eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Najsłynniejsze afery finansowe - Ramalinga Raju

Najsłynniejsze afery finansowe - Ramalinga Raju

2012-02-07 10:12

Przeczytaj także: Oszustwa firmy Flexworld


Tymczasem skandal wywołany przez Ramalinga Raju zaniepokoił inwestorów, bankierów, analityków i polityków, wzbudził bowiem podejrzenia, co do przyszłości spółek, z których część bardzo szybko pokonało dystans dzielący je od niewielkich rodzinnych biznesów, do wielkich międzynarodowych korporacji. Powszechną znaną praktyką było prowadzenie różnego rodzaju ksiąg rachunkowych w celu unikania podatków. Oznacza to, że niektóre przedsiębiorstwa nie wypracowały standardów ładu korporacyjnego, podobnych do krajów wysoko rozwiniętych, oczekiwanych przez międzynarodowych inwestorów. Obawy te podziela Figar Shah, szef działu badań w firmie Kim Eng Securities India Ltd w Bombaju, przyznając, że skala księgowych nieprawidłowości trudna jest do określenia.

Jak zawsze w takim przypadku powstaje pytanie, kto na tym zarobi? Nie ulega wątpliwości, że brak zaufania do firm takich jak Satyam, zwiększy zainteresowanie konkurencyjnymi firmami indyjskimi, takimi jak Infosys, a także gigantami zagranicznymi, jak na przykład Accenture i IBM.

Warto także zwrócić uwagę na fakt, że od momentu wejścia na giełdę nowojorską w 001 roku, sprawozdania finansowe firmy Satyam badała corocznie jedna ze ścisłej czołówki globalnych firm księgowych PricewaterhouseCoopers. W kolejnych latach nie wykrywała sygnałów świadczących o nadużyciach. Przykłady tego typu można odnieść do każdej spółki audytorskiej, co nie oznacza, że poszukiwane są inne sposoby zarządzania ryzykiem inwestorów, wynikającym z nieokreślonego stopnia wiarygodności informacji zawartych w sprawozdaniach przedsiębiorstw i instytucji finansowych.

W listopadzie 2010 roku rozpoczął się proces, który prawdopodobnie zwiększy wiedzę inwestorów z całego świata na temat ryzyka inwestowania w Indiach, ale pewności co do praktycznego wykorzystania tej wiedzy nie ma, gdyż zdrowy rozsądek skonfrontowany z chciwością, bardzo często przegrywa.

Fragment pochodzi z książki „Ryzyko finansowe w środowisku globalnej gospodarki. Kulisy najbardziej spektakularnych afer finansowych ostatnich lat” Stanisława T. Surdykowska.

fot. mat. prasowe
Jeżeli przedstawione w książce kulisy najbardziej spektakularnych afer finansowych ostatnich lat, kojarzone między innymi z takimi nazwiskami jak: Madoff (USA), Lay (USA), Kerviel (Francja), Ramalinga (Indie) i szereg innych przykładów - rozpatrywanych na tle nadzoru finansowego i korporacyjnego – zainteresują Czytelników i będą miały wpływ na ich decyzje finansowe, będzie to ich bezpośredni wkład w zwiększenie efektywności rynków finansowych, a zatem własnej zamożności.

poprzednia  

1 2

oprac. : Difin S.A. Difin S.A.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: