eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Kobieta menedżer zarabia mniej

Kobieta menedżer zarabia mniej

2011-11-03 13:12

Kobieta menedżer zarabia mniej

Czy menedżerki i menedżerowie otrzymują takie samo wynagrodzenie? © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Zasady równego traktowania w pracy przewidują, że osoby na podobnych stanowiskach powinny otrzymywać takie samo wynagrodzenie za analogiczną pracę. Tymczasem wyniki badań przeprowadzonych przez firmę Diners Club Polska w ramach programu Talent Club potwierdzają smutną prawdę: kobiety na stanowiskach menedżerskich w Polsce zarabiają mniej od swoich kolegów po fachu. Dzieje się tak nawet pomimo powszechnego wśród przedstawicieli polskiej kadry kierowniczej przekonania o zasadności równych zarobków dla obu płci.

Przeczytaj także: Kobieta menedżer ma mniejsze szanse na awans

fot. mat. prasowe

Czy menedżerki i menedżerowie otrzymują takie samo wynagrodzenie?

Czy menedżerki i menedżerowie otrzymują takie samo wynagrodzenie?

Badania zatytułowane „Czy menedżer ma płeć?”, przeprowadzone wśród przedstawicieli polskiej kadry menedżerskiej wykazały, że menedżerowie nie widzą większych różnic pomiędzy sprawowaniem stanowisk kierowniczych przez mężczyzn i kobiety. Niemniej jednak ci sami respondenci przyznali, że w wysokości zarobków menedżerek i menedżerów istnieją zdecydowane różnice, przy czym zdaniem większości badanych (67%) są to różnice na niekorzyść kobiet.

Pogląd o niższych zarobkach kobiet podzielało więcej biorących udział w badaniu menedżerek (75%) niż menedżerów (57%). Wśród respondentów, którzy wskazali na dysproporcje w zarobkach kobiet i mężczyzn, najwięcej osób szacowało, że zarobki menedżerek są średnio o 20-30% niższe od pensji menedżerów. Jedynie 19% uczestników badania wyraziło przekonanie, że zarobki obu płci na stanowiskach kierowniczych są równe.

Optymistycznym wnioskiem z badania jest fakt, że niemal wszyscy respondenci - i to niezależnie od płci - byli zdania, że zarobki kobiet i mężczyzn na analogicznych stanowiskach powinny być jednakowe. Takie przekonanie wyraziło aż 91% badanych, wśród których było nieco więcej kobiet (96%) niż mężczyzn (87%).

fot. mat. prasowe

Czy zarobki powinny być jednakowe wg płci?

Czy zarobki powinny być jednakowe wg płci?


Przedstawiciele kadry menedżerskiej, którzy wzięli udział w badaniu, w większości (58%) uznali także, że szanse kobiet na awans są niższe niż szanse mężczyzn (odmienne poglądy zadeklarowało jedynie 28% badanych). Jednakże, jak zauważa socjolog współpracujący z Uniwersytetem Wrocławskim i ekspert programu Talent Club dr Anna Wilk, menedżerowie-mężczyźni wciąż nie zawsze są świadomi istnienia tzw. „szklanego sufitu”. – Chodzi tutaj o pewne niewidzialne bariery stawiane kobietom na drodze do najwyższych i najbardziej prestiżowych stanowisk w hierarchii firmowej – wyjaśnia Anna Wilk. – Na fakt ich istnienia wskazało więcej menedżerek niż menedżerów.

A czy sami menedżerowie dostrzegają różnice w elementach, które wpływają na awans zawodowy u obu płci? Z badań firmy Diners Club Polska wynika, że owszem. – Wśród elementów wpływających na awans kobiet najczęściej wymieniane były zaangażowanie w pracę, wykształcenie, umiejętność komunikowania się i dobra opinia w środowisku zawodowym – wylicza Anna Wilk. – Tymczasem, w przypadku mężczyzn były to dyspozycyjność, znajomości towarzyskie, umiejętność podejmowania ryzyka i wcześniejsze sukcesy zawodowe.

Zdaniem Jacka Bochenka, dyrektora Generalnego firmy Diners Club Polska, wyniki badań potwierdzają niepokojący fakt, że dysproporcje w płacach kobiet i mężczyzn, w tym przedstawicieli kadry menedżerskiej, to w naszym kraju wciąż bardziej reguła niż niechlubny wyjątek. – Jest to smutne, tym bardziej, że w tych samych badaniach wykazaliśmy, iż kobiety-menedżerki nierzadko zostawiają swoich kolegów w tyle jeśli chodzi o pogłębianie wiedzy na studiach podyplomowych i doktoranckich – komentuje Jacek Bochenek.

Informacje o badaniu
W badaniach zatytułowanych „Czy menedżer ma płeć?”, przeprowadzonych w ramach programu Talent Club, na pytania związane ze sprawowaniem funkcji kierowniczych przez panie i panów odpowiedziało 520 polskich menedżerów, w tym 52% kobiet i 48% mężczyzn.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: