eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › GUS: koniunktura gospodarcza II 2005

GUS: koniunktura gospodarcza II 2005

2005-02-23 00:00

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa X 2016


3. Handel detaliczny

W lutym ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym oceniany jest negatywnie (minus 9), nieco lepiej niż w ubiegłym miesiącu (minus 10). Wśród badanych przedsiębiorstw 17% sygnalizuje poprawę koniunktury, a 26% – jej pogorszenie (w styczniu odpowiednio 17% i 27%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Przedsiębiorstwa handlowe odnotowują znaczne pogorszenie bieżącej sprzedaży, ocenianej negatywnie już w ubiegłym miesiącu. Zwiększają się trudności w bieżącym regulowaniu zobowiązań finansowych przedsiębiorstw. W najbliższych miesiącach przewidywane jest mniejsze ograniczenie sprzedaży. W konsekwencji mogą nieznacznie zmniejszyć się trudności z terminowym regulowaniem zobowiązań finansowych. Respondenci zgłaszają niewielki nadmiar bieżących zapasów towarów, w związku z tym przyszłe zamówienia na towary mogą być nadal ograniczane, choć w nieco mniejszym stopniu niż prognozowano w ubiegłym miesiącu. Przedsiębiorcy sygnalizują wzrost zarówno bieżących, jak i przyszłych cen towarów, choć nieznacznie mniejszy niż przed miesiącem. Skala zwolnień pracowników w najbliższych miesiącach może utrzymać się na poziomie ze stycznia.

Oceny koniunktury w poszczególnych branżach handlu detalicznego są zróżnicowane. Najbardziej pesymistyczny wskaźnik koniunktury notuje się w branży: włókno, odzież, obuwie, podobnie jak przed miesiącem – minus 22. Wskaźnik koniunktury w branży żywnościowej wynosi minus 12 (minus 13 w styczniu). W branży meble, rtv, agd wskaźnik koniunktury wynosi minus 6 (w styczniu minus 15), natomiast w branży pojazdy samochodowe – plus 1 (plus 3 przed miesiącem).

Przedsiębiorstwa sprzedające żywność oceniają bieżącą sprzedaż negatywnie, znacznie gorzej niż w styczniu. W konsekwencji bieżąca sytuacja finansowa tej grupy jednostek oceniana jest bardziej pesymistycznie niż przed miesiącem. Przyszła sprzedaż żywności może być ograniczana w stopniu mniej znaczącym niż sygnalizowano w prognozach sprzed miesiąca, wobec tego trudności w regulowaniu zobowiązań finansowych tej grupy jednostek mogą być mniejsze niż prognozowano w styczniu. Mimo niewielkiego wzrostu nadmiaru zapasów towarów, zamówienia u dostawców będą ograniczane w stopniu mniejszym niż przewidywano w styczniu. Przedsiębiorcy sygnalizują wzrost bieżących cen żywności mniejszy od notowanego w ubiegłym miesiącu. Na najbliższe miesiące przewidywany jest wzrost cen wolniejszy od prognozowanego w styczniu. W przedsiębiorstwach tej branży należy oczekiwać redukcji zatrudnienia na poziomie podobnym do prognozowanego przed miesiącem.

W lutym producenci pojazdów samochodowych odnotowują spadek sprzedaży, bardziej znaczący niż przed miesiącem. Zwiększają się trudności związane z regulowaniem bieżących zobowiązań finansowych. W najbliższych miesiącach może nastąpić dalszy spadek sprzedaży, nieco większy niż prognozowano przed miesiącem. W konsekwencji mogą się zwiększyć trudności finansowe przedsiębiorstw. Zmniejsza się stan nadmiernych zapasów towarów. Mimo to ilość towarów zamawianych u dostawców może być bardziej ograniczana niż przewidywano w ubiegłym miesiącu. W lutym ceny pojazdów samochodowych rosną wolniej niż w styczniu. Zahamowanie wzrostu cen przewiduje się również w najbliższych miesiącach. Kierujący przedsiębiorstwami zapowiadają redukcje zatrudnienia nieco większe niż przewidywała prognoza z ubiegłego miesiąca.

W jednostkach branży: meble, rtv, agd notuje się niewielki spadek sprzedaży. Sytuacja finansowa przedsiębiorstw jest oceniana negatywnie, podobnie jak w styczniu. W najbliższych miesiącach spodziewany jest spadek sprzedaży tej grupy towarów, jednak znacznie mniejszy niż prognozowano w ubiegłym miesiącu. W związku z tym przyszła sytuacja finansowa przedsiębiorstw oceniana jest mniej pesymistycznie niż w prognozach formułowanych w styczniu. Nadmierny poziom zapasów towarów zmniejsza się, co powoduje, że w najbliższych miesiącach zamówienia na towary mogą być ograniczane w mniejszym stopniu niż przewidywano w styczniu. W lutym nieznacznie obniżają się ceny towarów tej grupy. Również prognozy dotyczące kształtowania się przyszłych cen wskazują na możliwość ich niewielkiego spadku. W nadchodzących miesiącach przedsiębiorcy przewidują znacznie mniejsze redukcje liczby zatrudnionych pracowników, aniżeli prognozowano w ubiegłym miesiącu.

Jednostki branży: włókno, odzież, obuwie sygnalizują spadek bieżącej sprzedaży, bardziej znaczący niż przed miesiącem. W konsekwencji bieżąca sytuacja finansowa przedsiębiorstw jest oceniana bardziej pesymistycznie niż w styczniu. W najbliższych miesiącach sprzedaż może być ograniczana na poziomie zbliżonym do przewidywań z ubiegłego miesiąca. Przyszła sytuacja finansowa przedsiębiorstw jest oceniana znacznie gorzej niż przewidywano przed miesiącem. W przedsiębiorstwach zwiększa się nadmiar bieżących zapasów, w związku z tym w najbliższych miesiącach zamówienia na towary będą ograniczane w nieco większym stopniu niż prognozowano w styczniu. W lutym znacznie spadają ceny towarów tej grupy, a przewidywania na najbliższe miesiące wskazują na możliwość dalszego szybszego spadku cen. Redukcje pracowników mogą być bardziej znaczące niż prognozowano w styczniu.

oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Bezrobocie w Polsce - I 2005

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: