eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Kobieta menedżer ma mniejsze szanse na awans

Kobieta menedżer ma mniejsze szanse na awans

2011-11-24 10:44

Kobieta menedżer ma mniejsze szanse na awans

Czy menedżerki i menedżerowie mają takie same szanse na awans w hierarchii firmowej? © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Rozpoczynając karierę zawodową snujemy plany, w jakim miejscu chcielibyśmy znaleźć się za klika lat. Zakładamy, że jakość naszej pracy i kompetencje zawodowe to podstawowe czynniki wpływające na awans. Z czasem okazuje się jednak, że kobiety mają mniejsze szanse na przyznanie wyższego stanowiska, co potwierdzają wyniki badań przeprowadzonych przez firmę Diners Club Polska w ramach programu Talent Club. Tę zależność dostrzega większość menedżerów bez względu na płeć.

Przeczytaj także: Kobieta menedżer zarabia mniej

W badaniach zatytułowanych „Czy menedżer ma płeć?” udział wzięło 520 menedżerów z całej Polski. Większość z nich dostrzega fakt, że kobiety mają mniejsze szanse na awans w hierarchii firmowej niż ich koledzy na równorzędnych stanowiskach. Uważa tak aż 58% menedżerów niezależnie od płci. Warto zaznaczyć, że pośród respondentów, którzy udzielili takiej odpowiedzi przeważały kobiety. Wynika z tego zatem, że głównie to one dostrzegają występowanie „szklanego sufitu”, czyli różnego rodzaju ograniczeń, które utrudniają kobietom możliwości awansu na najwyższe i najbardziej prestiżowe szczeble w hierarchii firmowej.

fot. mat. prasowe

Czy menedżerki i menedżerowie mają takie same szanse na awans w hierarchii firmowej?

Czy menedżerki i menedżerowie mają takie same szanse na awans w hierarchii firmowej?

Kobiety są świadome, że ich szanse na awans są obniżone ze względu na płeć i coraz częściej starają się pokonać ograniczenia, z jakimi się spotykają. Jednak nie jest to łatwe, gdyż źródeł ich dyskryminacji na rynku pracy jest kilka i są dość mocno zakorzenione w kulturze biznesowej. Przede wszystkim dyskryminacja zakorzeniona jest w tradycji, zgodnie z którą to mężczyźni pełnią funkcje kierownicze, a kobiety zajmują się gospodarstwem domowym – mówi dr Anna Wilk, socjolog współpracujący z Uniwersytetem Wrocławskim i ekspert programu Talent Club. Kobiety także częściej muszą udowadniać, że są w czymś dobre, a błędy rzadziej są im wybaczane. Na nizsze szanse na awans ma także wpływ fakt, że kobiety częściej niż mężczyźni wątpią we własne siły, nie solidaryzują się, a przypisywane im takie cechy np. kierowanie się emocjami, działają na ich niekorzyść.

Zdaniem menedżerów biorących udział w badaniu elementami wpływającymi na awans kobiet są: zaangażowanie w pracę, wykształcenie, umiejętność komunikowania się i dobra opinia w środowisku zawodowym. Natomiast wśród mężczyzn decydują: dyspozycyjność, znajomości towarzyskie, umiejętność podejmowania ryzyka i wcześniejsze sukcesy zawodowe.

fot. mat. prasowe

Elementy decydujące o awansie na wyższe stanowiska

Elementy decydujące o awansie na wyższe stanowiska


Wyniki badań potwierdzają niepokojący fakt, że kobiety nie mają takich samych szans na awans jak mężczyźni. Jest to smutne, tym bardziej, że w tych samych badaniach wykazaliśmy, iż kobiety-menedżerki nierzadko zostawiają swoich kolegów w tyle jeśli chodzi o pogłębianie wiedzy na studiach podyplomowych i doktoranckich. – mówi Jacek Bochenek, Dyrektor Generalny Diners Club Polska. Badania „Czy menedżer ma płeć?” potwierdzają istnienie „szklanego sufitu”, który dostrzegają również mężczyźni.

- Dzisiaj miarą kompetencji jest zdecydowanie efektywność. Firmy płacą swoim pracownikom za efekt – nie za wysiłek. W czasach wiedzy i utrwalonych modeli skutecznego działania różnice w sposobie pracy i podejmowania decyzji, determinowane przez płeć dają większą różnorodność, niestandardowość, a tym samym zwiększają szansę na sukces – mówi Arkadiusz Świderski z Morgan Brown Group. Niniejsze badania ukazują, że kobiety więcej inwestują w przygotowanie zawodowe, mają lepsze wykształcenie. Mimo, że teoretycznie kobiety są lepiej przygotowane do osiągania lepszych wyników to aktualnie biznes jest zdominowany przez mężczyzn. W zarządach, choć to powoli ulega zmianie, wciąż widzimy przewagę mężczyzn.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: