eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościMedia › Polski Internet a poszukiwanie pracy

Polski Internet a poszukiwanie pracy

2012-09-07 11:40

Przeczytaj także: Polski rynek pracy I-III 2012


Praca „po znajomości”

„Jak się gó... wie, umie i potrafi, to się nie ma pracy, albo zarabia grosze. Takie życie” – stwierdził jeden z forowiczów gazeta.pl. Wypowiedź ta spotkała się z falą krytyki ze strony innych internautów: „A jak się ma znajomości, koneksje rodzinne albo się dobrze obciąga to się ma dobrą pracę nawet jak się gó... wie, umie i potrafi. Takie życie”. Zdecydowana większość forowiczów twierdzi, że znajomości lub koligacje rodzinne są najlepszą przepustką do dobrej pracy: „Patologiczna jest sytuacja, w której poprzez układy załatwia się pracę na stanowiskach samorządowych i państwowych. Tam powinno być to tępione gdyż urzędy mają służyć wszystkim a nie tylko jednej rodzinie.” Wśród najbardziej dotkniętych problemem nepotyzmu środowisk wymieniane są szpitale, samorządy oraz uniwersytety. Spory wpływ na skalę zjawiska, według internautów, ma lokalizacja: „łatwiej będzie osobom z dużych miast i być może te osoby mogą pochwalić się tym, że znalazły pracę bez znajomości. W mniejszych miastach niestety jedziesz głównie na znajomościach” (forum.gazeta.pl). Nepotyzm okazał się przebojem lata – liczba publikacji na ten temat wzrosła gwałtownie w lipcu w związku z aferą taśmowa PSL. Więcej niż 160 razy w analizowanym okresie pojawiły się opinie dotyczące przydzielania stanowisk, czy pomagania w szukaniu pracy z klucza partyjnego.

fot. mat. prasowe

Nepotyzm

Nepotyzm okazał się przebojem lata – liczba publikacji na ten temat wzrosła gwałtownie w lipcu w związku z aferą taśmową PSL


Szukanie pracy na Facebooku

Profil portalu pracuj.pl na Facebooku 24 sierpnia 2012 miał 126 653 fanów, zdecydowanie więcej niż praca.pl – 54 271. Interesujący i dość popularny jest profil zrzeszający młode matki, które wracają do pracy - 93 123 fanów. Warto zwrócić uwagę na profil „Robota to głupota”, która w dniu badania miał 33 652 fanów. Do pracy nawiązuje wyłącznie jego nazwa, treść nie ma żadnego związku w jakimkolwiek sensie z działalnością zawodową. 10 179 użytkowników Facebooka jako swoją pracę wybrało profil „Szlachta nie pracuje”.

fot. mat. prasowe

Poszukiwanie pracy a Facebook

Profil portalu pracuj.pl na Facebooku 24 sierpnia 2012 miał 126 653 fanów, zdecydowanie więcej niż praca.pl – 54 271


Informacje o badaniu
Analizę wykonano na podstawie ponad 64 785 materiałów internetowych dostarczonych przez Instytut Monitorowania Mediów, zawierających frazę „szukam pracy/poszukuję pracy/rozglądam się za pracą”. Raport obejmuje materiały od 1 maja do 31 sierpnia 2012 r. W raporcie przedstawione zostały również dane z Facebooka – przedstawiające popularność fanpage’y związanych z pracą.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: