eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Przetargi - raport IV 2012

Przetargi - raport IV 2012

2012-06-01 11:15

Przeczytaj także: Przetargi w branży edukacyjnej 2011


Inflacja nadal wysoka. Bezrobocie lekko spada

Jak podał GUS, w kwietniu inflacja wyniosła 4 proc. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku, wobec 3,9 proc. w marcu. Największy wpływ na kształtowanie się inflacji w kwietniu 2012 r. miały opłaty związane z mieszkaniem, a także ceny odzieży i obuwia oraz dóbr i usług związanych z transportem. Według analityków inflacja pozostanie wysoka do końca roku bez względu na to jakie działania podejmie jeszcze Rada Polityki Pieniężnej. W kwietniu do wyższej inflacji przyczyniły się drożejąca ropa naftowa, jak i zapaść naszej waluty. W mniejszym stopniu wzrost cen żywności, który był efektem świątecznych zakupów niż wyższych cen na rynkach światowych.

Utrzymuje się nienajlepsza sytuacja na rynku pracy. Według danych resortu pracy, szacunkowa stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w kwietniu 13 proc. i w porównaniu do marca br. spadła o 0,3 punktu procentowego. W analogicznym okresie ubiegłego roku (kwiecień 2011 – marzec 2011) odnotowano spadek natężenia bezrobocia o 0,5 punktu (z poziomu 13,3 proc. do poziomu 12,8 proc.). Wskaźnik bezrobocia w końcu kwietnia był więc o 0,2 punktu procentowego wyższy, niż przed rokiem. W kwietniu spadek stopy bezrobocia (w granicach od 0,1 do 0,7 punktu procentowego) odnotowano we wszystkich województwach, przy czym najsilniejszy (o 0,7 punktu) miał miejsce w województwie warmińsko-mazurskim, a najsłabszy (o 0,1 punktu) w województwie mazowieckim. Najniższa stopa bezrobocia (na poziomie 9,6 proc.) wystąpiła w województwie wielkopolskim, najwyższa w województwie warmińsko-mazurskim (20,4 proc.). Liczba bezrobotnych w końcu kwietnia 2012 roku wyniosła 2 mln 76,4 tys. osób.

Według danych GUS, w kwietniu produkcja przemysłowa w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku wzrosła o 2,9 proc., wobec 0,7 proc. w marcu.

Produkcja sprzedana przemysłu była wyższa w 22 spośród 34 działów przemysłu. Największy wzrost, bo prawie o 19 proc. odnotowano w produkcji maszyn i urządzeń. Dobre wyniki odnotowały również wyroby z metali osiągając ponad 12 proc. wzrost oraz chemikalia i wyroby chemiczne - 11,4 proc. Najszybciej spadała sprzedaż wydobycia węgla kamiennego i brunatnego – o 13,7 proc.

Z kolei wskaźnik cen produkcji sprzedanej przemysłu wzrósł o 4,3 proc. względem kwietnia 2011 r. W kwietniu (względem marca) nieznacznie, bo o 0,4 proc. wzrosły ceny w przetwórstwie przemysłowym. Koszty dostawy wody i gospodarowania ściekami pozostały na poziomie notowanym w marcu. Spadły zaś ceny w górnictwie i wydobywaniu. Ogółem wskaźnik wzrósł o 0,6 proc.

Zwiększyła się także sprzedaż przedsiębiorstw budowlanych w porównaniu z kwietniem 2011 r. Produkcja budowlano-montażowa była wyższa o 8,1 proc. niż przed rokiem i o 14,6 proc. w porównaniu z marcem 2012 r. Z kolei ceny produkcji budowlano-montażowej w kwietniu pozostały stabilne względem marca i były wyższe niż przed rokiem o 1,1 proc.

Ostatnie dane, które napłynęły z Niemiec - wyższy niż przewidywano wzrost PKB w I kwartale, utrzymująca się relatywnie wysoka dynamika produkcji przemysłowej, pozwalają z większym optymizmem spojrzeć na nasz eksport na rynek zachodniego sąsiada. Tym bardziej, że polskie przedsiębiorstwa w sytuacji spowolnienia gospodarczego zawsze zwiększają zainteresowanie rynkami zagranicznymi. To na pewno przełoży się na kondycję rodzimego przemysłu. Przyspieszyła też produkcja budowlano-montażowa. Napędzają ją inwestycje infrastrukturalne, ale w opinii analityków, po wygaśnięciu inwestycji budownictwo może mieć problemy.

Z kolei sprzedaż detaliczna w kwietniu w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku wzrosła o 5,5 proc. Dynamika sprzedaży nieco zwolniła, ale nadal utrzymuje zadowalający poziom. W kwietniu wzrost sprzedaży detalicznej był wolniejszy ponieważ bardzo wysoka była ubiegłoroczna baza odniesienia, ale nie ulega jednak wątpliwości, że konsumpcja nieco zwolniła. Dynamicznie rosła sprzedaż mebli, RTV i AGD, coraz więcej pieniędzy konsumenci zostawiają jednak w niewyspecjalizowanych sklepach, w których kupują niemarkowe, za to tańsze towary. Zapewne ta tendencja będzie się utrzymywała w tym roku.
Przeczytaj także: Przetargi - raport IV 2019 Przetargi - raport IV 2019

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: