eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Efektywność energetyczna w ramach programu PolSEFF

Efektywność energetyczna w ramach programu PolSEFF

2012-10-29 10:11

Efektywność energetyczna w ramach programu PolSEFF

Efektywność energetyczna © N-Media-Images - Fotolia.com

PolSEFF jest programem stworzonym przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, który przeznaczył na niego 150 mln euro. Jego głównym celem jest podniesienie efektywności energetycznej oraz zwiększenie zastosowania źródeł energii odnawialnej pośród małych i średnich przedsiębiorstw i w ten sposób zwiększanie jego konkurencyjności. Przedsiębiorcy korzystający ze środków programu inwestują najczęściej w termoizolację budynków, sprzęt agrotechniczny, transport wewnętrzny, modernizację maszyn produkcyjnych, urządzenia grzewcze oraz maszyny budowlane.

Przeczytaj także: Czy dbamy o efektywność energetyczną?

Nawet 1 milion euro

W Polsce program realizowany jest za pośrednictwem pięciu instytucji finansowych: banku BGŻ, banku Millennium, Millennium Leasing, BNP Paribas, BNP Leasing Solutions oraz BZ WBK Finanse & Leasing. Za ich pośrednictwem przedsiębiorcy, którzy planują w swoich przedsiębiorstwach zrealizować inwestycje poprawiające ich efektywność energetyczną będą mogli uzyskać finansowanie inwestycji w formie kredytu lub leasingu w wysokości do 1 mln euro.

Przedsiębiorcy, którzy inwestycje w poprawę efektywności energetycznej swoich przedsiębiorstw sfinansują w ramach programu PolSEFF mogą liczyć na:
  • premię inwestycyjną w wysokości 10 lub 15 proc. wartości kredytu lub leasingu, wypłacaną po zakończeniu inwestycji
  • zmniejszenie kosztów zużycia energii w przedsiębiorstwie o minimum 20 proc.
  • bezpłatne doradztwo zespołu inżynierów i analityków finansowych w zakresie : technicznej oceny projektów inwestycyjnych, przeprowadzenia audytu energetycznego w firmie wraz z przedstawieniem propozycji optymalnych dla przedsiębiorstwa rozwiązań w zakresie wykorzystania energii, analizy finansowej inwestycji w tym oszacowania okresu zwrotu z inwestycji
  • możliwość sfinansowania 100 proc. wartości inwestycji (w zależności od oferty uczestniczącej instytucji finansowej).
Prosta procedura

PolSEFF cechuje się również maksymalnie uproszczonymi procedurami. Po raz pierwszy w Polsce zastosowano w nim możliwość sfinansowania zakupu i instalacji urządzenia lub materiałów energooszczędnych z listy zakwalifikowanych urządzeń i materiałów (LEME) dostępnej na www.polseff.org/leme. Inwestycja taka automatycznie kwalifikuje się do programu i tym samym gwarantuje zwrot 10 proc. wartości kredytu lub leasingu. Jedynym dokumentem, który należy przedstawić w banku, aby inwestycja została zakwalifikowana do programu to certyfikat danego urządzenia dostępny do wydrukowania na stronie opisowej wybranego urządzenia zarejestrowanego na liście LEME.

fot. N-Media-Images - Fotolia.com

Efektywność energetyczna

Z finansowania inwestycji podnoszących efektywność energetyczną w ramach programu PolSEFF mogą skorzystać małe i średnie przedsiębiorstwa.


Z finansowania inwestycji podnoszących efektywność energetyczną w ramach programu PolSEFF mogą skorzystać małe i średnie przedsiębiorstwa. Przedsiębiorstwo musi spełniać następujące kryteria: zatrudnia mniej niż 250 pracowników, jego roczny obrót nie przekracza 50 mln euro, przynajmniej w 51 proc. jest własnością prywatną. W czerwcu 2012 roku podjęta została również decyzja o tym, że z programu mogą skorzystać również wspólnoty mieszkaniowe. PolSEFF może być również doskonałym narzędziem marketingowym wspierającym sprzedaż produktów producentów i dostawców technologii, urządzeń i materiałów energooszczędnych oraz z obszaru odnawialnej energii. Wystarczy, że producent zarejestruje swoją firmę w bazie firm - dostawców programu PolSEFF za pośrednictwem strony internetowej oraz zgłosi swoje produkty do umieszczenia na liście zakwalifikowanych urządzeń i materiałów (LEME).

Korzyści z Listy LEME

Co zyskuje producent, którego urządzenia znajdują się na liście LEME ? Każdy taki producent zyskuje przynajmniej dwie korzyści z czego jedną bardzo wymierną:
  • premia inwestycyjna, którą otrzyma klient w przypadku sfinansowania w ramach PolSEFF zakupu urządzenia z listy LEME z praktycznego punktu widzenia stanowi 10-proc. rabat - tyle tylko, że otrzymywany nie przy zakupie, a po zainstalowaniu urządzenia
  • umiejscowienie zgłoszonego urządzenia lub materiału na liście oznacza, iż niezależni do producenta eksperci od technologii energooszczędnych uznali, iż spełnia ono najwyższe standardy z obszaru wydajności i efektywności energetycznej. Fakt ten będzie miał wpływ na kształtowanie pozytywnego wizerunku producenta i jego produktów. Należy zaznaczyć, że lista LEME jest otwarta tzn., że każdy producent może się zarejestrować i zgłosić swój produkt. Rejestracja oraz umiejscowienie produktów na liście LEME jest bezpłatne.
Od momentu, w którym wszystkie uczestniczące w programie PolSEFF instytucje finansowe zaczęły oferować potencjalnym klientom produkty finansowe objęte programem, tj. pod koniec 2011 roku, liczba projektów inwestycyjnych sfinansowanych w ramach PolSEFF zaczęła dynamicznie rosnąć. Do lipca 2012 zrealizowano bądź jest w trakcie realizacji ponad 600 projektów inwestycyjnych objętych PolSEFF, z których około 500 rozpoczętych zostało w 2012 roku. Spośród tych inwestycji można wyodrębnić kilka grup cieszących się największym zainteresowaniem, są nimi: 1.Termoizolacja budynków. 2. sprzęt agrotechniczny. 3. Transport wewnętrzny. 4. Modernizacja maszyn produkcyjnych. 5. Urządzenia grzewcze. 6. Maszyny budowlane.

Należy zaznaczyć, że ponad 60 proc. powyższych inwestycji realizowanych jest za pośrednictwem listy LEME. Ważnym podkreślenia jest fakt, że duża część inwestycji jest finansowana poprzez leasing, który w przypadku listy LEME wybierany jest najczęściej. Lista producentów oraz urządzeń zgłoszonych do listy LEME rośnie również bardzo dynamicznie. LEME obejmuje obecnie 20 głównych kategorii technologicznych i 47 podkategorii. Zarejestrowanych na liście LEME jest 601 producentów i dostawców, którzy zgłosili do listy LEME 5.185 urządzeń i materiałów. Więcej informacji o programie PolSEFF można uzyskać na stronie www.polseff.org lub dzwoniąc pod numer tel. (22) 395 51 20.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: