eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Europejska kadra menedżerska zostanie w tyle?

Europejska kadra menedżerska zostanie w tyle?

2012-03-22 11:32

Przeczytaj także: Menedżerowie firm a wzrost gospodarczy


Z badania wynika również, że menedżerowie w Polsce są znacznie bardziej zdeterminowani do wdrażania innowacji niż ich koledzy w Europie. Biorąc jednak pod uwagę nie tylko cechy osobowościowe kadry menedżerskiej, ale też możliwości organizacyjne, posiadane zasoby oraz wsparcie ze strony rządu wydaje się, że biznes i zarządzający nim mają wszędzie w Europie zbliżony potencjał do wdrażania innowacyjnych rozwiązań.

Magdalena Hernandez dyrektor Zarządzająca ACCA w Polsce zauważa: Raport pokazał, że istnieją istotne różnice w podejściu do innowacji i nie ma tylko jednej recepty na sukces. Są różne typy osobowości wśród przedsiębiorców, które pomagają we wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań – jedni osiągają sukcesy dzięki ogromnej konsekwencji i determinacji, drudzy poprzez umiejętność przekonania do swoich pomysłów i umiejętność współpracy z innymi.

Raport pokazuje, jeszcze jeden fakt. Mianowicie jak kluczową rolę w szerzeniu innowacji w korporacji odgrywają działy finansowe firm. Jeśli dobrze rozumieją kluczowe potrzeby biznesowe to z przekonaniem i determinacją będą się starć o ich finansowanie.

„Żeby firmy odnosiły sukcesy na stanowiskach związanych z finansami również powinni pracować innowatorzy. I jak pokazują wyniki badania tak właśnie się dzieje, choć widać że na szczeblu CFO jest zdecydowanie mniej innowacyjnych osobowości. Potrzebujemy więcej wiedzy by poznać powody tej sytuacji. Istotnym może okazać się brak coachingu i kultury mentoringu w środowisku finansistów”- mówi Magdalena Hernandez.

W obecnych czasach nie jest zaskoczeniem, że jako największą przeszkodę we wdrażaniu innowacyjnych przedsięwzięć wskazano problem z ich finansowaniem. Paradoksalnie największym kłopotem nie jest jednak pozyskanie środków zewnętrznych, lecz trudności z zabezpieczeniem części finansowania pochodzącej z własnego budżetu organizacji.

Problem zorganizowania odpowiednich środków na sfinansowanie innowacji wygląda też inaczej w wielkich korporacjach i w firmach średniej wielkości, z przychodami między 5 a 100 mln $. Te pierwsze nie mają raczej kłopotów ze zdobyciem finansowania, ale krępuje ich biurokratyczna machina wewnątrz korporacji, która utrudnia proces podejmowania decyzji. W firmach średniej wielkości tego zjawiska nie ma, za to zwykle brakuje pieniędzy na innowacyjne idee.

Co zadziwiające raport dowodzi, że finansowanie przez rząd lub jego agendy na dużą skalę innowacyjnych rozwiązań w biznesie przynosi więcej szkód niż pożytku.

Z drugiej strony pozafinansowe wsparcie rządów zostało ocenione bardzo pozytywnie. Według Magdaleny Hernandez to złe ustawodawstwo jest główną przeszkodą dla wdrażania innowacji. „To, czego potrzebuje od państwa biznes, żeby rozwijać innowacyjność, to często nie pieniądze, tylko na przykład stworzenie dobrych rozwiązań ochrony własności intelektualnej lub łatwiejszy dostęp do zagranicznych rynków”.

W badaniu złe ustawodawstwo było wskazywane zaraz po problemach z finansowaniem jako przeszkody dla innowacyjności w biznesie. Problem ten był zresztą najczęściej zgłaszany przez menedżerów z Polski i Szwajcarii.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: