eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Polska gospodarka a recykling metali

Polska gospodarka a recykling metali

2012-03-30 11:05

Przeczytaj także: Niechciany recykling metali


W rafineriach koncentraty i rudy przetwarzane są na czyste metale. Zakłady przemysłowe wykorzystując między innymi czyste metale w procesie produkcji wytwarzają produkty finalne. W procesach produkcyjnych powstają odpady (nowy złom). W zależności od posiadanych technologii zakłady przemysłowe wykorzystują wytworzony złom dla własnych potrzeb lub sprzedają wyspecjalizowanym firmom zajmującym się handlem złomem (w nomenklaturze często nazywanym: traderem). Wytworzone produkty trafiają do odbiorców, którzy wykorzystują je do innej produkcji lub konsumpcji. Po zużyciu produkty w części poddawane są recyklingowi i jako stary złom trafiają do obiegu gospodarczego do hut i rafinerii. W ostatnich latach dzięki rozwojowi technologii coraz więcej producentów dóbr dostosowuje swoje procesy technologiczne w taki sposób, aby do produkcji używać nowy złom lub stary złom. Producenci półproduktów lub produktów finalnych nabywając nowy lub stary złom od wyspecjalizowanych firm są w stanie zmniejszyć koszty produkcji, dzięki temu, że nabywając złom płacą niższą cenę niż za czysty metal (gąski). Cena złomu metali ustalana jest na podstawie cen metali na giełdzie metali w Londynie (London Metal Exchange) pomnożonej przez zawartość czystego metalu w złomie oraz współczynnik dyskonta.

Przykładowa wycena złomu:

Cena złomu miedzi = 8 209 USD/t x 96 % x (95/100%) = 7 487 USD/t

Zgodnie z powyższym przykładem producent płaci za czystą miedź zawartą w złomie 7 799 USD za tonę, podczas gdy nabywając czysty metal w postaci gąsek zapłaciłby 8 209 USD za tonę. 410 USD na tonie jest dodatkowym zyskiem producenta, jeżeli swoją technologię wytwarzania produktów jest w stanie dostosować do zastosowania złomu zamiast czystego metalu. U niektórych producentów produkt finalny z huty lub rafinerii musi być dostosowany do potrzeb producenta (np. przerobiony na małe kuleczki). W takim przypadku dostosowanie technologii do wykorzystania np. nowego złomu ogranicza koszty w dość dużym stopniu. W związku z powyższymi zmianami na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci podmioty wyspecjalizowane w handlu złomem (trader) dostosowały swoją ofertę do nowych potrzeb zwiększając nakłady na urządzenia sortujące, dokładnie identyfikujące skład złomów. Powstanie nowych rynków zbytu złomu we Wschodniej Azji (Chiny, Indie) oraz Turcji (złom stalowy) na całym świecie wymusiło na podmiotach wyspecjalizowanych w handlu złomem nabycie urządzeń do załadunku kontenerów morskich.

Największe podmioty sektora recyklingu złomów na świecie

Według Bureau of International Recycling rocznie branża recyklingu dostarcza 600 mln ton surowców wtórnych do przemysłu zatrudniając 1.6 mln ludzi na całym świecie i osiągając w sumie ok. 200 mld USD przychodów.

Światowym liderem rynku handlu złomem metali jest Sims Metal Management Limited zatrudniający 7 500 pracowników na całym świecie. Historia firmy sięga 1917 roku kiedy Albert Sims w Sydney rozpoczął działalność w sektorze handlu złomem. W 2008 roku Sims Group Limited połączyła się z Metal Management Inc. - największym przedsiębiorstwem w recyklingu złomu w Stanach Zjednoczonych w wyniku czego powstała firma Sims Metal Management Limited – największa firma na świecie w sektorze recyklingu złomu. W roku obrotowym kończącym się 30 czerwca 2011 roku grupa Sims Metal Management osiągnęła 8 900 mln USD przychodów i 192 mln USD zysku po opodatkowaniu dostarczając 14.2 mln ton surowców wtórnych do przemysłu.

poprzednia  

1 2 3 ... 8

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: