eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Menedżerowie firm a rozwój biznesu

Menedżerowie firm a rozwój biznesu

2011-01-27 10:47

Wraz z ustępowaniem skutków recesji, optymizm szefów firm na świecie dotyczący możliwości wzrostu wraca do poziomu obserwowanego przed kryzysem. Aż 88% prezesów największych globalnych przedsiębiorstw optymistycznie ocenia możliwość zwiększenia przychodów ich firm w 2011 roku, podczas gdy w Polsce opinię te podziela aż 94% ankietowanych - wynika z 14. edycji badania PwC "Global CEO Survey", którego premiera miała miejsce podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

Przeczytaj także: Menedżerowie firm wierzą we wzrost w 2014

W perspektywie trzyletniej optymizm zarządzających na świecie rośnie jeszcze bardziej - o zwiększeniu przychodów przez ich firmy w najbliższych 36 miesiącach przeświadczonych jest 94% globalnych respondentów, z których ponad połowa deklaruje „silne przekonanie”. W odniesieniu do horyzontu trzyletniego optymizm CEO w Polsce jest również wyższy i wynosi 96%, przy czym ¾ to głosy „silnie przekonanych” prezesów.

Lepsze nastroje przekładają się na planowany wzrost zatrudnienia, którego spodziewa się ponad połowa CEO z całego świata. Z badania wynika, że szczególnie wysoki poziom optymizmu w zakresie dalszych planów rekrutacyjnych deklarują CEO z obszaru Azji i Oceanii (62%), Bliskiego Wschodu (60%) i Ameryki Północnej (56%). Wyniki uzyskane w Polsce pokrywają się z poziomem optymizmu w regionie Europy Środkowo-Wschodniej (45%) - zamiary zwiększania zatrudnienia deklaruje 44% prezesów w Polsce. Chociaż globalnie zaledwie 16% respondentów planuje redukcję liczby pracowników w 2011 roku (w zeszłym roku było ich 25%), to w Polsce wciąż jest to 31% ankietowanych CEO.

„Nastroje polskich prezesów po raz kolejny zmieniły się jeszcze gwałtowniej niż przeciętnie na świecie. O ile w czasie globalnej recesji skala załamania nastrojów była u nas silniejsza - i to mimo utrzymywania się w Polsce wzrostu gospodarczego – o tyle dziś mamy do czynienia z powrotem jeszcze większego optymizmu w prognozach rozwojowych” – zauważa prof. Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny PwC. „Co ważne, pozytywnym prognozom dotyczącym wzrostu towarzyszy jednak zaniepokojenie wieloma zjawiskami obserwowanymi w polskiej i globalnej gospodarce, a co za tym idzie, mniejsza skłonność do zatrudniania nowych pracowników. Świadczy to zarówno o sporej nieufności w odniesieniu do otoczenia, w którym działają polskie firmy, jak i o dużym stopniu zaufania i wiary polskich firm we własne siły i zdolności rozwojowe”.

Nastroje na innych kontynentach

Poprawa nastrojów daje się zauważyć na wszystkich kontynentach, przy czym najwyższą pewnością wzrostu przychodów w perspektywie krótkoterminowej cechują się CEO z Indii, Austrii, Kolumbii, Peru, Chin, Tajlandii i Paragwaju. Choć najwięcej niepewności co do przyszłego wzrostu przychodów zanotowano wśród dyrektorów generalnych z Europy Zachodniej (zaledwie 39% wskazań), to wyjątek stanowili CEO w Niemczech - 80% z nich było „silnie przekonanych” o zwiększaniu przychodów w 2011 roku.

Niemal 40% CEO wskazało Chiny jako strategiczny kraj dla przyszłego rozwoju swojego biznesu. Kolejne miejsca zajęły USA – 21%, Brazylia – 19% i Indie – 18%. Jednocześnie Chiny, USA i Indie są postrzegane przez CEO jako kluczowe źródła pozyskiwania produktów i surowców. W rozbiciu na regiony, 90% CEO wskazało, że w perspektywie najbliższych 12 miesięcy spodziewa się wzrostu aktywności swoich firm w Azji. Kolejna na liście znalazła się Ameryka Łacińska – 84%, Afryka – 75%, Bliski Wschód – 72% i Europa Wschodnia – 70%. Jednak zaledwie jedna trzecia respondentów stwierdziła, że kraj, w którym mają siedzibę, oferuje duży potencjał rozwojowy.

„Badanie pokazuje, że gospodarki wschodzące, takie jak Chiny, Indie i Brazylia, rozwijają się w dużo szybszym tempie od krajów rozwiniętych. To przesunięcie gospodarczej równowagi sił stawia CEO przed decyzjami, w jakich obszarach i gdzie najlepiej lokować inwestycje. Firmy, które zrozumieją i wykorzystają zróżnicowane wzorce rozwoju gospodarek rozwiniętych i wschodzących, odniosą w nadchodzących latach najbardziej znaczący sukces” — mówi prof. Witold Orłowski.

 

1 2 ... 5

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: