eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Przetargi - raport III 2012

Przetargi - raport III 2012

2012-04-30 12:51

Przetargi - raport III 2012

Podstawowe kategorie ogłoszeń o ZP marzec, lata 2007-2010 © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Spada liczba postępowań przetargowych na prace budowlane. Tendencja, która miała miejsce przez cały miniony rok, utrzymuje się nadal: w marcu 2012 roku ogłoszono mniej postępowań na prace budowlane niż w analogicznych miesiącach lat ubiegłych. Budowlana "jazda w dół" trwa więc nadal i nic nie wskazuje, by miała się zatrzymać. Najpoważniej spada, tradycyjnie już, liczba inwestycji drogowych - podaje raport opracowany przez serwis eGospodarka.pl.

Przeczytaj także: Przetargi reklamowe w Polsce 2011

Dane zebrane i opracowane przez serwis www.Przetargi.eGospodarka.pl, wskazują, że w marcu 2012 roku liczba opublikowanych w Biuletynie Zamówień Publicznych ogłoszeń o rozpoczęciu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego wzrosła względem poprzedniego miesiąca o 23,32 procent, zaś względem analogicznego miesiąca roku ubiegłego zanotowano spadek o 1,69 proc. Tak wysoki przyrost miesięczny to głównie zasługa segmentu budowlanego, który wykazał się w relacji miesięcznej niemal 54-procentowym wzrostem. Przyrost w „budowlance” ma jednak typowy charakter sezonowy i wiąże się z końcem zimy. Zestawienie z analogicznymi miesiącami lat ubiegłych nie wygląda już dla branży budowlanej dobrze. Utrzymuje się nadal tendencja spadkowa – buduje się mniej niż rok, dwa czy trzy lata temu.

fot. mat. prasowe

Liczba ogłoszeń w marcu w poszczególnych kategoriach oraz łącznie

Marcowy wynik całkowity zamknął się liczbą 15 tys. 568 ogłoszonych postępowań o udzielenie zamówienia publicznego


Marcowy wynik całkowity zamknął się liczbą 15 tys. 568 ogłoszonych postępowań o udzielenie zamówienia publicznego. Miesiąc wcześniej, w lutym 2012, były to 12 tys. 634 ogłoszenia, wobec 11 tys. 62 w styczniu. Podawane liczby tyczą oczywiście postępowań ogłaszanych w Biuletynie Zamówień Publicznych, a więc tych o wartości powyżej równowartości kwoty 14 tys. euro, a poniżej tzw. progów unijnych.

Budowlane zamówienia sektora publicznego wyraźnie wyhamowują. W bieżącym roku utrzymuje się tendencja zeszłoroczna – liczba zamówień na prace budowlane zauważalnie i systematycznie spada.

fot. mat. prasowe

Liczba ogłoszeń w woj. w wybranych miesiącach

Najwięcej przetargów ogłoszono na Mazowszu

Skala inwestycji publicznych znacząco spada, co oznacza, że jednostki budżetowe i samorządowe zaczynają oszczędzać. Wydatki na dostawy usług czy towarów nie wykazują większych wahnięć, bo spora część tych środków jest pożytkowana na bieżącą działalność (i tak już często sprowadzaną do minimum). Pole do oszczędności stwarzają głównie remonty i budowa nowej infrastruktury.

Budżet centralny zapowiada ciąg dalszy oszczędności, a zadłużone i obciążane kolejnymi obowiązkami samorządy ograniczają kosztowne inwestycje. Dodatkowo, wysychające źródło finansowania w postaci środków unijnych również ogranicza nowe programy inwestycyjne.

Inflacja zwalnia. Bezrobocie spada

Według szacunków GUS, inflacja w marcu 2012 wyniosła 3,9 proc. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku, wobec 4,3 proc. w lutym. Największy wpływ na kształtowanie się wskaźnika inflacji w marcu miały ceny żywności, paliw a także dóbr i usług związanych z transportem. Ceny w pozostałych produktów rosły wolniej od ogólnego wskaźnika inflacji.

fot. mat. prasowe

Podstawowe kategorie ogłoszeń o ZP marzec, lata 2007-2010

W marcu 2012 liczba przetargów na roboty budowlane była mniejsza niż przed rokiem

Spadek inflacji w marcu, to również efekt wysokiej bazy sprzed roku (w marcu 2011 rok inflacja wyniosła 4,3 proc.). Niepokoi jednak ciągle bardzo szybkie tempo wzrostu cen paliw, co może przełożyć się na wysokość wskaźnika inflacji w kolejnych miesiącach.

W marcu sytuacja na rynku pracy zwykle zaczyna się poprawiać. Po ustąpieniu mrozów rozpoczynają się prace sezonowe. Według danych GUS, w marcu 2012 roku w porównaniu do lutego odnotowano nieznaczny spadek liczby bezrobotnych i stopy bezrobocia. Natomiast w stosunku do analogicznego okresu ub. roku zaobserwowano wzrost liczby bezrobotnych, a stopa bezrobocia pozostała na poziomie sprzed roku i wyniosła 13,3%. Mniejsza niż przed miesiącem i przed rokiem, była liczba bezrobotnych nowo zarejestrowanych. Więcej osób niż w lutym 2012 r., ale mniej niż w marcu 2011 r. wyrejestrowano z urzędów pracy. W końcu marca 2012 roku urzędy pracy dysponowały większą liczbą ofert pracy niż w lutym 2012 r., ale mniejszą niż w marcu 2011 roku.
Przeczytaj także: Przetargi - raport IV 2019 Przetargi - raport IV 2019

 

1 2 3

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: