eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wyzwania i cele CEO największych firm

Wyzwania i cele CEO największych firm

2007-07-10 12:21

Wyzwania i cele CEO największych firm

© fot. mat. prasowe

Wśród prezesów biorących udział w badaniu zdecydowanie dominują nastroje optymistyczne, a nawet "hurra optymistyczne". Przewidują oni rozwój swoich branż o średnio 4 - 20%, a w wielu segmentach rynku nawet powyżej 50% w skali roku - wynika z raportu "Doświadczenia Prezesów - CEO Challenge 2007", zrealizowanego przez międzynarodowe stowarzyszenie firm The Conference Board we współpracy z firmą Accenture.

Przeczytaj także: Rozwój firm a kadra zarządzająca 2010

Jak podkreślają autorzy, tegoroczny raport „Doświadczenia Prezesów – CEO Challenge 2007” powstał w okresie szczególnie dobrej koniunktury gospodarczej. Rekordowe wyniki szeregu przedsiębiorstw, skokowe wzrosty indeksów giełdowych, wzrost poziomu inwestycji bezpośrednich oraz konsumpcji nadały szczególny kontekst wypowiedziom prezesów. Wskazywane przez nich wyzwania można określić jako bóle wzrostowe. Są one zasadniczo odmienne od tych, z którymi borykali się prezesi największych, polskich przedsiębiorstw w wolniejszym okresie cyklu koniunkturalnego w 2002 roku, gdy przeprowadzono pierwszą edycję badania.

Okazji do wzrostu nie brakuje. Można nawet powiedzieć, iż jest ich nadmiar w stosunku do możliwości, zwłaszcza, że wiele firm przedefiniowało obszar swojej działalności i w coraz większym stopniu umiędzynaradawia swoją działalność. Wobec rosnących rynków oraz optymistycznie nastawionych klientów z bardziej zasobnymi portfelami, domena działania firmy staje się pasjonującym polem zmian i eksperymentów, których granice wytycza wyobraźnia menadżerów i dostępne zasoby pozwalające korzystać z okazji.

fot. mat. prasowe

Zdobycie i utrzymanie lojalności klienta pozostaje wyzwaniem, które we wszystkich 5 edycjach badania pojawiało się wśród trzech najważniejszych czynników skupiających uwagę prezesów. Ponadto, wśród 10 kluczowych wyzwań w 2007 roku znajdują się „zaufanie konsumentów” oraz „usprawnianie relacji z klientami”.

Wielu prezesów skoncentrowało swoje działania na poprawie zdolności firmy do szybkiego i elastycznego reagowania na zmiany zapoczątkowane w ubiegłych latach. Przedsiębiorstwa zainwestowały znaczące sumy w nowoczesne systemy teleinformatyczne i intensywnie pracują nad ich jak najlepszym wykorzystaniem. Ta koncentracja na optymalizacji zasobów, zdaje się być obiecująca dla dalszego wzrostu produktywności zarówno przedsiębiorstw, jak i gospodarki. Widoczna jest także koncentracja na kulturze innowacyjności, która ma sprzyjać szybkiemu reagowaniu i kreatywnemu tworzeniu nowych propozycji rynkowych. Przy krótkich cyklach życia produktów takie zdolności firm mają kluczowe znaczenie.

Dotkliwy, zdaniem prezesów, jest niedostatek pracowników - poczynając od utalentowanych menadżerów a kończąc na niewykwalifikowanych pracownikach. W pierwszej edycji badania, 5 lat temu, prezesi wskazywali na zarządzanie zasobami ludzkimi jako najmniej istotne wyzwanie wśród kilkudziesięciu ocenianych. Obecne niedobory uświadamiają, że zmiana polityki kadrowej z cięcia kosztów i restrukturyzacji zatrudnienia na skuteczne konkurowanie o talenty nie jest łatwym wyzwaniem. Dla wielu firm ustalenie systemu wynagrodzeń premiującego operacyjną doskonałość i wiążącego najlepszych pracowników z przedsiębiorstwem jest poważnym wyzwaniem.

W świetle wyników polskiej edycji badania „CEO Challenge 2007”, można śmiało postawić tezę, iż polską gospodarkę charakteryzuje szybkie tempo wzrostu - podkreślają autorzy badania. Trwały wzrost przychodów nadal pozostaje najważniejszym wyzwaniem dla menedżerów – 39,3% z nich uważa go za wyzwanie najważniejsze. Na liście wszystkich 76 wyzwań zajmuje ono wysoką, trzecią pozycję. Pojawiła się natomiast nowa, konkurencyjna kategoria, jaką jest wzrost zysku. Aż 21% respondentów uznało, że to właśnie ta kategoria jest najważniejsza, a 70,5% - uznało ją za najważniejszą bądź jedną z głównych dla ich organizacji, co zapewniło jej drugie miejsce na liście priorytetów w obszarze zarządzania finansami.

 

1 2

następna

ESET: lista wirusów VI 2007

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: