eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Indeks biznesu PKPP Lewiatan V 2012

Indeks biznesu PKPP Lewiatan V 2012

2012-05-31 13:49

Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan IV 2012


Indeks finansów (ocenia rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, zmiany realnej podaży kredytu oraz stopy procentowej)

Indeksy finansów równo straciły po jednym punkcie powracając do poprzedniego poziomu 46 pkt. w skali rocznej, półrocznej i kwartalnej. Po rekordowych wynikach finansowych za ub. rok zarówno pod względem płynności jak i rentowności, oraz najwyższym w historii zysku netto, przedsiębiorstwa odnotowały w I. kwartale lekki spadek rentowności i płynności, oraz stosunkowo umiarkowany wzrost wyniku finansowego, na skutek wysokiego wzrostu cen surowców. Malejący, chociaż ciągle wysoki, poziom płynności sugeruje wzrost skłonności do inwestowania, lecz w odwrotnym kierunku wskazuje malejąca podaż kredytu korporacyjnego. Do wydatków inwestycyjnych nie zachęcają rosnące stopy procentowe, zaostrzenie polityki kredytowej przez banki, a zwłaszcza niepewność koniunktury.

fot. mat. prasowe

Roczne indeksy czynników

Indeksy finansów równo straciły po jednym punkcie powracając do poprzedniego poziomu 46 pkt. w skali rocznej


Indeks makroekonomiczny (obejmuje inflację, deficyt finansów publicznych, stopę bezrobocia, oraz stopień konkurencyjności gospodarki)

Indeks makroekonomiczny kwartalny i półroczny straciły po dwa punkty schodząc do 39 pkt i prawie zrównując się z niezmienionym indeksem rocznym na niskim poziomie 38 pkt. Pogorszenie indeksu kwartalnego wynika ze wzrostu inflacji i niewielkiego sezonowego złagodzenia stopy bezrobocia Na niskie notowania indeksu rocznego wpływają też słabe perspektywy trwałej redukcji bezrobocia, oraz wzrost wykonania deficytu budżetowego w pierwszych miesiącach tego roku. W horyzoncie rocznym korzystnie wypada niewielki, mimo spowolnienia światowego popytu, deficyt handlowy i rosnący eksport netto, co świadczy o konkurencyjności gospodarki i pozwala utrzymać deficyt bilansu płatniczego pod kontrolą. Dobrze też rokuje utrzymanie długu publicznego w ub. roku poniżej konstytucyjnego progu, przy niskim wykonaniu deficytu finansów publicznych.

Indeks polityczny (ocenia wpływ czynników politycznych)

Indeks wpływu czynników politycznych kwartalny i roczny pozostały na dotychczasowym poziomie odpowiednio 51 i 49 pkt., z malejącą tendencją do końca roku.

fot. mat. prasowe

Indeksy szczegółowe

Roczny indeks wpływu czynników politycznych nie zmienił się


Informacje o badaniu
Indeks Biznesu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanym miesięcznie od początku 2003 r. Powstaje na podstawie prognoz czołówki ekonomistów polskich oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i cały rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 4 % PKB rocznie. EKSPERCI, których prognozy uwzględnia Indeks Biznesu PKPP: Tadeusz Chrościcki, Maja Goettig, Ryszard Kokoszczyński, Maciej Krzak, Stanisław Kubielas, Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, Mateusz Szczurek, Bohdan Wyżnikiewicz.

poprzednia  

1 2

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: