eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Perspektywy zatrudnienia IV kw. 2012

Perspektywy zatrudnienia IV kw. 2012

2012-09-12 11:00

Perspektywy zatrudnienia IV kw. 2012

Perspektywy zatrudnienia IV kw. 2012 © alphaspirit - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Jak wynika z opublikowanego przez agencję zatrudnienia ManpowerGroup raportu Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia, deklaracje pracodawców wskazują na spowolnienie tempa wzrostu zatrudnienia w IV kwartale 2012 r. Prognoza netto zatrudnienia po korekcie sezonowej wyniosła -1%. Jest to pierwsza negatywna prognoza dla Polski od czasu rozpoczęcia badania w II kwartale 2008 r.

Przeczytaj także: Jaki rynek pracy przyniesie nowy rok?

fot. alphaspirit - Fotolia.com

Perspektywy zatrudnienia IV kw. 2012

Spośród 751 badanych pracodawców, zwiększenie całkowitego zatrudnienia przewiduje 12% firm, 14% planuje redukcję etatów, a 69% brak zmian personalnych

Spośród 751 badanych pracodawców, zwiększenie całkowitego zatrudnienia przewiduje 12% firm, 14% planuje redukcję etatów, a 69% brak zmian personalnych.

“Polscy pracodawcy są ostrożni, jeśli chodzi o plany zatrudnienia w trzech ostatnich miesiącach 2012 roku. Trwający w strefie euro kryzys, a także obawy o jego dalsze rozprzestrzenianie się, wpływają na negatywne nastroje. W porównaniu z poprzednim kwartałem odsetek pracodawców deklarujących redukcję etatów wzrósł dwukrotnie – aktualnie jedna na siedem firm deklaruje zwolnienia. Po raz pierwszy w historii badania obserwujemy takie zjawisko, po raz pierwszy również prognoza dla naszego kraju jest negatywna. Liczymy jednak, że w rzeczywistości sytuacja okaże się lepsza od prognoz,” – mówi Iwona Janas, Dyrektor Generalna ManpowerGroup w Polsce.

fot. mat. prasowe

Prognozy zatrudnienia w badanych sektorach

W IV kwartale 2012 r. w pięciu z 10 badanych sektorach prognoza netto zatrudnienia jest dodatnia

W IV kwartale 2012 r. w pięciu z 10 badanych sektorach prognoza netto zatrudnienia jest dodatnia. Największy optymizm widoczny jest w sektorach Transport/ Logistyka/ Komunikacja (+12%) oraz Finanse/ Ubezpieczenia/ Nieruchomości/ Usługi (+9%). Ostrożne plany zatrudnienia mają pracodawcy z sektorów Restauracje/ Hotele (+5%), Instytucje sektora publicznego (+4%) oraz Handel detaliczny i hurtowy (+2%). Ujemną prognozę netto zatrudnienia odnotowano w sektorach Energetyka/ Gazownictwo/ Wodociągi (-13%), Kopalnie/ Przemysł wydobywczy (-6%), Budownictwo (-4%), Produkcja przemysłowa (-3%), a także Rolnictwo/ Leśnictwo/ Rybołówstwo (-3%).

W ujęciu kwartalnym optymizm pracodawców jest mniejszy w siedmiu z 10 badanych sektorach. Największy spadek prognozy odnotowano w sektorach Budownictwo i Produkcja przemysłowa. Spadek odnotowano również w sektorach Kopalnie/ Przemysł wydobywczy, a także Restauracje/ Hotele. Na podstawie deklaracji pracodawców wzrost tempa zatrudnienia deklarowany jest w dwóch sektorach: Finanse/ Ubezpieczenia/ Nieruchomości/ Usługi, a także Transport/ Logistyka/ Komunikacja, o 7 punktów procentowych dla obydwu. Natomiast w sektorze Rolnictwo/ Leśnictwo/ Rybołówstwo wzrost nastąpił o trzy punkty procentowe.

W zestawieniu z wynikami dla IV kwartału 2011 r. prognozy są niższe w ośmiu z 10 badanych sektorach. Największy spadek, o 23 punkty procentowe, odnotowano w sektorze Budownictwo. Prognozy pogorszyły się również w sektorach Kopalnie/ Przemysł wydobywczy, Produkcja przemysłowa, Energetyka/ Gazownictwo/ Wodociągi, a także Handel detaliczny i hurtowy.

Za to większy niż przed rokiem optymizm wykazują pracodawcy z sektorów Instytucje sektora publicznego oraz Transport/ Logistyka/ Komunikacja.

fot. mat. prasowe

Prognozy zatrudnienia - regiony Polski

Najbardziej optymistyczne prognozy uzyskano dla regionów Północno-Zachodniego i Południowo-Zachodniego (+5% dla obu), zaś najniższy wynik dla regionu Wschodniego (-3%) i Centralnego (-2%)


W porównaniu z III kwartałem 2012 r. prognoza zatrudnienia jest dodatnia w trzech z sześciu badanych regionach Polski . Najbardziej optymistyczne prognozy uzyskano dla regionów
Północno-Zachodniego i Południowo-Zachodniego (+5% dla obu), zaś najniższy wynik dla regionu Wschodniego (-3%) i Centralnego (-2%). W ujęciu kwartalnym prognoza spadła w trzech badanych regionach, a w ujęciu rocznym spadek optymizmu nastąpił w pięciu z sześciu regionach.

W ujęciu rocznym spadek optymizmu wśród ankietowanych firm odnotowano w pięciu z sześciu badanych regionach. Najbardziej prognoza obniżyła się w regionie Południowo-Zachodnim, Południowym (o 11 punktów procentowych dla każdego), Centralnym i Wschodnim (o 10 punktów procentowych dla każdego), a także Północnym (o 4 punkty procentowe).

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: