eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Specjaliści i menedżerowie a zmiana pracy

Specjaliści i menedżerowie a zmiana pracy

2011-11-16 10:49

Przeczytaj także: Zmiana pracy: dla menedżera to żaden problem

Z kolei osoby aktywnie poszukujące pracy przede wszystkim za niesatysfakcjonujące uważają: możliwości awansu (54%), możliwości szkolenia oraz styl zarządzania oraz kulturę organizacyjną (po 45%).„O ile szkolenia i możliwości awansu nie należą do najważniejszych czynników budujących lojalność w stosunku do pracodawcy, o tyle ich niezadowalający poziom staje się ważnym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji o poszukiwaniu nowej pracy. Pracodawcy powinni zdawać sobie z tego sprawę.” – komentuje Artur Skiba, dyrektor zarządzający Antal International.

59% osób niezadowolonych ze swojej obecnej pracy poszukuje aktywnie innej, co robi jedynie 26% tych, którzy odczuwają satysfakcję z obecnej pracy. Tak duża różnica pokazuje, jakie znaczenie ma satysfakcja z pracy w kontekście lojalności wobec pracodawcy. Niezadowolenie z pracy determinuje dużą aktywność w poszukiwaniu pracy i gotowość do zmiany pracy obecnej. Dlatego aby ograniczyć fluktuację w organizacji warto znać potrzeby i opinie pracowników.

Co ma znaczenie podczas podejmowania decyzji o zmianie pracy?

Prawie wszyscy respondenci (99%) wskazują wysokość wynagrodzenia jako istotne kryterium podczas rozważania oferty nowej pracy. Duże znaczenie (95%) ma również stopień odpowiedzialności na proponowanym stanowisku. „Specjaliści i menedżerowie rozważają ofertę pracy biorąc pod uwagę wszystkie oferowane warunki zatrudnienia. Większość tych warunków jest kluczowa i przeważa na korzyść obecnej lub potencjalnej pracy. Świadczy to o dużej dojrzałości zawodowej i świadomości tej grupy, ponieważ badani oceniają ofertę pracy wielowymiarowo – nie podejmując decyzji na przykład tylko w oparciu o wynagrodzenie.” – zauważa Artur Skiba, dyrektor zarządzający Antal International.

Do najważniejszych benefitów dla specjalistów i menedżerów należy opieka medyczna (ważna dla 83% respondentów). Istotny jest również służbowy samochód z możliwością wykorzystywania do celów prywatnych oraz ubezpieczenie na życie (oba kryteria ważne dla 64% respondentów). Kobiety są nieco bardziej wymagające przy rozpatrywaniu oferty nowej pracy niż mężczyźni i przywiązują większą wagę do proponowanych warunków zatrudnienia. Choć większość czynników jest tak samo istotna dla obu grup, dla kobiet ważniejsze są te związane z edukacją, prestiżem miejsca pracy, work-life balance.

fot. mat. prasowe

Jakie warunki zatrudnienia i benefity są ważniejsze dla kobiet, a jakie dla mężczyzn?

Jakie warunki zatrudnienia i benefity są ważniejsze dla kobiet, a jakie dla mężczyzn?


Informacje o badaniu
Badanie Specjaliści i menedżerowie poszukiwanie i zmiana pracy przeprowadzone było metodą CAWI w terminie 04-12.10.2011. W badaniu udział wzięło 1986 respondentów z Polski, w tym 30% kobiet i 70% mężczyzn. 45% respondentów to specjaliści, a 65% menedżerowie. Badanie było anonimowe.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: