eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Mapa Rynku Pracy - Marzec 2005

Mapa Rynku Pracy - Marzec 2005

2005-04-11 10:45

Mapa Rynku Pracy - Marzec 2005

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Badane przez GUS firmy z sektora przetwórstwa przemysłowego oceniły marcową koniunkturę pozytywnie, choć gorzej niż w lutym. Miały na to wpływ pesymistyczne oceny bieżącej produkcji oraz sytuacji finansowej firm. Niekorzystnie oceniły ogólny klimat koniunktury przedsiębiorstwa z branży budownictwa. Jednak przewidywania na przyszłe miesiące płynące z tej branży są optymistyczne, lepsze od prognoz z lutego. Negatywnie oceniają koniunkturę również firmy zajmujące się handlem detalicznym.

Przeczytaj także: Mapa Rynku Pracy - Październik 2004

W stosunku do poprzedniego miesiąca poprawił się wskaźnik koniunktury w firmach usługowych zajmujących się pośrednictwem finansowym. Dobre oceny sygnalizowały w badaniu także firmy edukacyjne i usługowe. O negatywnych ocenach koniunktury mówiły firmy zajmujące się ochroną zdrowia, opieką społeczną oraz restauracje i hotele.

Marzec był trzecim miesiącem z rzędu, w którym rosło zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw. Firmy, odnotowujące coraz lepsze wyniki finansowe, zaczęły zatrudniać nowych pracowników. Postępuje także ożywienie w inwestycjach. Wraz z nowymi inwestycjami pojawiają się nowe miejsca pracy, dlatego to ożywienie może przynieść tak długo wyczekiwaną poprawę na polskim rynku pracy.

Praca w internecie

Średnia liczba nowych ofert pracy, które pojawiły się we wrześniu w internecie w poszczególnych portalach:

- Aaaby.pl - 2658
- Jobs.pl - 1932
- Jobpilot - 2300
- onet.pl - 3925
- pracuj.pl - 2322
- topbjobs - 450
- wp.pl - 3230

źródło: portale.
Informujemy, że Hudson nie ponosi odpowiedzialności za dane pochodzące od poszczególnych portali.


Branże

Podobnie jak przed miesiącem pracodawcami poszukującymi najwięcej nowych pracowników byli przedstawiciele firm z branży produkcji i przemysłu. Liczba ofert pochodzących z tego sektora utrzymała się na stabilnym, podobnym do lutowego poziomie, a udział procentowy tej branży w badanych ogłoszeniach wyniósł ponownie 15%.

Na drugim miejscu z wynikiem 12% znalazły się firmy handlowe, które awansowały z odległej siódmej pozycji, którą zajmowały w lutym. Liczba ogłoszeń w tym sektorze także nie zmieniła się znacząco w stosunku do lutego.

Do pierwszej trójki najaktywniej rekrutujących branż awansowała branża bankowości i finansów. Tutaj liczba ofert nieznacznie się zmniejszyła; ostatecznie ogłoszenia z tego sektora stanowiły 11% wszystkich badanych ofert. Przedstawiciele tej branży przyznają, że jest ona w coraz lepszej formie. Mają także coraz bardziej optymistyczne przewidywania na przyszłość – związane m.in. z rynkiem kredytów.

 

1 2

następna

oprac. : M. Balwin, U. Czaplarska / Hudson Global Resources Hudson Global Resources

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: