eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Poszukiwany metraż mieszkania IX 2011

Poszukiwany metraż mieszkania IX 2011

2011-11-03 12:35

Poszukiwany metraż mieszkania IX 2011

Wielkość mieszkań oddawanych do użytkowania w poszczególnych miesiącach © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Nowe mieszkania budowane przez deweloperów są coraz mniejsze. Wciąż jednak kupujący oczekują bardziej kompaktowych lokali. Podczas gdy w wyniku kryzysu nowe mieszkania maleją, to wzrasta powierzchnia domów budowanych przez osoby fizyczne - podaje raport sporządzony przez Home Broker.

Przeczytaj także: Poszukiwany metraż mieszkania VII 2011

fot. mat. prasowe

Wielkość mieszkań oddawanych do użytkowania w poszczególnych miesiącach

Wielkość mieszkań oddawanych do użytkowania w poszczególnych miesiącach

Przeciętne nowe mieszkanie oddawane do użytkowania przez dewelopera miało we wrześniu 60,3 m kw. powierzchni. Jest to najniższy wynik od października 2007 roku, kiedy to przeciętny lokal był o pół metra mniejszy. Warto jednak zauważyć, że zbliżony wynik na poziomie 60,4 m kw. odnotowano we wrześniu 2010 roku. Dziewiąty miesiąc bieżącego roku przyniósł ponadto spadek średniej powierzchni nowego mieszkania o 12 m kw. względem odczytu miesiąc wcześniej, kiedy przeciętne lokum miało 72,3 metry. Home Broker cyklicznie monitoruje dane GUS na temat liczby i wielkości mieszkań oddawanych co miesiąc do użytkowania. Choć dane te w ujęciu miesięcznym charakteryzuje duża zmienność, to w dłuższym terminie pokazują, jak deweloperzy dostosowują wielkość nowych lokali do zgłaszanego przez nabywców popytu. W tym względzie progres nie jest jednak imponujący. Pomimo faktu, że efekty kryzysu finansowego są widoczne już od ponad 3 lat, deweloperzy wciąż budują mieszkania za duże względem zgłaszanego popytu. Statystyczny nabywca chciałby bowiem kupić obecnie lokal o powierzchni 51,6 m kw. – wynika z najnowszego badania Home Broker o preferencjach ponad 27 tys. potencjalnych kupujących z Katowic, Krakowa, Łodzi, Poznania, Trójmiasta, Warszawy i Wrocławia.

Spółdzielnie lepiej odpowiadają na potrzeby Kowalskiego

Pod względem dostosowania do popytu lepiej niż deweloperzy wypadają spółdzielnie mieszkaniowe. Oddają one do użytkowania mieszkania o mniejszej powierzchni niż te budowane przez deweloperów. We wrześniu bieżącego roku przeciętne „M” ukończone przez spółdzielnie miało 55,6 m kw. W ostatnim roku pięciokrotnie wskaźnik ten notował niższe, a siedmiokrotnie wyższe odczyty.

fot. mat. prasowe

Wielkość nowych mieszkań

Wielkość nowych mieszkań

Mieszkania w spółdzielniach mniejsze o 8 metrów

Trzeba jednak zauważyć, że dane prezentowane przez GUS charakteryzuje na tyle duża zmienność, że obserwowanie trendów i zależności jest możliwe dopiero na podstawie danych uśrednionych dla dłuższego okresu. Na przykład w ostatnich 12 miesiącach mieszkania zbudowane przez deweloperów były o 8,3 m kw. większe niż te zakończone przez spółdzielnie. Dla porównania cząstkowe dane za ostatnich 12 miesiącach sugerowały różnicę wielkości w przedziale od -1 do 16,2 metrów. Przeciętne lokum zbudowane w okresie ostatnich 12 miesięcy miało powierzchnię 65,8 m kw., gdy inwestycje prowadził deweloper i 57,5 metrów, gdy budowała spółdzielnia. Trzeba jednak w tym kontekście pamiętać, że deweloperzy budują nie tylko mieszkania tanie z segmentu popularnego, co jest charakterystyczne dla spółdzielni, ale także budynki o podwyższonym standardzie i apartamentowce. Te mogą zawyżać przeciętną powierzchnię mieszkań oddawanych do użytkowania. Z drugiej strony trzeba zauważyć, że Home Broker bada pożądaną wielkość mieszkania bez rozróżnienia na rynek pierwotny i wtórny. W przypadku tego drugiego pożądaną wielkość mieszkania może zaniżać popyt generowany przez osoby szukające lokalu w bloku z wielkiej płyty.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: