eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polskie firmy: nacisk na wzrost przychodów

Polskie firmy: nacisk na wzrost przychodów

2012-11-28 09:32

Przeczytaj także: Polskie firmy stawiają na wzrost przychodów


Mimo tych obaw i spadających nastrojów, aż ponad jedna piąta respondentów uważa nadchodzący rok za dobry czas do podejmowania ryzyka i inwestowania. Choć pół roku wcześniej takich osób było o 13 pp. więcej, to i tak, obok Czech i Chorwacji, jesteśmy nadal liderem pod tym względem w naszym regionie. Strach przed recesją słoweńskich dyrektorów finansowych okazał się zaś tak wielki, że w 100 proc. zadeklarowali się jako przeciwnicy podejmowania w najbliższych miesiącach biznesowego ryzyka.

Dyrektorzy finansowi podobnie jak w poprzedniej edycji badania nie uważają emisji akcji za dobry sposób na dokapitalizowanie (40 proc.). Jednocześnie zwiększyła się liczba tych, którzy nie dostrzegają wzrostu atrakcyjności i dostępności kredytów. Jeszcze pół roku temu odsetek takich osób był kilkuprocentowy, obecnie sięga już 20 proc. Jest to prawdopodobnie związane z awersją do nadmiernego zadłużania się i niechęcią do ryzyka. Mimo spodziewanej obniżki stóp procentowych przez RPP, skutkującej taniejącymi kosztami kredytu prawie sześciu na dziesięciu badanych prognozuje ich wzrost. Polska pod tym względem różni się od pozostałych krajów regionu, gdzie respondenci prognozowali spadek kosztów lub pozostanie ich na tym samym poziomie. Tylko Słowenia z 74-proc. odsetkiem ma wskaźnik wyższy niż Polska.

fot. mat. prasowe

Priorytety CFO na najbliższe 12 miesięcy

Wciąż najwyższym priorytetem dla CFO jest wzrost przychodów na obecnych rynkach (około 80%). Z kolei bardzo mocno wzrósł nacisk na redukcję kosztów, szczególnie pośrednich – z nieco ponad 50% do ponad 70%.


Nieznacznie, do ponad 50 proc., obniżył się procent osób, które spodziewają się wzrostu aktywności na rynku fuzji i przejęć. W poprzedniej fali badania Chorwacja była tym krajem, w którym odsetek osób dostrzegających zwyżkowy trend na rynku był najmniejszy, w tej chwili zaś jest najwyższy. W pozostałych państwach wskaźnik ten waha się od 44 do 58 proc. „Można się spodziewać, że z powodu trudnej sytuacji na rynku i niskich wycen spółki będą szukać wzrostu przychodów na drodze przejęć i konsolidacji. Z malejącej skłonności CFO do inwestycji można wywnioskować jednak, że ich firmy wcielą się raczej w rolę przejmowanych, a nie przejmujących. Wyraźniejszym trendem jest odchodzenie od strategii ofensywnych, czyli inwestycji i zadłużania się, do defensywnych, polegających na kumulowaniu gotówki i redukcji kosztów” – ocenia Paweł Zarudzki, Starszy Menedżer w Dziale Konsultingu Deloitte.

fot. mat. prasowe

Czy jest to dobry czas na inwestycje i podejmowanie ryzyka?

Pomimo spadających nastrojów i apetytu na ryzyko, nadal 22% dyrektorów finansowych uważa, że jest to dobry moment na podejmowanie większego ryzyka.


Pozytywnym akcentem jest jednak to, że polscy CFO w dalszym ciągu są optymistami w prognozie długoterminowej obsługi zadłużenia (perspektywa 3-letnia). Przewyższają ich jedynie Bułgarzy z ponad 60 proc. odsetkiem optymistów, a dorównują Rumuni oraz Chorwaci – we wszystkich trzech krajach 48 proc. badanych przewiduje poprawę zdolności regulowania swoich zobowiązań w omawianym czasie. Pomimo tego pozytywnego wyróżnienia na tle Europy Środkowej, wyraźnie widać spadek optymizmu, ponieważ w poprzedniej edycji ten wskaźnik był o 20 pp. wyższy. W dodatku z 2 do 18 proc. wzrosła liczba tych, którzy biorą pod uwagę możliwość pogorszenia się zdolności obsługi swojego długu. Widać zatem, że spowolnienie gospodarcze, którego obawiają się CFO, rzutuje także na ich długofalową ocenę sytuacji ekonomicznej spółek.

Rośnie poziom oczekiwań stawianych przed finansami – bycie lepszym partnerem dla biznesu w trudnych czasach wymaga kompetentnych kadr. Z badania wynika, że co piąta firma nie jest zadowolona z kompetencji swojej kadry w tym zakresie.

Informacje o badaniu
Badanie dyrektorów finansowych „Central Europe CFO Survey” przeprowadzono w okresie wrzesień-październik 2012 r. na grupie 362 dyrektorów finansowych firm z listy 500 największych przedsiębiorstw w Europie Środkowej (Deloitte CE Top 500). Badaniem objęto osiem krajów: Polskę, Czechy, Słowację, Rumunię, Chorwację, Węgry, Słowenię i Bułgarię. Kolejna odsłona badania planowana jest za sześć miesięcy.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: