eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Menedżerowie firm a rozwój biznesu

Menedżerowie firm a rozwój biznesu

2011-01-27 10:47

Przeczytaj także: Menedżerowie firm wierzą we wzrost w 2014


Priorytety dla rządów

Globalni prezesi zauważają znaczenie dobrze rozwiniętej infrastruktury dla rozwoju przedsiębiorczości – na jej niedostateczny rozwój jako zagrożenie dla biznesu wskazało 37% ankietowanych globalnie i 34% w Polsce. Nie dziwi więc, że ponad połowa prezesów zarządzających organizacjami na świecie uważa rozwój infrastruktury za priorytet dla rządów. Ponadto w ocenie 47% globalnych CEO niezbędne jest podnoszenie kwalifikacji pracowników, a także podjęcie działań zmierzających do zagwarantowania stabilności sektora finansowego i dostępu do kapitału na przystępnych warunkach – po 45% wskazań.

„Infrastruktura wymaga dziś ogromnych inwestycji bez oglądania się na bieżącą koniunkturę, z drugiej jednak strony inwestowanie właśnie dziś stało się szczególnie trudne. Mniejsze wpływy do budżetu oraz awersja do ryzyka po stronie instytucji finansowych, która każe patrzeć na wszystkie duże projekty inwestycyjne ze szczególną rozwagą, stanowią ogromne wyzwanie. Co prawda, dostępne są środki finansowe z Unii Europejskiej, to jednak ich wykorzystanie wciąż wymaga znalezienia potężnych funduszy własnych na współfinansowanie. W tak skomplikowanym otoczeniu ekonomicznym konieczne wydaje się sięgnięcie po takie instrumenty finansowania inwestycji jak partnerstwo publiczno–prywatne, gdyż pozwalają one wykorzystać kapitał prywatny, nie stanowiąc dodatkowego obciążenia dla sektora publicznego. Kluczowy pozostaje jednak dobór odpowiednich projektów i właściwe rozłożenie ryzyka pomiędzy partnerem prywatnym a publicznym” – podkreśla Olga Grygier - Siddons.

Trzy czwarte CEO ankietowanych w Polsce zgadza się, że cięcia wydatków publicznych lub zwiększenie podatków spowolniłoby rozwój gospodarczy kraju (62% wskazań globalnych CEO), zaś 73% prognozuje, że podatki ich firmy wzrosną z powodu rządowej reakcji na wzrastający dług publiczny (53% wskazań globalnych CEO). Nieco ponad 20% polskich prezesów deklaruje, że przeprowadziło strategiczne zmiany w firmie ze względu na cięcia wydatków publicznych lub podwyżkę podatków w kraju lub za granicą, na co wskazuje także 35% liderów biznesu na świecie.

Informacje o badaniu
W czternastym badaniu PwC Global CEO Survey zapytano 1201 menedżerów zarządzających firmami w 70 krajach świata, jak oceniają rozwój biznesu w warunkach niepewnego wzrostu gospodarczego. Globalne badanie przeprowadzono w IV kwartale 2010 roku. W styczniu 2011 roku przeprowadzono badanie wśród szefów firm w Polsce – łącznie zebrano 71 wywiadów, w których polscy prezesi i dyrektorzy generalni ocenili perspektywy wzrostu swoich przedsiębiorstw odpowiadając na część pytań, które zadano respondentom w badaniu światowym. Wnioski z badań znalazły się w raportach "14th Annual Global CEO Survey" oraz "14. badanie Global CEO Survey - Polska perspektywa. Przemyślany wzrost".

poprzednia  

1 ... 4 5

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: