eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Przetargi - raport VIII 2012

Przetargi - raport VIII 2012

2012-09-28 11:58

Przeczytaj także: Przetargi w branży biurowej I-VI 2012


Według wstępnych danych GUS produkcja sprzedana przemysłu w sierpniu 2012 r. była o 0,5 proc. wyższa w porównaniu z sierpniem 2011 r. i o 0,8 proc niższa niż w lipcu bieżącego roku. To poziom poniżej oczekiwań ekonomistów. W porównaniu z lipcem 2011 r. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa w 19 spośród 34 działów przemysłu. Najlepsze wyniki odnotowano w produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych oraz maszyn i urządzeń. Najszybciej spadała sprzedaż w wytwarzaniu i przetwarzaniu koksu i produktów rafinacji ropy naftowej.

Wskaźnik cen produkcji sprzedanej przemysłu wzrósł w sierpniu 2012 r. o 3,1 proc. względem analogicznego miesiąca 2011 r., wobec wzrostu o 3,6 proc. w lipcu. Spadek produkcji w sierpniu 2012 r., w porównaniu z analogicznym miesiącem zeszłego roku, odnotowały przedsiębiorstwa budowlane.

Coraz więcej działów przemysłu odnotowuje zmniejszenie produkcji - w lipcu było to 11 branż, a w sierpniu już 15. Dotyczy to zwłaszcza tych, które swoje wyroby sprzedają na rynku krajowym, gdzie mocno maleje popyt. W bardzo trudnej sytuacji znajdują się przedsiębiorstwa budowlano-montażowe, których produkcja spada już od czerwca.

– Nasz gospodarka wyraźnie zwalnia. Rośnie bezrobocie, Polacy coraz mniej chętnie kupują, zarobki nie rosną, a realnie właściwie maleją. Bardzo niepokojące są sygnały o spadku dochodów podatkowych. Jeśli to stała tendencja a nie jednorazowe wydarzenie, to polskie finanse czeka bardzo trudny czas – mówi Beata Szkodzin, wydawca serwisu eGospodarka.pl. – Przedsiębiorcy zdecydowanie nie wierzą w rychłą poprawę. Spowolnienie niemal na pewno będzie większe niż w poprzedniej fali kryzysu. Dane o koniunkturze w firmach potwierdzają, że polska gospodarka hamuje w bardzo szybkim tempie, są bowiem najgorsze od dekady. Odczyty są niższe niż podczas spowolnienia w 2009 roku i zbliżają się do wartości z czasów kryzysu w latach 2001-2002. Podwyżki podatków oraz redukcja inwestycji publicznych mogą dodatkowo pogłębić nienajlepszą kondycję przedsiębiorstw – podsumowuje Beata Szkodzin.

Budownictwo: nieustająco pod kreską

W sierpniu 2012 liczba ogłoszeń przetargowych na prace budowlano-remontowe była niższa niż w analogicznym miesiącu roku ubiegłego i mniejsza niż miesiąc wcześniej, w lipcu 2012. Spadek rok do roku liczby ogłoszeń przetargowych z tego segmentu wyniósł 14,19 proc., względem miesiąca poprzedniego aż o 17,75 procent.

W relacji rocznej najpoważniej spadła liczba zamówień na wyposażenie placów zabaw, roboty w zakresie kształtowania placów zabaw, roboty drogowe, roboty w zakresie naprawy dróg, roboty w zakresie ochrony przeciwpowodziowej, usługi inżynierii projektowej w zakresie inżynierii lądowej i wodnej, roboty w zakresie nawierzchni dróg, roboty budowlane w zakresie układania chodników i asfaltowania.

Względem sierpnia ubiegłego roku przybyło ogłoszeń przetargowych na usługi szkolenia zawodowego, pakiety oprogramowania i systemy informatyczne, produkty farmaceutyczne, komputery przenośne, roboty rozbiórkowe.

W stosunku do poprzedniego miesiąca najbardziej spadło zapotrzebowanie na pokrywanie podłóg i ścian, wykonywanie izolacji cieplnej, instalowanie centralnego ogrzewania, roboty w zakresie okablowania oraz instalacji elektrycznych, usługi projektowania architektonicznego, roboty malarskie, roboty w zakresie nawierzchni dróg, roboty w zakresie wykonywania pokryć i konstrukcji dachowych.

W relacji miesięcznej przybyło zamówień na usługi szkolnictwa podstawowego, pomoce dydaktyczne, produkty mleczarskie, usługi edukacyjne i szkoleniowe, komputery przenośne, urządzenia komputerowe, pakiety oprogramowania i systemy informatyczne, usługi szkolenia zawodowego.
Przeczytaj także: Przetargi - raport IV 2019 Przetargi - raport IV 2019

poprzednia  

1 2 3

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: