu miesięcy można się już pokusić o porównanie z ubiegłym rokiem. A ono niestety nie wypada dobrze – w tym roku sektor publiczny oszczędzał, głównie na pracach budowlanych. Co gorsza - prognozy wskazują, że prawdziwe oszczędności mogą dopiero nadejść.

Przeczytaj także: Przetargi - raport IX 2012

Według danych zebranych i opracowanych przez serwis www.Przetargi.eGospodarka.pl, w październiku 2012 roku w Biuletynie Zamówień Publicznych opublikowano 18 tys. 197 ogłoszeń o wszczęciu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. To wynik dużo lepszy niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku – w październiku 2011 w BZP pojawiły się bowiem 16 tys. 33 ogłoszenia i lepszy niż miesiąc wcześniej, gdyż we wrześniu 2012 opublikowano 15 tys. 454 ogłoszeń. Względem analogicznego miesiąca ubiegłego roku przyrost wyniósł więc 13,5 proc., względem miesiąca poprzedniego zaś 17,75 procent.

W relacji rocznej dodatnią dynamikę zanotowały wszystkie trzy notowane kategorie zamówień: dostawy towarów (przyrost względem października 2011 o 15,76 proc.), dostawy usług (przyrost o 11,75 procent) oraz zamówienia na prace budowlano-remontowe (+12,17 proc.). W relacji miesięcznej przyrost zanotowano w przypadku dostaw towarów (o 37,45 proc.) i dostaw usług (przyrost o 26,89 procent), na „minusie” znalazły się ogłoszenia na prace budowlano-remontowe (spadek miesięczny o 13 procent), jednak jest to już typowy spadek sezonowy związany z zakończeniem sezonu budowlanego.

fot. mat. prasowe

Liczba ogłoszeń w październiku (w poszczególnych kategoriach oraz łącznie) w wybranych latach

W październiku 2012 liczba ogłoszonych postępowań o udzielenie zamówienia publicznego w ujęciu miesięcznym wzrosła zarówno w relacji miesięcznej jak i rocznej.


Wszystkie podawane liczby tyczą postępowań ogłaszanych w Biuletynie Zamówień Publicznych, czyli postępowań o wartości powyżej równowartości kwoty 14 tys. euro, a poniżej „progów unijnych”. Pomimo październikowej fluktuacji, trend spadkowy w zamówieniach na prace budowlano-remontowe trwa nadal. Od początku roku ogłoszono wyraźnie mniej przetargów na nie niż rok temu.

Niestety, zła passa budowlanki może potrwać długo. Spadek dynamiki PKB Polski w roku przyszłym zapewne będzie głębszy niż prognozy formułowane jeszcze w połowie tego roku, ponadto problemy z ustaleniem kolejnej unijnej perspektywy finansowej nie wróżą dobrze inwestycjom infrastrukturalnym finansowanym ze środków unijnych. Tym razem już nie uda się prawdopodobnie uniknąć głębszych cięć w dużych programach inwestycyjnych, a i mieszkaniowy rynek budowlany od wielu miesięcy zauważalnie spowalnia. Dochody podatkowe okażą się prawdopodobnie niższe od prognozowanych, nie można więc w przyszłym roku wykluczyć korekty budżetu państwa. Sektor publiczny będzie miał do dyspozycji dużo mniej środków, więc będzie zmuszony do zaniechania lub przesunięcia wielu wydatków, w tym również tych przeznaczonych na inwestycje.

fot. mat. prasowe

Podstawowe kategorie ogłoszeń o ZP, III kwartał 2007-2012

W relacji rocznej dodatnią dynamikę zanotowały wszystkie trzy notowane kategorie zamówień.


Z pracą słabo, przyszłość w ciemnych tonacjach

Według GUS, w październiku 2012 r. w porównaniu do września bezrobocie wyniosło 12,5 procent, o 0,1 punktu procentowego więcej niż we wrześniu i o 0,7 pkt proc. więcej niż w październiku 2011. Najmniejsze bezrobocie zanotowano w woj. wielkopolskim (9,2 procent), najwyższe - w warmińsko-mazurskim (19,8 procent). W ciągu miesiąca bezrobocie wzrosło niemal w większości województw, za wyjątkiem świętokrzyskiego, lubuskiego, lubelskiego oraz łódzkiego. W porównaniu z październikiem ubiegłego roku stopa bezrobocia wzrosła we wszystkich województwach, najbardziej w województwie łódzkim i warmińsko-mazurskim.
Przeczytaj także: Przetargi - raport IV 2019 Przetargi - raport IV 2019

 

1 2 ... 4

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: