eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Opóźnienia w płatnościach wg województw

Opóźnienia w płatnościach wg województw

2012-03-22 12:53

Opóźnienia w płatnościach wg województw

Średnie opóźnienie płatności wg województw I-II 2012 © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Przyjęło się mówić o "Polsce A" i "Polsce B" - podziale wypływającym z rozwoju gospodarczego regionów. Czy jednak znajduje on odbicie w transakcjach handlowych - czy odbiorcy z aktywniejszych gospodarczo regionów płacą lepiej? A może odwrotnie - gorzej? Przedstawiamy analizę płatności według województw na podstawie danych o transakcjach dokonanych przez ponad 103 tys. przedsiębiorstw na kwotę 14,9 mld złotych (z Programu Analiz Należności Euler Hermes).

Przeczytaj także: Opóźnienia w płatnościach w Europie 2011

- W pierwszym odruchu skłanialibyśmy się raczej do twierdzenia, że odbiorcy z województw najbardziej prężnych gospodarczo, czyli tych w których działa najwięcej przedsiębiorstw, średnio płacą jednak nieznacznie gorzej, tzn. z większym opóźnieniem – mówi Tomasz Starus, dyrektor Biura Oceny Ryzyka w Euler Hermes. - Dlaczego? Działa tam więcej przedsiębiorstw, jest większa konkurencja – aby przebić się ze swoją ofertą sprzedający większą część transakcji muszą realizować nie tylko z odroczonym terminem płatności, ale także sam termin tego kredytowania powinien być dla odbiorcy atrakcyjniejszy.

Pewne zróżnicowanie udzielanego odbiorcy kredytu zależnie od województwa…

Zróżnicowanie w udzielanym przez sprzedających kredycie kupieckim różni się w zależności od województwa: waha się od 45 do 62 dni. Najkrótsze terminy płatności otrzymują odbiorcy z województw: lubuskiego, łódzkiego i zachodniopomorskiego (45-49 dni). Z kolei najdłuższy kredyt kupiecki uzyskują średnio odbiorcy z województw: mazowieckiego, opolskiego, podkarpackiego, śląskiego i wielkopolskiego (55-62 dni).

…tak jak i opóźnienia płatności

Przedsiębiorcy z różnych województw mają odmienną moralność płatniczą. Można to jednak wytłumaczyć – jak mówi Tomasz Starus z Euler Hermes: „Sprzedający próbują w niektórych województwach zmniejszyć ponoszone koszty poprzez skrócenie okresu kredytowania, przyspieszenie spłaty swoich należności. Nie jest to jednak łatwe – odbiorcy mają określone możliwości finansowe, uzależnione m.in. od swoich klientów, płacą więc po dostosowanym do nich, niezmienionym okresie czasu. Płatności wykazują się więc pewną inercją – skrócenie okresu udzielanego kredytu kupieckiego wiąże się zazwyczaj z wydłużeniem opóźnienia płatności, a nie z szybszym ich spływem…”

fot. mat. prasowe

Średnie opóźnienie płatności wg województw I-II 2012

Największe opóźnienia płatności notuje się na Pomorzu


Podobny w całym kraju, długi okres po którym przedsiębiorcy średnio otrzymują należności

Tym można by więc tłumaczyć widoczną, zwłaszcza w województwach północno-zachodniej Polski tendencję do większego opóźniania płatności. W województwach tych wynosi ono przeciętnie od 28 dni (pomorskie), przez 27 dni (lubuskie) do 25 dni po terminie (zachodniopomorskie). W województwach tych oferowane jest klientom jednocześnie najkrótsze odroczenie płatności. (kredyt kupiecki na wspomniane 45-49 dni). Oprócz województw opolskiego i warmińsko-mazurskiego (23 dni opóźnienia) średnie terminy przeterminowania zapłaty są zazwyczaj krótsze i wynoszą niewiele ponad dwa tygodnie po terminie (15-18 dni), ale jednocześnie oferowany kredyt jest dłuższy (55 do 62 dni).

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: